Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Bob Marley & The Wailers
Bob Marley & The Wailers

R&B, Reggae, Rocksteady, Ska

Založeno: 1963, Jamajka
Zánik: 1981 (po 18 letech)

Bob Marley & The Wailers

Přidat do oblíbených

Životopis

Bob Marley & The Wailers v čele s ikonickým Robertem Nestou Marleym jsou celosvětovým symbolem reggae hudby, rastafariánství a boje za spravedlnost a mír. Marley, který se narodil 6. února 1945 v Nine Mile v Saint Ann Parish na Jamajce, spolu se svou kapelou přenesl reggae z jamajských ulic na světovou scénu a vdechl mu poselství lásky, jednoty a odporu proti útlaku. Jejich hudba, která se vyznačuje charakteristickým rytmem, podmanivými melodiemi a hlubokým textovým obsahem, stále inspiruje a rezonuje s lidmi po celém světě.

Kořeny reggae revoluce

Cesta Boba Marleyho & The Wailers začala na počátku 60. let 20. století, kdy původní formaci tvořili Marley, Bunny Wailer (Neville Livingston) a Peter Tosh (Winston Hubert McIntosh). Skupina zpočátku vystupovala pod různými názvy, než se ustálila na The Wailers. Jejich raná hudba byla ovlivněna styly ska a rocksteady, které byly v té době na Jamajce populární. Vydání skladby Simmer Down v roce 1964 je katapultovalo k místní slávě a znamenalo začátek legendární kariéry.

Jak se vyvíjela jejich hudba, vyvíjelo se i jejich poselství. Pod vlivem Marleyho konverze k rastafariánství - náboženství, které hrálo významnou roli v jeho životě i hudbě - se v jejich písních začalo odrážet hluboké duchovní a sociální vědomí. Alba jako Catch a Fire (1973) a Burnin' (1973) nejen definovala žánr reggae, ale také se zabývala otázkami sociální nespravedlnosti, kolonialismu a hledání svobody, což mělo ohlas u posluchačů po celém světě.

Mezinárodní sláva a ikonická alba

Mezinárodní průlom Boba Marleyho & The Wailers přišel s vydáním alba Natty Dread (1974) po odchodu Bunnyho Wailera a Petera Toshe ze skupiny. Toto album obsahovalo některé z Marleyho nejtrvalejších hitů, včetně No Woman, No Cry a Lively Up Yourself. Marleyho charisma a přesvědčivá vystoupení skupiny vedla k celosvětovým turné, na kterých se jejich revoluční poselství šířilo po celém světě.

Vydání alba Exodus v roce 1977, nahraného v Londýně po atentátu na Marleyho na Jamajce, znamenalo vrchol jejich kariéry. Album se udrželo v britské hitparádě 56 týdnů po sobě a obsahovalo skladby jako Jamming, Waiting in Vain a titulní skladbu Exodus. V roce 1999 jej časopis Time označil za album století. Mezi další významná alba patří Kaya (1978), které představilo uvolněnější, kořeněný zvuk s hity jako Is This Love a Satisfy My Soul, a Uprising (1980), na kterém se objevily skladby Could You Be Loved a Redemption Song, dojemná akustická balada, která se stala hymnou pro lidi hledající svobodu po celém světě.

Předčasná smrt a symbol odporu a naděje

Osobní život Boba Marleyho, poznamenaný jeho manželstvím s Ritou Marley a jedenácti dětmi, z nichž několik se vydalo v jeho hudebních stopách, byl hluboce propojen s jeho hudbou. Jeho přesvědčení a propagace míru, jednoty a africké repatriace zanechaly trvalý dopad na jeho posluchače i celý svět.

Marleyho předčasná smrt 11. května 1981 na melanom jeho vliv nezmenšila. Pokud něco, tak se v průběhu let ještě zvýšil, Marley se stal více než jen hudební ikonou, ale symbolem odporu a naděje pro utlačované národy po celém světě. Nadace Boba Marleyho pokračuje v jeho odkazu podpory lidí v nouzi.

Závěrem lze říci, že příběh Boba Marleyho & The Wailers je příběhem vítězství nad nepřízní osudu a jejich hudba - směs reggae, rocku a rastafariánských zpěvů - zůstává mocnou silou změny. Marley a jeho kapela svými písněmi vyjadřovali boje a touhy milionů lidí a prosazovali jednotu a sociální spravedlnost. Jejich hluboký vliv na hudbu a společnost přetrvává a díky tomu se stali nesmrtelnými postavami hudební historie.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost