Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Israel Kamakawiwo'ole
Israel Kamakawiwo'ole

Folk, Reggae

Vlastní jméno: Israel Ka'ano'i Kamakawiwo'ole
Narození: 20. května 1959, USA
Úmrtí: 26. června 1997 ( 38 let), USA

Israel Kamakawiwo'ole

Přidat do oblíbených

Životopis

Israel "Bruddah IZ" Kamakawiwo'ole zemřel jako legenda pro Hawaiské obyvatele. Legendou i pro americké posluchače se však stal až 7 let po své smrti, když se najednou "medley", tedy směs (či spojení) dvou legendárních amerických písní – soundtracku filmu Čaroděj ze země Oz Somewhere Over the Rainbow a písně Louise Armstronga What a Wonderful World, dostala do americké hitparády dospělých posluchačů. Tyto americké klasiky byly předělány do podoby v jaké by byly, pokud by byly složeny na jeho rodné Havaji.

O dalších pár let později, v roce 2011, se pak jeho píseň objevila v jedné německé reklamě a spustilo to ve střední a části západní Evropy postupně hotovou lavinu zájmu o tohoto zpěváka. I česká rádia si brzy všimla, jaký úspěch má píseň v okolních státech a neotálela příliš dlouho s tím, aby píseň nasadila také do svých rotací. U nás měla píseň rovněž obrovský úspěch a okolo roku 2011 u nás snad nebyl vůbec nikdo nad 6 let, kdo by tuhle píseň neznal.

Od skromných začátků k nejpopulárnější havajské skupině

Vzorem Israela byl nejen v počátcích jeho kariéry jeho strýc Moe Keale, jež byl významným havajským muzikantem. S hudbou začal v 11 letech, kdy hrával se svým bratrem a bratrancem než odešli do války nebo se neodstěhovali. Avšak když Israel studoval na Havajské univerzitě v Hilo, jeho starší bratr Skippy se vrátil z armády a spolu s hudebníky Louisem Kauakahim, Samem Grayem a Jerome Kokoem založili skupinu Makaha Sons of Ni'ihau (někdy známí také jen jako Makaha Sons). Tenhle první vážný hudební projekt IZe sbíral úspěchy nejen na Havaji, ale také v USA, kam odjela kapela na turné.

Za dobu své existence vydali Makaha Sons of Ni'ihau 15 poměrně úspěšných hudebních alb, s nimiž sice do světa příliš neprorazili, skupina se ale stala jednou z nejpopulárnějších a možná úplně nejpopulárnější kapelou tradiční havajské hudby. V roce 1990 se ale Kamakawiwo'ole rozhodl vydat sólové album nazvané Ka 'Ano'i. Tehdy vyhrál Israel hned dvě ceny havajské hudby. Jednu za album roku, druhou za zpěváka roku.

Tentokrát i v angličtině

V roce 1993 se rozhodl nahrát album, kde by zpíval také anglicky, což předtím u něj ani jeho kapely nebylo zvykem. Většina alba sice byla pořád v jeho rodném jazyce, do alba ale nahrál také několik předělávek velkých klasik. Kromě již zmiňovaného medley Somewhere Over the Rainbow / What a Wonderful World na albu nechyběla ani předělávka jedné z nejznámějších amerických (a díky české verzi Pavla Bobka také českých) country písní všech dob Take Me Home, Country Roads.

Záhada šťastného skladatele Willieho Dana

Na albu se ale nachází ještě jedna píseň v angličtině, tentokrát originální, která byla navíc obestřena velkou záhadou. Píseň White Sandy Beach of Hawai'i totiž napsal jistý Willie Dann. Téměř nikdo přitom neměl žádné tušení, kdo tento Willie Dann vlastně je a dokonce to ani nevěděla havajská nahrávací společnost Mountain Apple Company, která album vydávala.

Až v roce 2005, kdy se začalo album znovu prodávat i v USA a stalo se platinovým, zavolal do Mountain Apple Company shodou okolností jistý Vietnamec Duc Huy, jenž se přihlásil k autorství písně a dokázal, že Willie Dann byl jeho umělecký pseudonym. Duc Huy se oženil s havajskou dívkou a píseň napsal poté, co se s ní procházel krásnými havajskými plážemi.

Když se s ní však v roce 2004 rozvedl a byl na cestě do Los Angeles, aby začal novou kapitolu svého života, napadlo ho, že si zjistí, zda tato píseň něco vydělala. K jeho překvapení to bylo neuvěřitelných 50 000 dolarů, což by bylo s připočítáním inflace dneska v přepočtu asi jeden a půl milionu českých korun. Inu, vcelku povedený start nové kapitoly života.

Kamakawiwo'ole umřel jako pravá havajská legenda

Kamakawiwo'ole se stal v průběhu své kariéry i významnou postavou veřejného života a v jeho písních často bojoval za nezávislost havajského státu. V den jeho smrti prý na jeho počest na havajských silnicích spontánně troubila auta a záběry z jeho velkého pohřbu, kterého se zúčastnily tisícovky lidí, jsou dostupné ve videoklipu Over the Rainbow. Toto video bylo poté, co ho na YouTube nahrála havajská nahrávací společnost Mountain Apple Company, schopno nasbírat k roku 2019 více než 800 milionů zhlédnutí.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost