Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Black Sabbath
Black Sabbath

Heavy Metal

Založeno: 1968, Anglie
Zánik: 2017 (po 49 letech)

Black Sabbath

Přidat do oblíbených

Životopis

Black Sabbath, jméno, které je synonymem zrodu heavy metalu, vzešlo z průmyslového srdce anglického Birminghamu. Skupina, kterou v roce 1968 založili spolužáci Ozzy Osbourne (zpěv), Tony Iommi (kytara), Geezer Butler (baskytara) a Bill Ward (bicí), původně vystupovala pod názvy Polka Tulk a Earth, než se v roce 1969 ustálila na Black Sabbath. Tato změna názvu, inspirovaná hororovým filmem a písní, kterou napsal Butler, znamenala posun k temnějším, zlověstnějším tématům. Jejich raná hudba, pro kterou byly charakteristické dolů laděné kytary a hororem inspirované texty, ostře kontrastovala s převládající kulturou flower power konce 60. let.

Vzestup z neznáma k úspěchu v hlavním proudu (1969-1971)

Počáteční léta existence Black Sabbath se nesla ve znamení neúnavné snahy o jedinečný zvuk. První vystoupení pod novým názvem se konalo v roce 1969 v anglickém Workingtonu. Přes raketový začátek, kdy se jejich debutový singl Evil Woman nedostal do hitparád, si kapela rychle získala celonárodní pozornost v Británii poté, co se objevila v rozhlasovém pořadu Top Gear Johna Peela. Debutové album Black Sabbath, nahrané za pouhé dva dny, se setkalo s komerčním úspěchem i opovržením kritiky a připravilo půdu pro revoluční kariéru, která měla nově definovat rockovou hudbu.

Zneužívání návykových látek a umělecký vývoj (1971-1973)

Na počátku sedmdesátých let zaznamenali Black Sabbath obrovský úspěch s alby jako Paranoid a Master of Reality. Toto období však bylo také poznamenáno silným zneužíváním návykových látek, zejména během natáčení alba Master of Reality. Experimentování kapely s drogami se shodovalo s posunem k experimentálnějším a progresivnějším stylům v její hudbě. Tato éra byla obdobím uměleckého růstu i osobních výzev, kdy se členové kapely potýkali s tlakem slávy a závislosti.

Vliv kapely a její trvalý odkaz

Přestože se Black Sabbath zpočátku vyhýbali kritici a rozhlasoví dramaturgové, neustálé koncertování a jedinečný zvuk z nich nakonec udělaly hvězdy. Písně jako Paranoid, Iron Man a War Pigs se staly metalovou klasikou a ovlivnily nespočet následujících kapel. Koncem sedmdesátých let prodali miliony desek, Osbourneův odchod vedl k různým změnám v sestavě, ale jejich vliv se nikdy nezmenšil. Znovusjednocení původní sestavy v 90. letech, včetně živého alba Reunion z roku 1998, jen upevnilo jejich legendární status, který vyvrcholil jejich uvedením do Rokenrolové síně slávy v roce 2006 a udělením ceny Grammy za celoživotní dílo v roce 2019.

Osobní život a mimo kapelu

Osobní život členů Black Sabbath byl stejně bohatý jako jejich hudební kariéra. Osbourneův boj s návykovými látkami vedl v roce 1979 k jeho propuštění, ale jako sólový umělec dosáhl značných úspěchů. Iommi, jediný člen, který nikdy neopustil kapelu, vydal v roce 2000 sólové album a byl čtyřikrát ženatý. Ward se vydal na sólovou dráhu a založil skupinu Bill Ward Band, zatímco Butler, hlavní textař skupiny, založil v roce 1995 svou skupinu GZR. Osobní boje a vítězství jednotlivých členů, včetně Osbourneova současného boje s Parkinsonovou chorobou, dodávají bohaté historii kapely hloubku.

Závěrem lze říci, že cesta Black Sabbath z drsných birminghamských ulic až na vrchol rockové slávy je příběhem hudební inovace, osobního boje a trvalého odkazu. Jejich vliv na heavy metal a rockovou hudbu jako celek zůstává nepřekonaný, stejně jako fascinující tapisérie jejich osobních životů.

Překlady videoklipů

Paranoid
Česky

Paranoid

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost