Disco, Glam rock, Pop, Pop rock
Založeno: 1972 (před 52 lety), Švédsko
Disco, Glam rock, Pop, Pop rock
Založeno: 1972 (před 52 lety), Švédsko
Přidat do oblíbených
Jedna z nejúspěšnějších skupin všech dob, švédská ABBA, má za sebou velký počet hitů, které zná úplně každý. Jaké příběhy jsou ale za samotnou skupinou a jakými útrapami si museli členové skupiny projít? ABBA byla založena v roce 1972 v hlavním městě země tří korunek - Stockholmu. Ještě předtím však zpěvák Benny Anderson a kytarista Björn Ulvaeus začali spolu psát písně, a to i když byli stále součástí i různých jiných skupin. Björn se v tomto období také seznámil s norskou zpěvačkou Agnethou Fältskog, která se stala v roce 1971 jeho ženou.
Aby to bylo kompletní, Anderson zase začal randit s další zpěvačkou Anni-Frid "Fridou" Lyngstad. Ještě předtím než ale vznikla ABBA, byl Anderson producentem jejího debutového sólového alba Frida. Odsud už vedla jen krátká cesta k tomu, aby se čtveřice milenců, manželů a přátel dala dohromady i po muzikantské stránce.
Poznávacím znamením skupiny, tehdy ještě nazvané jako Björn & Benny, se staly už od počátku a prvního singlu People Need Love sehrané skupinové vokály a mimořádně chytlavé a silně nasládlé optimistické melodie. V roce 1973 se čtveřice poprvé ucházela o možnost účinkovat v Eurovision Song Contest. Ačkoliv však tehdy ještě neuspěli, mohli je ve stejný rok alespoň těšit poměrně slušný úspěch jejich debutového LP Ring Ring.
Bylo to někdy krátce poté, když konečně vznikl název ABBA, který vznikl, jak možná víte, či jste si uvědomili při čtení tohoto textu, z počátečních písmen křestních jmen členů skupiny: Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Se změnou názvu přišel také přelomový glam rockový singl Waterloo. V roce 1974 byla skupina ABBA zvolena jako zástupce švédska v Eurovision Song Contest. To se ukázalo jako správná volba, protože ABBA s touto písní celý tehdejší ročník Eurovize vyhrála. Dveře do světa nyní byly otevřeny dokořán a ABBA nezahálela a chrlila jeden hit za druhým.
Nejdříve podle staré swingové školy 40. let znějící I Do, I Do, I Do, I Do, I Do. Poté o poznání svižnější, silným a odhodlaným refrénem oplývající SOS. Hned přišla také ikonická píseň Mamma Mia nebo jihoevropsky znějící Fernando. ABBA měla jednotný a rozeznatelný zvuk s nekompromisní silou spojení vokálů do jednoho. Zvláště ale, když se člověk pořádně zaposlouchá, může slyšet, jak se s každým dalším úspěšným hitem měnily i žánry.
Dancing Queen je tak první plný zásah ABBY do disko žánru a Take a Chance On Me je další z úspěšných písní, která obsahovala prvky tohoto žánru, otce budoucí taneční hudby.
Zatímco obrovská popularita vztah Fridy a Bennyho Andersona alespoň na krátkou dobu ještě utužila a rozhodli se vzít, ve druhém páru Björn-Agnetha se začaly objevovat trhlinky, až se jejich vztah úplně rozpadl. Profesionální přístup ale osobní problémy neovlivnily a kapela pokračovala dál. Zájem médií zbulvarizovat tuto záležitost však byl neúnosný a aby se tomuto tvůrčí dvojice Anderson-Ulvaeusvyhnula, rozhodla se utéct na Bahamy a z tohoto místa se v klidu soustředit na skládání písní pro nové album Voulez-Vous.
Tohle album bylo oproti předchozím trochu chudší na hity, když větší úspěch zaznamenala pouze píseň Chiquitita. ABBA si to ale vynahradila, když jejich druhá kompilace největších hitů obsahovala jeden nový singl Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight), který jakoby kombinoval hned několik žánrů ABBY: glam rock, disko a pop a dnes tahle píseň patří k tomu nejznámějšímu ze světové pop music obecně.
Přechod ABBY v elektronickou skupinu byl dokonán v roce 1980, když vydali pop-synthovou skladbu Super Trooper. ABBA byla navíc jako geniální spojení talentu a marketingu a když se skupině zdálo, že ještě nemá dostatečný úspěch v latinské Americe, zajistili si ho s kompilací Gracias por la musica, která byla určena speciálně pro tento trh.
V roce 1981 se rozpadl vztah i druhé dvojici Frida-Benny a těmito událostmi pak byl inspirován singl One of Us. Rozvod druhého páru jakoby předznamenal tvůrčí pád skupiny. Jakmile ze skupiny zmizela láska, trpěla tím hudba. Jakoby někdo tímto zhasl a zavřel dveře za érou, kdy ABBA vládla pop music. Členové se pomalu začali soustředit na sólové projekty a muzikály a když už nepřicházel žádný další nápad, který by měl šanci stát se hitem, skupina, která nebyla prakticky o ničem jiném než o snadno přístupných a na první poslech příjemných hitech, neměla příliš šanci pokračovat.
Desítky písní však přežily a hrají z rádií dodnes s takovými rotacemi, jakoby je ABBA vydala teprve minulý měsíc. Když v roce 1992 ABBA vydala album Gold s další kombinací jejich největších hitů, album se okamžitě umístilo na první příčce britské hitparády prodejnosti. Po tom, co měl v roce 1999 v Londýně premiéru muzikál Mamma Mia!, stal se v různých světových verzích jedním z nejžádanějších muzikálů historie a z muzikálové předlohy vznikl také mimořádně úspěšný film s Meryl Streep v hlavní roli.
V současné době se připravuje velké holografické turné ABBY, které by se mělo uskutečnit v roce 2019 a svým netradičním zapojením moderních technologií může vstoupit do dějin hudby, kultury i techniky. Nedávno navíc bylo k překvapení všech oznámeno, že ještě roku 2018 by měla ABBA po 35 letech vydat dva singly s názvy I Still Have Faith in You a Don't Shut Me Down.
překlad od kari
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter