Hardcore punk, Hip-hop, Rap rock, Rapcore
Založeno: 1981, USA
Zánik: 2012 (po 31 letech)
Hardcore punk, Hip-hop, Rap rock, Rapcore
Založeno: 1981, USA
Zánik: 2012 (po 31 letech)
Přidat do oblíbených
Americká hiphopová skupina Beastie Boys, která vznikla v New Yorku v roce 1981, je průkopníkem tohoto žánru a spojila punkrockové rebelství s rozvíjející se hiphopovou kulturou, aby vytvořila jedinečný zvuk. Jejich kariéra, kterou tvoří Michael "Mike D" Diamond, Adam "MCA" Yauch a Adam "Ad-Rock" Horovitz, trvá více než tři desetiletí a vyznačuje se přelomovými alby, kultovními singly a hlubokým vlivem na hudbu, kulturu a módu. Tato biografie se zabývá jejich profesionálními úspěchy, vývojem jejich zvuku a osobními cestami a zdůrazňuje nesmazatelnou stopu, kterou zanechali v hudebním průmyslu i mimo něj.
Beastie Boys započali svou hudební pouť na newyorské hardcore punkové scéně s původními členy Mikem D, MCA a bubenicí Kate Schellenbachovou, kterou později nahradil Ad-Rock z punkové skupiny The Young and the Useless. Tento přechod znamenal zásadní posun v jejich hudebním směřování od punku k hip-hopu, který vyvrcholil vydáním debutového studiového alba Licensed to Ill v roce 1986. Album produkované Rickem Rubinem a vydané u Def Jam Recordings bylo komerčně úspěšné a stalo se první rapovou deskou, která se dostala na vrchol albového žebříčku Billboard. Směs rockových samplů, vtipných textů a vzdorného postoje vystihovala ducha doby a byla podpořena hity jako (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!) a No Sleep Till Brooklyn.
V průběhu let se Beastie Boys vymanili ze své frat-rapové image a začali uplatňovat vyzrálejší a hudebně rozmanitější přístup. Jejich druhé album Paul's Boutique (1989) znamenalo odklon od jejich předchozího zvuku a ukázalo složité vrstvení samplů a lyrickou propracovanost, která byla zpočátku přehlížena, ale od té doby je uznávána jako mezník v hiphopové produkci. Následovaly desky Check Your Head (1992) a Ill Communication (1994), na nichž skupina opět hrála na vlastní nástroje a mísila prvky punku, funku a jazzu, čímž potvrdila svou všestrannost a novátorského ducha. Z posledně jmenovaného alba pochází hit Sabotage, který se díky videoklipu režírovanému Spikem Jonzem stal stálicí MTV.
Jejich následující alba Hello Nasty (1998), To the 5 Boroughs (2004) a Hot Sauce Committee Part Two (2011) pokračovala v objevování nových zvuků a zároveň se zabývala sociálními a politickými tématy, což odráží růst skupiny jako umělce i osobnosti. Beastie Boys získali několik cen Grammy, včetně ceny za nejlepší rapový výkon dua nebo skupiny za Intergalactic a cenu za nejlepší popové instrumentální album za The Mix-Up (2007).
Vliv Beastie Boys přesáhl rámec jejich hudební tvorby. Angažovali se v různých společenských a politických kauzách, zejména při pořádání Koncertů za svobodu Tibetu na konci 90. let. Vizuální styl skupiny, od hudebních videoklipů až po výběr módy, také zanechal trvalý dopad na populární kulturu.
Smrt Adama Yauche v roce 2012 znamenala konec hudební skupiny Beastie Boys. Yauch byl nejen tvůrčí silou skupiny, ale také režisérem, praktikujícím buddhistou a zastáncem míru. Jeho odchod byl hlubokou ztrátou pro hudební svět i pro mnoho věcí, které podporoval.
překlad od Nucks
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter