Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

I'll Be There for You
The Rembrandts

Z Los Angeles pocházející pop/rockové duo The Rembrandts se díky slavné písni I'll Be There for You stalo kapelou jednoho hitu. Pořád je ale lepší být kapelou jednoho hitu a být díky tomu finančně zabezpečen než být kapelou žádného hitu. S tím souhlasí i samotní Rembrandts. Nejspíše by vás však zajímalo, jak se The Rembrandts vůbec dostali k tomu, že měli příležitost složit píseň k seriálu, který se stal posléze jedním z nejúspěšnějších sitkomů všech dob.

Píseň The Rembrandts, ale i filmařského týmu okolo Přátel

Pokud by si mohl vybrat výkonný producent Přátel, Kevin S. Bright, zněli by z Přátel R.E.M. Když hledal ústřední píseň pro nový seriál Friends, hledal melodii podobnou hitu R.E.M. z roku 1987 It's End of the World As You Know It (And I Feel Fine) anebo Shiny Happy People. Jenže zpěvák R.E.M. Michael Stipe nabídku produkce seriálu odmítl.

Bright tak sáhl po své další oblíbené kapele s docela podobným zvukem – kalifornské The Rembrandts. Bright tak vzal první jmenovanou píseň R.E.M., napasoval jí do pilotní epizody Friends a poslal pilot muzikantům z The Rembrandts Dannymu Wildovi a Philu Solemovi. Byla to tedy vyloženě něco jako píseň na zakázku. The Rembrandts však postupovali tak, aby se píseň líbila také jim.

"Vzpomínám si, že si mysleli, že píseň by měla mít podobné tempo (jako zmíněné písně R.E.M., pozn. red.)," řekl Wilde v rozhovoru pro server BuzzFeed. "Kevin nechtěl, aby píseň napsal nějaký skladatel marketingových znělek. Byl fanouškem The Rembrandts z jiných desek, které jsme vytvořili, a tak zavolal našemu manažerovi. Náš manažer nám v pondělí zavolal a my jsme si řekli: 'Jasně, vyzkoušíme to a uvidíme, co se stane.'"

The Rembrandts se pak posadili s Michaelem Skloffem, filmovým skladatelem zodpovědným za celou zvukovou atmosféru Friends (a mimo jiné také manželem scénáristky Přátel Marty Kauffmanové), a také textařkou písní Allee Willis, která byla přizvána na výpomoc.

Kapela se pak přesunula do studia, zatímco komunikovala na dálku přes fax s textařkou Willisovou a za tři dny I'll Be There for You nahrála a dokončila. Ostatní tvůrci a producenti seriálu ale byli také chvíli ve studiu.

Přímo na albu tak neslyšíme jenom The Rembrandts, nýbrž i producenta Kevina Brighta, scénáristku Martu Kauffman i dalšího producenta Davida Cranea, a to konkrétně v tleskací části. Kapela přitom později přiznala, že tuhle část nahrávala snad na 25 pokusů, protože nebylo tvůrcům seriálu úplně snadné vysvětlit, jak mají tleskat. Ale nebyli jediní, kdo tleskací část nepochopil. Když se v roce 2014 Přátelé dali na chvíli zase dohromady v Show Jimmyho Kimmela, kapela si s nadsázkou postěžovala, že herečka postavy Monicy, Courtney Cox, to tleskání ve skeči rovněž nezvládla a zatleskala pětkrát místo čtyřikrát. Jakmile to Solem z Rembrandts viděl v televizi, prý se neudržel a zařval: "Court, čtyřikrát!"

I'll Be There for You jako prokletí i požehnání zároveň

S tím, jak se stal seriál úspěšný a píseň se k seriálu neskutečně hodila, z menší kapely Rembrandts, miláčků americké alternativní scény, se rázem stala kapela, jež mohla klidně vyprodávat velké stadiony. To někteří fanoušci s více vytříbeným vkusem nenesli úplně dobře, brali The Rembrandts jako zaprodance a díky slávě této písně ztratili prý i mnoho ze svých původních fanoušků, kterým už lezlo krkem, že v jakémkoliv rozhovoru se vše točilo pouze o Friends a členové kapely museli odpovídat na hloupé otázky typu kolik je v té písni potlesků.

Se samotnou písní přitom byli Rembrandts nejprve velice spokojeni: "Jistě! Udělali jsme si to zcela tak, jak jsme chtěli. Pamatuji si, že jsem si myslel, že to bylo úžasné, opravdu skvělá maličká popová melodie. Mělo to skvělé harmonie a tuto pozitivní atmosféru. Více než cokoli jiného to byla zábava. Navíc jsme byli s Philem opravdu nadšení, že bychom to mohli slyšet v televizní show. Teprve, když to všechno vybuchlo a my jsme se stali známými pro tuto znělku ve stylu Monkees, ten druh lesku zmizel."

Kapela se jen tři roky po vydání písně rozpadla a neváhá zastírat, že to bylo právě kvůli tomuto hitu z Přátel.

"Už nás unavovalo, že to byla jediná věc, kterou lidi znali a unavovalo nás, že jsme pořád na turné. Poté, co vyšlo třetí album a vedlo se mu dobře, jsme tři roky procestovali. Nepsali jsme žádné nové písně a nebyli ve studiu. Celá věc se změnila. Mezi námi nebyla žádná přímá nepřátelství, ale potřebovali jsme si od sebe oddechnout," vysvětlili Rembrandts svůj rozpad pro britský zpravodajský server Independent. Rembrandts se ale pak několikrát dali dohromady. V roce 2001 vydali nové album Lost Together a pak v roce 2019 Via Satellite. V roce 2006 pak dali dohromady největší hity (ano, samozřejmě i s I'll Be There for You).

"No, řekněme, že díky tomu neodejdu do důchodu, ale podařilo se mi obě mé děti dostat na vysokou školu. Dostáváme zaplaceno za výkon, což znamená, že vlastně pracujeme pokaždé, když se píseň objeví v televizi." Nyní, i když už show dávno skončila, Wilde ví, že z této písně není úniku. "S reprízami mě ta show jistě přežije," říká s povzdechem a dodal: "Ale myslím, že je to docela v pohodě, ne? Tímto způsobem se na The Rembrandts nikdy nezapomene."

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od The Rembrandts

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost