Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Eminem
Eminem

Comedy hip-hop, Hip-hop, Horrorcore, Rap

Vlastní jméno: Marshall Bruce Mathers III
Narození: 17. října 1972 (51 let), USA

Eminem

Přidat do oblíbených

Životopis

Marshall Bruce Mathers III, známý však spíše pod uměleckým jménem Eminem, je bezpochyby nejúspěšnějším rapperem (nejen) bílé pleti. V USA se stal Eminem vůbec nejprodávanějším interpretem první dekády nového století. Jeho 10 alb se objevilo na první příčce nejvěhlasnějšího světového žebříčku alb Billboard 200. S téměř 220 miliony prodanými nosiči se pak Eminem zařadil mezi deset vůbec nejprodávanějších kapel, zpěváků nebo zpěvaček všech dob.

Jeho životní příběh a hlavně těžké počátky kariéry byly zaznamenány do filmu 8. míle (8 Mile), který v roce 2002 pomohl prohloubit Eminemův už tak silný kult osobnosti, který kolem něj vznikl díky albům The Slim Shady LP (1999) a The Marshall Mathers LP (2000).

Bojovník s životním osudem už od porodu

Marshall Mathers se narodil jakožto prvorozený v St. Joseph v Missouri. Jestli něco Eminema v průběhu jeho života zdobilo a jestli je kromě těch všech čísel a úspěchů i nějaká lidská vlastnost, kterou bychom měli na Eminemovi ocenit, pak je to způsob, jakým dokáže bojovat s nepřízní osudu, i když se s ním život nikdy nemazlil. On se s ním ostatně nemazlil už hned v samotném počátku. Jeho matku Deborah potkaly porodní komplikace a porod údajně trval neuvěřitelných 73 hodin, při kterých byla Deborah tak vyčerpaná, že málem umřela.

Jeho rodiče mimo jiné působili oba ve stejné kapele a často vystupovali v různých hotelích na hranicích Montany a Dakoty, jejich manželství ale nevydrželo příliš dlouho a otec Bruce se odstěhoval za novým životem do Kalifornie. V době školních let nezůstával Eminem s matkou příliš často na jednom místě a neustále se stěhovali po různých příbuzných a známých. Lidé si ho z dětských pamatují jako šťastné dítě, ale trochu samotářské. Eminem byl obětí závažné šikany, kdy mu bylo jednou způsobeno i zranění hlavy, o kterém později složil píseň Brain Demage.

V pozdějším věku se Eminem s matkou zabydleli v chudých dělnických čtvrtích Detroitu, kde vyrůstal v podstatě jako součást afroamerické komunity. Ani tady se bohužel situace s Eminemovým zapadnutím mezi vrstevníky nezlepšila a několikrát byl zbit. Tohle, byť drsné prostředí, však Eminema jistě ovlivnilo. Život mu ale změnilo teprve to, když poprvé uslyšel hip-hop - byl to údajně singl Reckless od Ice-T, který Eminemova matka dostala od jejího nevlastního bratra.

Neúspěšné snahy o to prorazit a pokus o sebevraždu

Eminem neměl ideální vztah s matkou, o jejíž výchově pochybovali jiní lidé i sociální pracovnice. Matce ale zůstal věrný a když v 17 nedokončil školu, snažil se různorodými povoláními pomoci splácet matce dluhy. Kdykoliv, když se naskytla příležitost, a matka odešla z domu, pustil si mladý Marshall naplno reproduktory a začal skládat písně. Spolu s kamarádem, rapperem Proofem, začali navštěvovat detroitské soutěže v rapování, jež pořádal místní hip-hopový obchod. Cestu za úspěchem ale Eminemovi výrazně komplikoval fakt, že (nejen) místní hip-hopová komunita byla složena takřka výhradně ze zástupců afroamerické komunity a jeho jako bílého kluka zpočátku neuznávali. Eminemův tvrdý trénink, unikátní styl práce se slovy a vytříbená technika rapu z něj však brzy udělala miláčka undergroundové hip-hopové scény.

Když se Eminem snažil prorazit, byl součástí i mnoha rapových skupin. Jedna z nich byla například Soul Intent, kde působil právě s kamarádem Proofem. Eminemovi se poté podařilo podepsat kontrakt s nahrávací společností, ale debut Infinite z roku 1996 byl prodejnostní propadák.

Eminem proto musel nadále pracovat a za minimální mzdu myl nádobí v restauraci, poté byl ale dvakrát ze stejné práce vyhozen a začal mít problémy se zákonem. V té době měl s jeho ženou Kim Scott již malé dítě a finanční problémy je vedly k tomu, aby bydleli spolu s Eminemovou matkou v malém mobilním domku. Finanční problémy i závislost na návykových látkách vedly dokonce v nepovedený pokus o sebevraždu.

Sláva, která vyřešila Eminemovu finanční situaci. Ne však jeho démony

Eminem, jež měl jako malý nadání i pro vytváření komiksových postav, zároveň byl ale plný hněvu na svět, si vytvořil více násilnou, agresivní a sarkastickou verzi vlastního já a pojmenoval jí jako Slim Shady. V tomto období pomalu začal připravovat další album, které jak se později ukázalo, bylo jeho osudovým. Kromě toho se ale zúčastnil v Los Angeles prestižní soutěže v rap battlu.

Tam se umístil druhý, zaujal skauty z Interscope Records a jeho demo nahrávka alba Slim Shady se dostala až k samotném Dr. Dre - už tehdy legendárnímu producentovi a rapperovi ze skupiny N.W.A, ke kterému vzhlížel Eminem s obrovským respektem. Ačkoliv Dre nikdy nikoho na základě demo nahrávky nepřizval ke spolupráci, jakmile uslyšel Eminemův talent, byl ohromen. Dr. Dre rapoval s Eminemem na několika společných písních a song Forgot About Dre byl jedním z těch, jež nejvýrazněji pomohly Eminemovi prorazit.

Mainstreamová popová rádia Eminem dobyl v roce 2002 duetem se zpěvačkou Dido a písni Stan, Without Me a poté samozřejmě nezapomenutelnou Lose Yourself.

Ani po komerčním úspěchu však neměl Eminem na růžích ustláno. Jeho skoro až posedlost být nejlepším ho dohnala okolo roku 2002 k závislosti na antidepresivech a prášcích na spaní. Eminem měl díky tomu problémy s depresemi i nespavostí. V roce 2007 byl blízko předávkování metadonem a po této zkušenosti začal s léčbou závislosti. Začal docházet do kostela a jedním z lidí, kteří mu pomohli postavit se na nohy, byl mimo jiné i britská pěvecká legenda Elton John. V současné době se Eminem již 10 let nedotkl žádné drogy.

Jeho album The Marshall Mathers LP 2 z roku 2013 bylo fanoušky i kritiky považováno za silný Eminemův návrat do vrcholné formy. Aktuální alba Revival a Kamikaze se však setkaly s rozporuplnými reakcemi.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost