Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Ben E. King
Ben E. King

Doo-wop R&B, Pop, R&B, Soul

Vlastní jméno: Benjamin Earl Nelson
Narození: 28. září 1938, USA
Úmrtí: 30. dubna 2015 ( 76 let), USA

Ben E. King

Přidat do oblíbených

Životopis

Ben E. King, narozený jako Benjamin Earl Nelson 28. září 1938 v Hendersonu v Severní Karolíně, byl americký soulový a R&B zpěvák, skladatel a hudební producent, který zanechal nesmazatelnou stopu v hudebním průmyslu svým hlubokým, zvučným hlasem a nadčasovými hity. Kingova cesta od chlapce ze sboru v Harlemu ke světoznámému umělci je příběhem talentu, vytrvalosti a transformační síly hudby. Tato biografie přibližuje jeho profesionální úspěchy, nejpamátnější singly a alba i osobní život muže, jehož odkaz stále ovlivňuje umělce napříč žánry.

Úsvit soulové legendy

Hudební cesta Bena E. Kinga začala v kostelním sboru, který položil základy jeho soulového projevu. Koncem 50. let se připojil ke skupině The Five Crowns, která se brzy spojila se členy skupiny The Drifters, jež v té době procházela výraznými změnami. Kingův výrazný barytonový hlas se rychle stal hlavní postavou hitů, jako jsou Save the Last Dance for Me, This Magic Moment a There Goes My Baby, z nichž posledně jmenovaný zavedl do soulové hudby použití smyčcových nástrojů a stanovil nové standardy produkce v tomto žánru.

Navzdory úspěchu s The Drifters se King v roce 1960 vydal na sólovou dráhu, což byl odvážný krok, který vedl k vytvoření některých z jeho nejtrvalejších děl. Jeho rané sólové počiny ukázaly jeho všestrannost a hloubku jako umělce a vedly k vydání skladby, která se stala jeho poznávacím znamením.

Stand by Me a další legendární hity

V roce 1961 vydal Ben E. King skladbu Stand by Me, kterou napsal společně s legendárními skladateli Jerrym Leiberem a Mikem Stollerem. Procítěný text písně v kombinaci s Kingovým oduševnělým projevem a ikonickou basovou linkou vytvořil hymnu solidarity a podpory, která přesáhla hranice hudebních žánrů i generací. Stand by Me se stala nejen hitem na vrcholu žebříčků v USA, ale získala i mezinárodní věhlas a upevnila Kingův status globální hudební ikony. Skladba byla později zařazena do Národního registru nahrávek Kongresové knihovny pro svůj kulturní, historický a estetický význam.

Kingova sólová kariéra vzkvétala po celá 60. léta i později, a to díky hitům jako Spanish Harlem, Amor a Don't Play That Song (You Lied). Jeho alba, včetně Don't Play That Song! a Seven Letters, ukázala jeho pěvecký rozsah a schopnost vtisknout každé písni emocionální hloubku a rezonanci.

Humanitární a osobní život

Kromě svých hudebních úspěchů byl Ben E. King známý i svými humanitárními aktivitami. Založil nadaci Stand by Me Foundation, která se věnuje pomoci mládeži v oblasti vzdělávání a sociální péče. Kingova angažovanost v sociálních záležitostech odrážela jeho víru v sílu hudby, která dokáže sjednocovat a uzdravovat, což je téma patrné po celou dobu jeho kariéry.

V osobní rovině byl Kingův život poznamenán jeho oddaností rodině a hlubokou vírou. Byl více než padesát let ženatý se svou ženou Betty a jeho osobní stabilita a silné rodinné hodnoty kontrastovaly s často bouřlivým životem jeho současníků v hudebním průmyslu. Kingův odkaz je nejen odkazem hudebního průkopníka, ale také člověka, který navzdory své slávě zůstal při zemi.

Ben E. King zemřel 30. dubna 2015, jeho hudba však nadále inspiruje a utěšuje posluchače po celém světě. Jeho hlas, charakteristický svou vřelostí a hloubkou, a jeho písně, oslavované pro svou emocionální upřímnost a melodickou krásu, mu zajistily místo v panteonu hudebních legend. Kingova cesta z harlemských ulic k mezinárodní slávě je důkazem trvalé síly soulové hudby a nadčasové přitažlivosti písní, které promlouvají k lidským stavům.

Překlady videoklipů

Stand by Me
Česky

Stand by Me

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost