Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Alanis Morissette
Alanis Morissette

Alternative rock, Hard Rock, Pop rock, Post-grunge

Vlastní jméno: Alanis Nadine Morissette
Narození: 1. června 1974 (50 let), Kanada

Alanis Morissette

Přidat do oblíbených

Životopis

Alanis Morissette, kanadsko-americká zpěvačka, skladatelka a herečka, má za sebou pozoruhodnou kariéru, která se vyznačuje jedinečným hlasem, upřímnými texty a cestou napříč žánry od tanečního popu po alternativní rock. Narodila se 1. června 1974 v Ottawě v kanadském Ontariu a pochází z rodiny s různorodými kořeny: její otec je francouzského a irského původu a matka má maďarské a židovské předky. Toto multikulturní zázemí hrálo klíčovou roli při formování jejího uměleckého pohledu.

Předčasně vyspělý talent

Morissettina umělecká cesta začala brzy. V šesti letech hrála na klavír a o rok později začala chodit na hodiny tance. V devíti letech začala psát písně, což signalizovalo, že se v ní objevil předčasný talent. Alanis se objevila v dětské televizní skečové komedii You Can't Do That on Television během svých středoškolských let a ve čtrnácti letech nahrála v Torontu své první demo Fate Stay with Me. Její debutové album Alanis vyšlo v Kanadě v roce 1991, následované albem Now Is the Time v roce 1992. Tato tanečně-popová alba, která obsahovala hity jako Too Hot, znamenala její první kroky v hudebním průmyslu.

Průlom s albem Jagged Little Pill

Teprve vydání alba Jagged Little Pill v roce 1995 katapultovalo Morissette k mezinárodní slávě. Tohoto alba, na němž se mísí alternativní rock s post-grunge, se po celém světě prodalo přes 33 milionů kopií a obsahovalo kultovní skladby jako You Oughta Know, Hand in My Pocket a Ironic. Album svým syrovým a emotivním obsahem přineslo nové poznatky a Morissette za něj získala čtyři ceny Grammy, včetně ceny za album roku. V té době byla nejmladší umělkyní, která toto prestižní ocenění získala. Obrovský úspěch alba vedl k rok a půl trvajícímu turné po 28 zemích světa.

Pokračující vývoj a umělecká kontrola

Po albu Jagged Little Pill vydala Morissette v roce 1998 album Supposed Former Infatuation Junkie, na němž se projevil experimentálnější a introspektivnější přístup. I toto album bylo úspěšné a debutovalo na prvním místě v žebříčku alb Billboardu. Morissette pokračovala v uměleckém vývoji s alby jako Under Rug Swept (2002), So-Called Chaos (2004), Flavors of Entanglement (2008), Havoc and Bright Lights (2012) a Such Pretty Forks in the Road (2020). Na jejím posledním albu The Storm Before the Calm (2022) se objevila ambientní hudba, což znamenalo další posun na její hudební cestě.

Osobní život a výzvy

Život Morissette se neobešel bez výzev. Otevřeně hovořila o svých bojích s depresemi a poruchami příjmu potravy během dospívání a dvacátých let. Důležitou součástí její cesty bylo uzdravení a propagace povědomí o duševním zdraví. V roce 2009 uběhla maraton, aby podpořila povědomí o Národní asociaci pro poruchy příjmu potravy, a podělila se o své zkušenosti s poporodní depresí. Zpěvaččin osobní život byl také na očích veřejnosti, včetně jejího zasnoubení s hercem Ryanem Reynoldsem, které skončilo v roce 2007, a jejího manželství s rapperem Mariem Souleye Treadwayem v roce 2010, se kterým má tři děti.

Odkaz a vliv

Vliv Alanis Morissette na hudební průmysl je nepopiratelný. Svým osobitým stylem ovlivnila celou generaci umělců i posluchačů. O jejím uměleckém úspěchu vypovídají ocenění, včetně sedmi cen Grammy, čtrnácti cen Juno a ceny Brit Award. Její rekord v počtu umístění na prvním místě v týdenním žebříčku Billboard Alternative Songs mezi sólistkami, vedoucími skupin nebo členkami duetů a její zařazení mezi 100 Greatest Women of Rock and Roll (100 největších žen rock and rollu) televizní stanicí VH1 dále upevňují její postavení průkopnice v hudebním světě.

Životopis Alanis Morissette je důkazem jejího trvalého vlivu a všestranného talentu. Její cesta od raného dětství až po postavení respektované umělkyně v hudebním průmyslu je poznamenána neustálým vývojem, osobním růstem a neochvějným odhodláním k autenticitě v hudbě i životě.

Překlady videoklipů

Ironic
Česky

Ironic

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost