Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Coldplay
Coldplay

Alternative rock, Pop, Pop rock

Založeno: 1996 (před 28 lety), Anglie

Coldplay

Přidat do oblíbených

Životopis

Britská rocková skupina Coldplay, která vznikla v roce 1996 v Londýně, se proslavila po celém světě svým melodickým rockovým zvukem, introspektivními texty a dynamickými živými vystoupeními. Skupina ve složení Chris Martin (zpěv, klavír), Jonny Buckland (kytara), Guy Berryman (baskytara) a Will Champion (bicí) vytvořila osobitý styl, který kombinuje prvky rocku, popu a alternativní hudby, čímž si získala zástupy fanoušků a četná ocenění.

Vznik a strmý vzestup

Počátky skupiny Coldplay sahají až do dob jejich vysokoškolského studia na University College London, kde členy spojila společná láska k hudbě. Skupina se původně jmenovala Pectoralz a poté Starfish, nakonec se v roce 1998 ustálila na názvu Coldplay. Jejich raná hudba upoutala pozornost hudebního průmyslu i fanoušků vydáním EP Blue Room, které ukázalo jejich potenciál a vedlo k podpisu smlouvy s vydavatelstvím Parlophone.

Jejich debutové album Parachutes (2000) znamenalo významný zlom v jejich kariéře a obsahovalo hit Yellow. Úspěch písně, která se vyznačuje emotivním textem a výrazným kytarovým riffem, katapultoval Coldplay mezi mezinárodní hvězdy. Album Parachutes získalo cenu Grammy za nejlepší album alternativní hudby a připravilo půdu pro řadu kritikou oceňovaných a komerčně úspěšných alb.

Řada alb, která se umístila na předních místech žebříčků

Diskografie skupiny Coldplay je důkazem jejího uměleckého vývoje a ochoty objevovat nová hudební území. Album A Rush of Blood to the Head (2002) upevnilo jejich postavení v hudebním světě a přineslo hity jako Clocks a The Scientist. Následovalo album X&Y (2005), které obsahovalo píseň Fix You, jež se stala hymnou útěchy pro fanoušky po celém světě.

V roce 2008 se Coldplay odhodlali k odvážnému kroku s albem Viva la Vida or Death and All His Friends, kde experimentovali s novými zvuky a tématy. Titulní skladba Viva la Vida předvedla expanzivnější, orchestrální přístup a vynesla kapele cenu Grammy za píseň roku. Jejich následující alba, včetně Mylo Xyloto (2011), Ghost Stories (2014) a A Head Full of Dreams (2015), dále ukázala jejich všestrannost, přičemž spolupracovali s různými umělci od Rihanny po Beyoncé.

Filantropie, osobní život a globální vliv

Kromě hudby je skupina Coldplay známá svým aktivismem a filantropickými aktivitami, kterými podporuje různé kauzy od ekologické udržitelnosti až po sociální spravedlnost. Kapela přispívá na různé charitativní organizace a kampaně, což odráží její odhodlání využívat svou platformu k pozitivním změnám.

Osobní životy členů Coldplay, zejména prominentní manželství zpěváka Chrise Martina s herečkou Gwyneth Paltrow a jeho následné vědomé odloučení, byly předmětem pozornosti médií. Kapela se však dokázala soustředit na svou hudbu a poselství a do svých písní často začleňuje své osobní zkušenosti a pohledy.

Vliv Coldplay přesahuje jejich hudební úspěchy a inspiruje novou generaci umělců a kapel. Jejich přístup ke koncepci alb, živým vystoupením a spolupráci s fanoušky nastavil v tomto odvětví nová měřítka. Coldplay pokračují v koncertování a vydávání nové hudby, zůstávají mocnou silou současné hudby a jejich písně jsou soundtrackem k životům milionů lidí po celém světě.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost