Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Love and Marriage
Frank Sinatra

Píseň Love and Marriage Franka Sinatry patří k jedněm z nejlépe rozpoznatelných zahraničních melodií, kterou neznají ani zdaleka pouze hudební znalci, ale i občasní posluchači hudby. Po celém světě píseň proslavil hlavně neustále reprízovaný, kultovní seriál Ženatý se závazky. Tato píseň se stala ústřední znělkou tohoto komediálního seriálu a hrála v každém dílu před začátkem i na konci každého dílu.

Píseň stvořená pro svůj ironický význam

Skladba vznikla v roce 1955 jakožto píseň ještě doznívající éry takzvaného klasického popu, který spolu s jazzem a big bandovou hudbou kraloval hudebnímu období 40. let než jej z pomyslného hudebního trůnu sesadil Chuck Berry, Little Richard a Elvis Presley s rock'n'rollem.

Hudba klasického popu byla symbolem konce války. Byla plná víry v tradiční hodnoty, v lásku, optimismus a tak "správňácká", jak jen mohla být. I píseň Love and Marriage tak mluví velice hezky o svazku manželském. Zpívá o tom, že oddělit dva manžele je iluze, že jsou manžel a manželka jako: "kůň a jeho povoz".

V polovině sedmdesátých let byly rozvody ve Spojených státech amerických na historickém maximu 5,1 rozvedených na 1 000 obyvatel a tahle "správňácká" písnička o pevném nerozdělitelném svazku manželském, ač teprve ani ne 25 let stará, připadala jako historická písnička o poměrech buďto ještě předválečných nebo dokonce z jiného století. Znělo to spíše jako parodie nebo kameňák a nechtělo se věřit, že takto skutečně někdo smýšlel o svazku, ze kterého se v 70. letech v USA 25-35 % párů (v závislosti na jejich vzdělání) snažilo vykroutit již v prvních 10 letech. V době ekonomické prosperity 80. let začalo sice procento rozvodů lehce klesat, ideály manželství však byly ve společnosti již dávno tytam.

Americká hudba i seriály se v jednom období shodly, že tradiční rodina už není v módě

Tohoto černohumorného paradoxu písně využili o dekádu později Michael G. Moye a Ron Leavitt pro jejich seriál právě o takovém jednom manželství, které sice rozvodem nikdy neskončilo, nicméně očividně nefungovalo a kde si jednotliví členové rodiny lezli neustále na nervy a nesnášeli se. V osmdesátých letech hudbě vévodily postavy, které měly většinou hodně daleko k tradiční rodině. Buď to byli lidé, kteří se označovali za vysoce promiskuitní a oslavující nezávazné vztahy jako Madonna nebo Prince a bylo zde také mnoho populárních zpěváků, kteří byli bisexuálové nebo homosexuálové (za všechny velmi populární Freddie Mercury nebo George Michael).

Změnu společnosti šlo pozorovat nejen v písních, ale i v seriálech. Zatímco v 50. letech zde bylo plno oblíbených seriálů oslavující tradiční americkou rodinu v dobrém světle jako The Adventures of Ozzie & Harriet, The Waltons. Pak se ale staly ohromně populární seriály, kde tradiční rodina nefigurovala – například Kate and Allie, Full House, The Brady Bunch a později prakticky ze stejného námětu spojování dvou rozdílných rodin vycházející Krok za krokem. Bundovi byli sice rodina tradiční, ale když člověk ty jejich války pozoroval, tak by snad volil raději ty netradiční.

Nakonec to ale tradiční rodina stejně přežila

Zatímco totiž seriály, které se snažily tradiční rodinu částečně navrátit jako Roseanne nebo později Simpsonovi, zobrazovaly rodinu někdy ve špatném světle, skoro vždycky došlo k nějakému usmíření a dojemnému závěru. V případě Ženatý se závazky to ale obyčejně končilo pomstou nebo něčím podobně prohnilým a když už se rodina spojila, bylo to většinou, aby společně uškodili otravným moderním sousedům D'Arcyovým.

Hudební a seriálový svět tedy společně odrážel stav společnosti, a to jak nahlížela na tradiční rodinu. Tento článek však vznikl na počátku roku 2021 a není to tak dávno vznikly v USA některé seriály, dle kterých tradiční rodina očividně mrtvá není – například Průměrňákovi, The Americans, Parenthood a stejně tak vzniklo o několik hezkých písniček o rodině a často přicházejí od hudebníků, od kterých by to člověk zase tolik nečekal – například Keep the Family Close od rappera Drakea, Family Business od Kanyeho Westa, Daughters kytaristy Johna Mayera nebo vlastně celé album Blonde R&B zpěvák Franka Oceana.

Frank Sinatra tak se svou optimistickou, už takřka 70 let starou, písní o svazku manželském, nemusí nutně znít jako dinosaurus, který brzy vyhyne.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Frank Sinatra

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost