Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Happy Xmas (War Is Over)
John Lennon feat. Yoko Ono

Happy Xmas (War Is Over) je jedna z největších vánočních klasik. Hned v roce 1971, kdy píseň vznikla, přitom píseň příliš úspěchu nesklidila. John Lennon jí napsal v newyorském hotelovém pokoji 28. října. Hned další den se vydali s Yoko Ono píseň nahrát do hudebního studia Record Plant. Když byla toho roku píseň vydána na americkém trhu, nedočkala se tak bouřlivého ohlasu, jak by se dnes asi zdálo. Protože se jedná vyloženě o sezónní píseň, John Lennon musel se svým managementem čekat až do příštího roku, kdy tuhle píseň nasadili tentokrát na hudební trh jeho rodné Anglie. Tady si vedla píseň o poznání lépe, když skončila na 4. místě oficiální hitparády, nicméně než se stala velkou vánoční klasikou, jakou je dnes, dalo to ještě pár vánočních svátků.

Na konci 60. let se John Lennon výrazně zapojoval do protiválečného aktivismu, kdy vystupoval proti válce ve Vietnamu. V roce 1969 dokonce s Yoko Ono rozjeli kampaň, při níž nechali po celé USA na billboardy nalepit nápis: "War is over! (If you want it)", tedy "Válka je u konce (Pokud to chcete)" a tato vánoční píseň vlastně zčásti navazuje na tuto aktivistickou kampaň. Motivací pro složení písně bylo však pro Johna Lennona také to, že už byl přesycen starými a ohranými vánočními hity typu White Christmas Binga Crosbyho. Když se zaposloucháte pozorně, na začátku písně je možné slyšet, jak Yoko a John šeptají veselé Vánoce svým dětem z prvního manželství - Yoko dceři Kyoko a John synovi Julianovi.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od John Lennon

Imagine
Česky

Imagine

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost