Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

D12
D12

Hip-hop, Horrorcore

Založeno: 1995, USA
Zánik: 2018 (po 23 letech)

D12

Přidat do oblíbených

Životopis

D12, známá také jako Dirty Dozen, je hiphopová skupina z Detroitu v Michiganu, která se mezinárodně proslavila na začátku roku 2000. Skupina vznikla v roce 1996 a tvořilo ji šest členů, z nichž každý přijal dvě osobnosti, čímž vytvořil tucet: Bizarre, Eminem, Proof, Kuniva, Swifty McVay a Mr. Porter. Hudba D12 se vyznačuje temnými, násilnými a komediálními texty, které odrážejí problémy a realitu městského života v Detroitu. Jejich vzestup ke slávě podpořil úspěch Eminema, který se stal jedním z nejprodávanějších hudebních umělců na světě.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Skupina D12 vznikla se záměrem předvést talent svých členů, kteří byli všichni začínajícími sólovými umělci. Myšlenka byla taková, že každý člen pomůže nastartovat kariéru ostatních tím, že se objeví na jejich albech. Díky Eminemově prudkému vzestupu slávy na konci 90. let se skupina dostala do povědomí mainstreamového publika. Jejich debutové album Devil's Night vyšlo v roce 2001 a obsahovalo hity jako Purple Pills a Fight Music. Směs humoru, vyprávění příběhů a syrových textů našla u fanoušků ohlas a vynesla albu ve Spojených státech platinový status.

Pokračující úspěch a tragédie

Druhé album skupiny, D12 World, vydané v roce 2004, upevnilo její místo v hiphopové komunitě. Hlavní singl My Band vtipně reagoval na názor, že jediným středobodem skupiny je Eminem, a ukázal sebeuvědomění a soudržnost D12 jako celku. Album debutovalo na vrcholu amerického žebříčku Billboard 200, ale úspěch skupiny byl v roce 2006 poznamenán tragédií v podobě smrti člena Proofa. Proof byl nejen zakládajícím členem D12, ale také Eminemovým přítelem z dětství a respektovanou osobností detroitské hiphopové scény. Jeho smrt hluboce zasáhla skupinu i širší hudební komunitu a vedla k přerušení činnosti kolektivu.

Dědictví a individuální snahy

Po Proofově smrti se zbývající členové D12 věnovali individuálním projektům a zároveň se stále scházeli na turné a spolupracovali. Eminemova sólová kariéra nadále vzkvétala a ve své hudbě často vzdával hold svému zesnulému kamarádovi Proofovi. Ostatní členové D12 se také s různým úspěchem pustili do sólových projektů. Bizarre, Kuniva, Swifty McVay a Mr. Porter vydávali sólová alba a mixtapy a přispívali k rozvoji detroitské hiphopové scény i mimo ni.

Navzdory problémům a změnám v sestavě zůstávají D12 symbolem hiphopové scény počátku roku 2000 a hudebního odkazu Detroitu. Jejich syrový, nefiltrovaný přístup k hudbě a vyprávění příběhů odrážel realitu jejich prostředí a ovlivnil celou generaci umělců. Vliv skupiny přesahuje její diskografii, protože pomohla upozornit na detroitskou hiphopovou scénu a inspirovala umělce, aby zůstali věrní svému hlasu.

Překlady videoklipů

How Come
Česky

How Come

překlad od psygmat

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost