Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Sweet Home Alabama
Lynyrd Skynyrd

Legendární kanadský písničkář Neil Young vydal na začátku 70. let dvě písně o Alabamě. Jedna se jmenovala prostě Alabama a druhá Southern Man. Ani jedna není ke státu na americkém jihu vůbec přívětivá. Neil Young v písni ostře kritizoval obyvatele tohoto vysoce křesťansky a konzervativně založeného státu a v písni je popisoval jako omezené rasistické jedince bez vzdělání. Jeho kamarád Ronnie Van Zant z Lynyrd Skynyrd, rodák ze sousední Floridy, to tak nemohl nechat a Sweet Home Alabama je v podstatě jeho dopisem směrem k Neilu Youngovi ve stylu: "Ale, kámo. U nás na americkém jihu to přece takové vůbec není."

Lynyrd Skynyrd byli sice vždy bráni jako kapela zastupující v hudebním světě konzervativní menšinu. Faktem ale zůstává, že se ironicky pojmenovali podle učitele tělocviku Leonarda Skinnera, který členy kapely později pojmenované po něm a další mladé Američany následující tehdy trendové liberální hnutí hippies nutil, aby si ostříhali vlasy na krátko. Lynyrd Skynyrd v odpovědi nejen Neilu Youngovi, ale zároveň celému americkému severu, který měl (a má) vůči jihu ještě trvající historické předsudky z období občanské války, zpívají o tom, že pravý jižan sice miluje svůj domov nade vše, ale zároveň v žádném případě není rasistou, jak si to mnozí kvůli zažitým stereotypům myslí.

Jedna z nejslavnějších amerických písní všech dob měla a stále má obrovský dopad na populární kulturu a byla použita ve filmech jako Forrest Gump, Con Air nebo Já, padouch. V roce 2002 byla podle písně pojmenována romantická komedie s Reese Witherspoon v hlavní roli a v roce 2008 Kid Rock použil melodii písně a napsal k ní svůj text. Jeho upravená verze Sweet Home Alabama All Summer Long se stala jedním z největších celosvětových hitů roku 2008.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Lynyrd Skynyrd

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost