Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Frankie Goes to Hollywood
Frankie Goes to Hollywood

Dance, Disco, New wave, Pop rock

Založeno: 1980, Anglie
Zánik: 2007 (po 27 letech)

Frankie Goes to Hollywood

Přidat do oblíbených

Životopis

Skupina Frankie Goes to Hollywood (FGTH), která vznikla v roce 1980 v anglickém Liverpoolu, se stala jednou z nejprovokativnějších a komerčně nejúspěšnějších kapel počátku 80. let. Díky kombinaci taneční popové hudby, explicitního obsahu a okázalé image si získali představivost veřejnosti. Skupinu tvořili Holly Johnson (zpěv), Paul Rutherford (doprovodný zpěv), Peter Gill (bicí), Mark O'Toole (basová kytara) a Brian Nash (kytara).

Vzestup ke slávě a kontroverze

Skupina Frankie Goes to Hollywood vtrhla na scénu se svým debutovým singlem Relax, vydaným v roce 1983. Navzdory tomu, nebo možná právě proto, že ji BBC zakázala kvůli sexuálně sugestivnímu textu, se píseň vyšplhala na vrchol britské singlové hitparády, kde se udržela pět týdnů a stala se jedním z nejprodávanějších britských singlů všech dob. Tato počáteční kontroverze udala tón kariéře skupiny, jejíž odvážná image a používání sloganů jako Frankie Say Relax se staly symbolem celé generace.

Debutové album skupiny Welcome to the Pleasuredome (1984) bylo komerčně úspěšné a obsahovalo hity jako titulní skladba, Two Tribes a The Power of Love. Two Tribes pokračovalo ve vítězství kapely v žebříčcích a věnovalo se tématům globálního konfliktu a jaderné války, přičemž ukázalo schopnost FGTH spojit chytlavou popovou hudbu s vážnými a aktuálními tématy. The Power of Love, balada, která se lišila od jejich tanečně-popových hitů, ukázala všestrannost skupiny a dále upevnila její postavení v hudebním světě.

Průkopníci videoklipů a singlů na MTV

Vliv skupiny Frankie Goes to Hollywood přesáhl rámec její hudby. Byli průkopníky v používání videoklipů k vylepšení své image a propagaci svých singlů, což byla v té době poměrně nová strategie. Jejich videoklipy, často propracované produkce, které odpovídaly velkoleposti jejich hudby, hrály významnou roli v jejich úspěchu, zejména na nově vznikajících platformách jako MTV. Explicitní zkoumání témat spojených se sexem, láskou, válkou a politikou bylo výzvou společenským normám a cenzuře, což z kapely učinilo ikony sexuální a kulturní revoluce 80. let.

Jejich vliv lze spatřovat ve způsobu, jakým posunuli hranice toho, co bylo v mainstreamové pop music přijatelné, a to jak z hlediska obsahu, tak z hlediska prezentace. Propracované marketingové kampaně FGTH, které zahrnovaly slogany a trička, byly na svou dobu inovativní a vytvořily značku, která byla stejně rozpoznatelná jako jejich hudba.

Osobní život a rozpad skupiny

Ačkoli veřejnou osobnost skupiny Frankie Goes to Hollywood z velké části definovala její hudba a kontroverze, osobní životy a dynamika členů kapely hrály v jejich příběhu také důležitou roli. Napětí v kapele, zejména mezi frontmanem Holly Johnsonem a zbytkem skupiny, nakonec vedlo v roce 1987 k jejímu rozpadu. Johnson se věnoval sólové kariéře, zatímco ostatní členové se zapojili do různých hudebních projektů.

Odkaz skupiny Frankie Goes to Hollywood je složitý. Jejich působení na vrcholu pop music bylo sice krátké, ale jejich vliv byl trvalý. Zpochybňovali konvence pop music a pop kultury a zanechali po sobě odkaz, který je připomínán pro svou odvahu, kontroverzi a způsob, jakým vystihli ducha jedné doby. Kapela svým zkoumáním politických a sexuálních témat v rámci mainstreamové pop music vydláždila cestu budoucím umělcům, aby se mohli vyjadřovat svobodněji, čímž se Frankie Goes to Hollywood stala zásadní kapelou osmdesátých let i let následujících.

Překlady videoklipů

Power of Love
Česky

Power of Love

překlad od Nucks

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost