Experimental, Pop, Rock
Vlastní jméno: John Winston Lennon
Narození: 9. října 1940, Anglie
Úmrtí: 8. prosince 1980 ( 40 let), USA
Experimental, Pop, Rock
Vlastní jméno: John Winston Lennon
Narození: 9. října 1940, Anglie
Úmrtí: 8. prosince 1980 ( 40 let), USA
Přidat do oblíbených
Ze všech čtyř členů Beatles to byl John Lennon, kdo měl nejvíce různorodou sólovou kariéru. Lennon psal písně až brutálně upřímně. Ačkoliv měl i on velký cit pro melodii a měl také nehynoucí lásku k přímočarému rock and rollu inspirovanému jeho oblíbenými vzory jako Little Richard, Elvis Presley nebo Chuck Berry. Extrémy a experimenty jej nějakým způsobem přitahovaly jak v hudbě, tak v jeho osobním životě.
Tam, kde byl Paul McCartney spokojen s tím, že bude rockovou hvězdou, se Lennon na začátku 70. let pustil do politických revolucí a chtěl změnit svět i jinak než po kulturní stránce. Po vydání dvou uznávaných i prodejně velmi úspěšných alb s Plastic Ono Band, kdy první z nich vydané v roce 1970 bylo nazvané prostě jako Plastic Ono Band a druhé jako Imagine, se na začátku 70. let Lennon ponořil do období svého života, které bylo později nechvalně známo jako "Ztracený víkend". Po tomto jeho špatném období se držel stranou a věnoval se rodinnému životu a pak se na krátkou chvíli vrátil zpět.
Sólové ambice měl Lennon už v dobách Beatles. Nejen hudební, ale i spisovatelské a herecké. Vydal například knihu svých spisů In His Own Write a v roce 1966 se objevil v komedii Dicka Lestera How I Won the War.
Hudební kariéře mimo skupinu se věnoval ale až od roku 1968, kdy se svou novou milenkou, japonskou avantgardní umělkyní Yoko Ono, nahrál experimentální pásku Unfinished Music, No. 1: Two Virgins. Pár se oženil na Gibraltaru 20. března 1969. Na líbánky tento pár uspořádal první z mnoha následujících politických demonstrací proti válce ve Vietnamu, která se jmenovala Bed-In for Peace a uskutečnila se v hotelu Amsterdam Hilton. Demonstrace spočívala v tom, že John Lennon a Yoko Ono 14 dní neopustili hotelovou postel.
O několik měsíců později vyšly další avantgardně laděné desky Unfinished Music, No. 2: Life with the Lions a The Wedding Album, stejně jako ohromně úspěšný singl Give Peace a Chance, jež byl natočen právě během aktivistické akce Bed-In. V září 1969 se Lennon vrátil k živým vystoupením. Těsně poté se začalo čím dál více spekulovat o konci Beatles. Lennon a Ono ale pokračovali ve své kampani za mír a šířili billboardy se sloganem War Is Over! (If You Want It) ve 12 velkých městech.
V únoru 1970 vydal Lennon singl Instant Karma. Paul McCartney těsně poté oznámil, že se Beatles rozpadají.
V létě roku 1973 na tom bylo manželství Johna Lennona a Yoko Ono prachbídně. Jako velice neortodoxní metodu nápravy manželského vztahu Yoko Ono navrhla, aby se Lennon pustil do milostného vztahu s jejich asistentkou May Pang. Toto rozhodnutí vedlo právě k Lennonovu období známému jako "Ztracený víkend". Bylo to 18 měsíců, které bývalý Beatle žil s Pangovou ve svém newyorském bytě a pronajatém domě v Los Angeles.
Což o to po hudební stránce. Hudebně to byla pro Lennona velice produktivní doba. Lennon dokončil v tomto období hned tři alba – Mind Games, Walls and Bridges a Rock 'n' Roll – produkoval LP pro svého ex-parťáka Ringo Starra, ale také pop-rockového zpěváka Harryho Nilssona.
V tomto období se také zúčastnil improvizovaného jamování, což bylo posledním počinem s Paulem McCartneym. Ale bylo to zároveň období poznamenané Lennonovým nepřijatelným chováním, kdy se neustále opíjel a bral drogy. Dva týdny před tímto historickým jamovaním byl opilý Lennon vyhozen z losangeleského klubu Troubadour.
Toto období bylo spojeno i s Lennonovými imigračními problémy. Kvůli jeho držení marihuany v roce 1968 mu odmítli dát americké úřady imigrační zelenou kartu a v roce 1973 mu bylo nařízeno opustit Ameriku. Album Mind Games bylo vydáno koncem roku 1973 s protichůdnými recenzemi.
Označení pro toto období "Ztracený víkend" vymyslel John Lennon sám. Pojmenováno je podle amerického dramatického filmu z roku 1945, v němž hrál Ray Milland úspěšného ale alkoholického spisovatele.
Spor, který bychom mohli s trochou nadsázky označit jako Lennon vs. USA, byl vyřešen 7. října 1975, kdy americký odvolací soud zrušil jeho deportační příkaz a o rok později mu byla konečně udělena nová zelená karta. Poté, co spolupracoval s Davidem Bowiem, Lennon v tichosti odešel z hudby a po říjnovém narození svého syna Seana se rozhodl stát se manželem a otcem v domácnosti na plný úvazek.
Až v roce 1980 zahájil comeback se svou ženou Yoko Ono a vydal duetové album Double Fantasy. Zrovna když začala jeho kariéra znovu vzkvétat, Lennon byl v prosinci 1980 tragicky zavražděn před svým newyorským domem. Vrah byl nejspíše deprimován svou nicotnou existencí a také Lennonovým údajným pokrytectvím, kdy tvrdil (např. v Imagine), že nejlepší by bylo, kdyby lidé neměli žádné osobní vlastnictví, zatímco on měl miliony a vlastnil drahé domy a auta. Podle vrahových vlastních slov pak Lennona zavraždil také proto, aby se proslavil, což se mu popravdě bohužel z velké části podařilo.
Lennonova smrt způsobila hluboký zármutek po celém světě. 14. prosince se miliony fanoušků po celém světě zúčastnilo deseti minut ticha na počest Lennona. Album Double Fantasy a jeho nejnovější singl (Just Like) Starting Over se po jeho smrti staly okamžitě číslo jedna. V letech po jeho smrti se objevilo několik alb nevydaných nahrávek, z nichž první bylo v roce 1984 Milk and Honey. Během 21. století dorazily další archivní projekty včetně dokumentu USA vs. John Lennon z roku 2006 a série reedic v roce 2010, která obnovila původní směsi jeho katalogu a debutovala remixem Stripped Down Double Fantasy.
John Lennon po sobě zanechal obrovské dědictví nejen jako hudebník, ale také jako spisovatel, herec a politický aktivista.
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter