Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

White Christmas
Bing Crosby

White Christmas je píseň napsaná Irvingem Berlinem a připomíná nejen Američanům tradiční vánoční prostředí. Podle Guinnessovy knihy rekordů je původní verze zpívaná Bingem Crosbym vůbec nejprodávanějším singlem všech dob s odhadovaným celosvětovým prodejem přes 50 milionů kopií. Záznamy se úplně neshodují na tom, kdy a kde Berlín napsal tuto píseň. Nejčastější verzí však je, že jí napsal v roce 1940, když pobýval v teplé Kalifornii v hotelu La Quinta.

Irvin prý často zůstával vzhůru celou noc a psal písničky, když jednou vyrazil z kanceláře a řekl své sekretářce: "Popadni pero a opiš si tuhle píseň. Právě jsem vymyslel nejlepší píseň, kterou jsem kdy napsal... Sakra! Právě jsem napsal nejlepší píseň, jakou kdy kdo napsal!" Tento vánoční hit se objevil poprvé ve stále populárním vánočním filmu s Bingem Crosbym Holiday Inn, kde získal Cenu Akademie (Oscar) roku 1943 za Nejlepší původní filmovou píseň.

Ač se Irving Berlin narodil v dnešním Bělorusku, po emigraci jeho rodičů do USA se stal milovníkem americké metropole New York. Film, ve kterém Bing Crosby účinkuje, prakticky vypráví příběh Irvina Berlina, jenž se cítil v tropické Kalifornii nesvůj, uvězněn a snil o návratu domů do jeho New Yorku, kde bývají často "ty pravé Vánoce" na sněhu.

Ještě zajímavější však je, že Berlin nepřestal mít Vánoce rád, ani když se k nim váže obrovská osobní tragédie. Jeho druhá manželka Ellin Mackay totiž našla na Vánoce brzy ráno v roce 1928 svého malého syna mrtvého ve své postýlce. Berlin byl navíc původem Žid a jeho rodiče Vánoce neslavili. Vánoce si však tak zamiloval poté, co se jako malý na Vánoce potají vkradl do domu sousedů.

Známou verzi písně nazpíval také Elvis Presley. Irvingu Berlinovi se ale vůbec nelíbila a dokonce vyžadoval stažení této verze z rádií. Nazval jí velmi ostře "profánní parodií na jeho milovanou vánoční klasiku".

Tato píseň se také stala více než symbolem konce americké angažovanosti ve vietnamské válce. 29. dubna 1975, když Severovietnamci obklíčili Saigon, byl zaveden tajný evakuační plán, který měl přepravit zbývající Američany do bezpečí. Jejich výzvou k evakuaci bylo oznámení v Americké rozhlasové službě uvádějící, že teplota v Saigonu byla "105 stupňů Fahrenheita a stoupá", po kterém následovalo hraní White Christmas od Binga Crosbyho. Po tomto signálu čekaly na 14 evakuačních bodech vrtulníky. Píseň byla vybrána, protože vynikla – v dubnu nebyla šance na to, že by hrála v rádiu jen tak pro nic za nic a všichni tak věděli, že se něco děje, jakmile se z rádia ozvala.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Bing Crosby

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost