Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Beastie Boys
Beastie Boys

Hardcore punk, Hip-hop, Rap rock, Rapcore

Založeno: 1981, USA
Zánik: 2012 (po 31 letech)

Beastie Boys

Přidat do oblíbených

Životopis

Americká hiphopová skupina Beastie Boys, která vznikla v New Yorku v roce 1981, je průkopníkem tohoto žánru a spojila punkrockové rebelství s rozvíjející se hiphopovou kulturou, aby vytvořila jedinečný zvuk. Jejich kariéra, kterou tvoří Michael "Mike D" Diamond, Adam "MCA" Yauch a Adam "Ad-Rock" Horovitz, trvá více než tři desetiletí a vyznačuje se přelomovými alby, kultovními singly a hlubokým vlivem na hudbu, kulturu a módu. Tato biografie se zabývá jejich profesionálními úspěchy, vývojem jejich zvuku a osobními cestami a zdůrazňuje nesmazatelnou stopu, kterou zanechali v hudebním průmyslu i mimo něj.

Od punkových kořenů k hiphopovým inovátorům

Beastie Boys započali svou hudební pouť na newyorské hardcore punkové scéně s původními členy Mikem D, MCA a bubenicí Kate Schellenbachovou, kterou později nahradil Ad-Rock z punkové skupiny The Young and the Useless. Tento přechod znamenal zásadní posun v jejich hudebním směřování od punku k hip-hopu, který vyvrcholil vydáním debutového studiového alba Licensed to Ill v roce 1986. Album produkované Rickem Rubinem a vydané u Def Jam Recordings bylo komerčně úspěšné a stalo se první rapovou deskou, která se dostala na vrchol albového žebříčku Billboard. Směs rockových samplů, vtipných textů a vzdorného postoje vystihovala ducha doby a byla podpořena hity jako (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!) a No Sleep Till Brooklyn.

Vývoj a experimentování: Rozmanitá diskografie

V průběhu let se Beastie Boys vymanili ze své frat-rapové image a začali uplatňovat vyzrálejší a hudebně rozmanitější přístup. Jejich druhé album Paul's Boutique (1989) znamenalo odklon od jejich předchozího zvuku a ukázalo složité vrstvení samplů a lyrickou propracovanost, která byla zpočátku přehlížena, ale od té doby je uznávána jako mezník v hiphopové produkci. Následovaly desky Check Your Head (1992) a Ill Communication (1994), na nichž skupina opět hrála na vlastní nástroje a mísila prvky punku, funku a jazzu, čímž potvrdila svou všestrannost a novátorského ducha. Z posledně jmenovaného alba pochází hit Sabotage, který se díky videoklipu režírovanému Spikem Jonzem stal stálicí MTV.

Jejich následující alba Hello Nasty (1998), To the 5 Boroughs (2004) a Hot Sauce Committee Part Two (2011) pokračovala v objevování nových zvuků a zároveň se zabývala sociálními a politickými tématy, což odráží růst skupiny jako umělce i osobnosti. Beastie Boys získali několik cen Grammy, včetně ceny za nejlepší rapový výkon dua nebo skupiny za Intergalactic a cenu za nejlepší popové instrumentální album za The Mix-Up (2007).

Odkaz a život mimo hudbu

Vliv Beastie Boys přesáhl rámec jejich hudební tvorby. Angažovali se v různých společenských a politických kauzách, zejména při pořádání Koncertů za svobodu Tibetu na konci 90. let. Vizuální styl skupiny, od hudebních videoklipů až po výběr módy, také zanechal trvalý dopad na populární kulturu.

Smrt Adama Yauche v roce 2012 znamenala konec hudební skupiny Beastie Boys. Yauch byl nejen tvůrčí silou skupiny, ale také režisérem, praktikujícím buddhistou a zastáncem míru. Jeho odchod byl hlubokou ztrátou pro hudební svět i pro mnoho věcí, které podporoval.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost