Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Rasputin
Boney M.

Rasputin byl ruský mnich, který prý viděl samotnou Pannu Marii. V důsledku toho začal putovat po zemi a šířit v kostelích svou víru. Kázal dost neortodoxní věci jako například, že nejlepším způsobem, jak se přiblížit Bohu, je hřích a následné pokání. Netradiční mnich zastávající se cizoložství (jeho příjmení bylo odvozením adjektiva rasputny, což znamená "volný život"), prý měl také pozoruhodné léčivé schopnosti. Rasputin pomáhal dokonce samotnému caru Mikuláši a jeho manželce. Údajně uzdravil jejich nemocného syna pokaždé, když začal krvácet. Jeho styky a vliv na ruskou královskou rodinu ale podle některých ruských šlechticů překročily hranici únosnosti. Šlechtici se jej rozhodli jakožto nepohodlného člověka otrávit, zbít a posléze několikrát postřelit přímo v suterénu Yusopovského paláce. Podle některých svědků se jim však tehdy mnicha nedařilo ani jedním ze způsobů zabít a tak jej nakonec museli jeho nepřátelé utopit v petrohradských kanálech.

Západoněmecký hudební projekt Boney M., jehož hlavou byl hudebního producenta Frank Farian, si dobře uvědomoval, jaká díra na trhu popové hudby je v zemích sovětského bloku a píseň s ruskou tématikou jim velmi pomohla k popularitě i v zemích, kde měla normálně popová západní hudba utrum. Texturovaný rytmus v písni vytvořila balalajka, což je 3strunný, trojúhelníkový, tradiční ruský nástroj.

Skupina složena ze čtyř zpěváků západoindického původu: Marcia Barrett, Bobby Farrell, Liz Mitchell a Massie Williams měla však také velký úspěch v západní Evropě. Například ve Velké Británii drží Boney M. dodnes titul jedněch z nejprodávanějších interpretů černošského původu v celé historii.

Kromě samotného tématu je tu ještě jedna zvláštní vazba na postavu Rasputina. Pokud se vám zdál Rasputin jako málo záhadná postava, k písni se váže jedna mrazivě podivná náhoda. Frontman skupiny Boney M. Bobby Farrell zemřel ve věku 61 let dne 30. prosince 2010 v hotelovém pokoji jen několik hodin po vystoupení Boney M., na kterém pochopitelně píseň Rasputin také zazněla. Jeho poslední koncert se odehrával, kde jinde než v ruském Petrohradě – ve stejném městě, ve kterém Rasputin skonal také. No a co, říkáte si? A víte, jakého data Rasputin zemřel? Bylo to roku 1916. Také 30. prosince.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Boney M.

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost