Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Depeche Mode
Depeche Mode

Alternative rock, Industrial, New wave, Synthpop

Založeno: 1980 (před 44 lety), Anglie

Depeche Mode

Přidat do oblíbených

Životopis

Příběh Depeche Mode začíná v roce 1977, kdy spolužáci Vince Clarke a Andy Fletcher založili skupinu No Romance in China. V roce 1980, po řadě iterací a doplnění o Martina Gorea a Davea Gahana, se skupina vydala synth-popovým směrem a přejmenovala se na Depeche Mode. Jejich první živý koncert pod tímto názvem se uskutečnil v červnu 1980 a znamenal začátek revoluční cesty ve světě elektronické hudby.

Raná léta: Speak & Spell a Clarkeův odchod

Počáteční léta kapely byla poznamenána debutovým albem Speak & Spell z roku 1981, které se vyznačovalo Clarkovým autorstvím. Clarke však koncem roku 1981 skupinu opustil, aby založil Yazoo, což vedlo Martina Gora k převzetí role hlavního skladatele. Toto období bylo klíčové pro formování budoucího zvuku a identity kapely.

Příchod Alana Wildera a stoupající sláva

Po Clareovi hledali Depeche Mode nového člena, což vedlo v roce 1982 k příchodu Alana Wildera. Wilderovo klasické vzdělání a hudební zkušenosti výrazně ovlivnily zvuk kapely. Následující alba skupiny, jako A Broken Frame a Construction Time Again, znamenala posun ke komplexnějšímu, industriálnímu zvuku. Tato éra vyvrcholila vydáním alba Some Great Reward v roce 1984, které se zabývalo osobnějšími tématy a znamenalo jejich první výrazný průnik na americký trh.

Úspěch v hlavním proudu a umělecký vývoj

Vývoj Depeche Mode pokračoval alby jako Black Celebration a Music for the Masses, jež je etablovala jako dominantní sílu na elektronické a alternativní hudební scéně. O jejich rostoucím vlivu svědčí koncert v Pasadena Rose Bowl v roce 1988, na který přišlo přes 60 000 návštěvníků, a mainstreamový úspěch alba Violator v roce 1990. Vnitřní boje však vedly v roce 1995 k Wilderovu odchodu, který znamenal konec jedné éry.

Odkaz a pokračující vliv

Navzdory problémům Depeche Mode pokračovali v tvorbě hudby a koncertování, přičemž alba jako Ultra udržovala jejich přítomnost v hudebním světě. Smrt Andyho Fletchera v roce 2022 znamenala významný okamžik v historii kapely, přesto Gahan a Gore nadále nesou odkaz Depeche Mode. S více než 100 miliony prodaných desek po celém světě a jejich uvedením do Rock and Rollové síně slávy v roce 2020 je vliv Depeche Mode na hudební průmysl nepopiratelný.

Cesta Depeche Mode od lokální kapely z Basildonu ke globálním superhvězdám je příběhem vývoje, houževnatosti a neutuchající snahy o hudební inovace. Jejich vliv na elektronickou a alternativní hudbu je hluboký, rezonuje napříč generacemi a nadále inspiruje umělce po celém světě.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost