Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Elvis Presley
Elvis Presley

Blues-rock, R&B, Rock'n'Roll, Rockabilly

Vlastní jméno: Elvis Aron Presley
Narození: 8. ledna 1935, USA
Úmrtí: 16. srpna 1977 ( 42 let), USA

Elvis Presley

Přidat do oblíbených

Životopis

Elvis Aaron Presley se narodil 8. ledna 1935 v Tupelu ve státě Mississippi a stal se osobností, která navždy změnila tvář americké hudby. Elvis vyrůstal v dělnické rodině v době velké hospodářské krize a jeho raný život byl plný těžkostí, ale zároveň v něm byla vypěstována hluboká láska k hudbě. Jeho jedinečný styl byl směsicí různých žánrů, především country, rhythm and blues a gospelu.

Presleyho vzestup ke slávě začal v roce 1954 nahráním skladby That's All Right u Sun Records v Memphisu. Tato skladba ho spolu s následujícími hity jako Heartbreak Hotel a Hound Dog nejen katapultovala ke slávě, ale také předznamenala zrod rock'n'rollu, žánru, který dominoval hudební scéně po celá desetiletí. Jeho energická a sexualizovaná vystoupení byla kontroverzní, ale zároveň podmanivá, což z něj udělalo ikonu mezi mládeží a předmět kritiky mezi konzervativnějším publikem.

Kulturní ikona: filmy, hudba a armáda

Elvisův vliv přesahoval hranice hudby. Hrál ve 33 úspěšných filmech, přičemž jeho debut ve filmu Love Me Tender (1956) znamenal jeho přechod od hudební ikony k filmové hvězdě. Filmy jako Jailhouse Rock (1957) a Viva Las Vegas (1964) dále upevnily jeho status všestranně nadaného baviče. Jeho filmová kariéra však také znamenala posun v jeho hudebním stylu, kdy se více zaměřil na pop a balady, což zklamalo některé jeho rané rock'n'rollové fanoušky.

V roce 1958, na vrcholu své slávy, byl Elvis povolán do americké armády. Služba v Německu byla významným obdobím v jeho životě nejen proto, že představovala přestávku v jeho zábavní kariéře, ale také proto, že se zde seznámil s Priscillou Beaulieu, kterou si později vzal. Jeho působení v armádě bylo medializováno a byl vnímán jako vzorný voják, což přispělo ke změně jeho vnímání v očích starší, konzervativnější veřejnosti.

Tragédie a triumf: osobní boje a trvalý odkaz

Elvisův osobní život byl stejně dramatický jako jeho kariéra. Jeho manželství s Priscillou v roce 1967 a narození dcery Lisy Marie byly vrcholnými okamžiky, ale v roce 1973 se manželé rozvedli. Elvis se také potýkal se zdravotními problémy, které ještě zhoršovala dlouhodobá závislost na lécích na předpis. Tyto osobní problémy začaly ovlivňovat jeho kariéru; v pozdějších letech se zhoršil jeho fyzický vzhled a kvalita jeho vystoupení.

Navzdory těmto problémům Elvis pokračoval v koncertování a nahrávání hudby až do své předčasné smrti 16. srpna 1977 ve věku 42 let. Jeho smrt byla pro svět šokem a znamenala konec jedné éry. Jeho odkaz však žije dál. Elvis Presley zůstává jednou z nejvýznamnějších kulturních ikon 20. století. Jeho vliv na hudbu, módu a populární kulturu je nezměrný a stále inspiruje nové generace umělců i fanoušků. Jeho domov, Graceland v Memphisu, je svatyní pro nespočet jeho fanoušků a symbolizuje trvalý vliv krále rokenrolu.

Překlady videoklipů

Jailhouse Rock
Česky

Jailhouse Rock

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost