Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Frank Sinatra
Frank Sinatra

Jazz, Swing

Vlastní jméno: Francis Albert Sinatra
Narození: 12. prosince 1915, USA
Úmrtí: 14. května 1998 ( 82 let), USA

Frank Sinatra

Přidat do oblíbených

Životopis

Francis Albert Sinatra, narozený 12. prosince 1915 v Hobokenu v New Jersey, je symbolickou osobností, jejíž vliv přesahuje hranice hudby a činí z něj jednu z nejvýznamnějších amerických kulturních ikon 20. století. Sinatrova kariéra trvající několik desetiletí se vyznačovala bezkonkurenčními úspěchy v oblasti hudby, filmu a zábavy. Sinatra, známý svým hladkým, sytým hlasem a dokonalým frázováním, byl mistrem interpretace a každé písni, které se dotkl, dodal hloubku a emoce.

Hlas generace

Sinatrova cesta ke slávě začala ve swingové éře čtyřicátých let, kdy se stal idolem bobby soxers - prvním idolem teenagerů v americké historii. Jeho raná kariéra byla poznamenána působením v orchestrech Harryho Jamese a Tommyho Dorseyho, které ho katapultovalo do centra pozornosti. Sinatrova schopnost vyjádřit emocionální podstatu písně ho přitáhla k milionům lidí a vedla k úspěšné sólové kariéře, během níž vydal řadu alb a singlů, které se umístily na předních místech hitparád. Písně jako I've Got You Under My Skin, Strangers in the Night a My Way se staly synonymem Sinatrova umění a ukázaly jeho všestrannost napříč žánry, od jazzu a big bandu po balady a pop.

Herecká kariéra a podnikatelské aktivity

Sinatrův talent se rozšířil i mimo hudební pódia, a to na úspěšnou hereckou kariéru, která mu vynesla Oscara za nejlepší vedlejší roli ve filmu Odtud až na věčnost (1953). Jeho filmografie zahrnuje klasická díla jako Muž se zlatou paží (1955), Dannyho jedenáctka (1960) a Mandžuský kandidát (1962), která podtrhují jeho herecký rozsah. Sinatrův podnikatelský duch ho vedl k podnikání v zábavním průmyslu, včetně založení nahrávací společnosti Reprise Records v roce 1960, která se stala platformou pro jeho hudbu a hudbu dalších legendárních umělců.

Složitý osobní život

Sinatrův osobní život byl stejně složitý a podmanivý jako jeho veřejná osobnost. Byl čtyřikrát ženatý, jeho vztahy, zejména s Avou Gardner, byly předmětem intenzivního zájmu médií a hluboce ovlivnily jeho hudbu. Sinatrovy styky s politickými osobnostmi a údajné vazby na mafii dodávaly jeho osobnosti další vrstvy intrik a činily z něj nekonečně fascinující postavu. Navzdory těmto kontroverzím Sinatrova oddanost filantropii a občanským právům, včetně jeho postoje proti rasové segregaci v zábavním průmyslu, zdůrazňovala jeho angažovanost v oblasti sociální spravedlnosti.

Frank Sinatra zemřel 14. května 1998, ale jeho vliv zůstává hmatatelný. Jako umělec prodal po celém světě více než 150 milionů nahrávek a zanechal po sobě rozsáhlý katalog, který stále inspiruje a ovlivňuje umělce napříč žánry. Sinatrův vliv na populární kulturu přesahuje rámec hudby; jeho styl, charisma a Rat Pack cool definují minulou éru amerického švihu a kultivovanosti. Sinatra je držitelem mnoha ocenění, včetně ceny Grammy, ceny za celoživotní dílo a prezidentské medaile svobody, a jeho odkaz je odkazem muže, který navždy změnil podobu americké hudby a zábavy.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost