Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Dr. Dre
Dr. Dre

G-Funk, Gangsta rap, Hip-hop, Rap

Vlastní jméno: Andre Romelle Young
Narození: 18. února 1965 (59 let), USA

Dr. Dre

Přidat do oblíbených

Životopis

Andre Romelle Young, profesně známý jako Dr. Dre, se narodil 18. února 1965 v kalifornském Comptonu a je výraznou osobností hip-hopu a hudební produkce. Jeho kariéra, trvající více než tři desetiletí, prošla vývojem od člena průkopnické gangsta rapové skupiny N.W.A až po sólového umělce, producenta a podnikatele, jehož vliv formoval zvuk moderního hip-hopu a populární hudby vůbec.

Základy hiphopové legendy

Hudební dráha Dr. Dre začala v polovině 80. let s elektroskupinou World Class Wreckin' Cru, ale poprvé na sebe výrazně upozornil jako zakládající člen skupiny N.W.A. Spolu s Eazy-E, Ice Cubem, MC Renem a DJ Yellou se N.W.A svým syrovým zobrazením života v South Central Los Angeles a explicitní kritikou policejní brutality stali významným momentem ve vývoji hip-hopu. Druhé album skupiny Straight Outta Compton (1988) se stalo zásadním dílem, které definovalo žánr gangsta rapu a vyneslo Dr. Dre na výsluní.

Sólový úspěch a producentské mistrovství

Debutové sólové album The Chronic (1992), vydané u Death Row Records, které založil společně se Suge Knightem, bylo kriticky i komerčně úspěšné. Singly jako Nuthin' but a 'G' Thang a Dre Day nejenže ovládly hitparády, ale také představily světu G-funk, subžánr hip-hopu, který se vyznačuje pohodovými groovy a hlubokými basovými linkami. The Chronic je často uváděn jako jedno z nejvlivnějších alb v historii hip-hopu.

Dreho producentské umění se dále upevnilo díky jeho spolupráci s dalšími umělci. Produkoval hitová alba mimo jiné pro Snoop Dogga, Tupaca Shakura, Eminema, 50 Centa a Kendricka Lamara a stal se synonymem úspěchu mnoha kariér. Jeho druhé album 2001 (1999) ještě více upevnilo jeho status hiphopového titána díky skladbám jako Still D.R.E. a Forgot About Dre.

Podnikatelské aktivity a osobní život

Kromě hudby vedl podnikatelský duch Dr. Dre k významným podnikům, včetně spoluzaložení společnosti Beats Electronics s Jimmym Iovinem v roce 2006. Vlajkový produkt společnosti, sluchátka Beats by Dre, se stal kulturním fenoménem a její následná akvizice společností Apple Inc. v roce 2014 za 3 miliardy dolarů znamenala jednu z největších transakcí v hudebně-technologickém průmyslu.

Osobní život Dr. Dre byl však poznamenán triumfy i trápeními. Dre, který byl více než 24 let ženatý s Nicole Young, než v roce 2020 podal žádost o rozvod, je otcem několika dětí. Jeho život je složitou směsicí veřejných úspěchů a soukromých problémů, včetně právních problémů a zdravotních obav, jako je například mozkové aneurysma, které utrpěl na začátku roku 2021.

Odkaz Dr. Dre v hip-hopu a širším hudebním průmyslu je nepřekonatelný. Jako producent se zásadně podílel na utváření zvuku hip-hopu západního pobřeží a sehrál klíčovou roli v kariéře několika nejvýznamnějších umělců tohoto žánru. Jeho vliv přesahuje jeho hudební tvorbu a ovlivňuje průmysl díky svému obchodnímu umu a technologickým inovacím.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost