Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

The Beatles
The Beatles

Pop, Psychedelic Rock, Rock

Založeno: 1960, Anglie
Zánik: 1970 (po 10 letech)

The Beatles

Přidat do oblíbených

Životopis

Podle mnohých nejlepší kapela, která kdy kráčela po téhle planetě. Historie této kapely vyšla v celých knihách, točily se o ní dokumentární filmy a dokonce se dnes už i studuje na vysokých školách. I na základní škole se však dnes už nejspíš dozvíte informaci o tom, že byli Beatles založení v Liverpoolu, protože to tak nějak patří k základním znalostem. Ale letopočet vám možná už unikl. Pro připomenutí tedy: bylo to roku 1960. Na dnešních základkách se také říká sestava Beatles: John Lennon (rytmická kytara), Paul McCartney (basa), George Harrison (sólová kytara) a Ringo Starr (bicí).

Beatles nicméně nebyli od začátku v této sestavě a na pozici bubeníka se na počátku vystřídalo hned několik jmen, přičemž nejdéle z nich vydržel Pete Best. Ačkoliv to mnoho lidí zpochybňuje, traduje se, že tento poslední vyhozený bubeník z kapely byl vystrnaděn, protože byl až příliš pohledný a fanynky po něm šílely více než po kterémkoliv jiném členovi, což se ostatním vůbec nelíbilo. Na basu hrál také původně Stuart Sutcliffe a Paul McCartney tvořil původně třetího kytaristu a až ke konci roku 1961 po Sutcliffově odchodu začal hrát na baskytaru.

Hamburgská éra

Počátky 60. let trávili Beatles hlavně koncertováním v Hamburku. To je opět velice známá informace. Proč zde ale Beatles hráli? Hamburg byl v 60. letech městem plným nočního života a to hlavně díky námořníkům, kteří zde po dlouhých dnech strávených na moři vyráželi za zábavou. Ve městě byla poptávka po americkém stylu zábavy, ale kluby a jejich návštěvníci nebyly dostatečně zámožné, aby si mohly dovolit platit za špičkové rock'n'rollové kapely. První manažer Beatles Allan Williams tak tohle viděl jako příležitost, jak by si mladí hudebníci mohli přijít k výdělku.

Výdělek to však nakonec nebyl vůbec lehký. Beatles zde hráli 6 dnů v týdnu, každý den po 4 hodiny převážně písně Chucka Berryho drsnému publiku v nepříliš úhledných podnicích. Jejich posluchači byli zde kromě námořníků také nejrůznější pochybné existence, gangsteři a prostitutky. Už v Hamburgu ostatně započaly jejich zkušenosti s drogami, kdy si Beatles "šlehali" různých budících drog, aby vydrželi pracovní vypětí.

Éra Please Please Me a A Hard Day's Night

V roce 1962 je objevili manažer Brian Epstein a producent George Martin - dva nejdůležitější muži The Beatles za oponou. Ve stejném roce s nimi podepsala smlouvu nahrávací společnost Parlophone, pro kterou Martin pracoval. První album Please Please Me Beatles propagovali už před vydáním singlu Love Me Do a titulní písní a bylo jasné, že už debutem zamíří na první příčky prodejní hitparády. Dalšími singly z alba byly From Me to You, She Loves You, I Wanna Hold Your Hand a Twist and Shout. Album však obsahovalo také mnoho coverů jako A Taste of Honey RIca Marlowa a Bobbyho Scotta.

Jakmile vyjeli Beatles na první velkou tour, okamžitě oslovily srdce milionů dívek po celé Anglii a šílenství tak velké, že má dokonce samostatný název: Beatlemánie, započalo. Ještě tentýž rok Beatles vydali album With the Beatles s písněmi jako It Won't Be Long a All My Loving. I tohle album bylo ještě téměř z poloviny složeno z předělávek. Beatles zde vložili například Roll Over Beethoven Chucka Berryho, kterou měli natrénovanou ještě z hamburgské éry.

Britská invaze

Po tomto albu Beatles vtrhli do Ameriky a otevřeli tím dveře i pro ostatní úspěšné britské kapely té doby jako The Who, The Animals nebo Bee Gees. Tomuto hudebnímu období se říká Britská invaze. Beatles také vydali hudební komedii A Hard Day's Night, což byl v té době další revoluční nápad, který jim ještě zvýšil počet fanoušků. Ve stejnojmenném albu, které vlastně zároveň tvoří i kompletní soundtrack tohoto snímku zazněly poprvé písně jako titulní A Hard Day's Night, Can't Buy Me Love nebo I Should Have Known Better.

Úspěch snímku Beatles následovali s dalším hudebním filmem, tentokrát nazvaným jako Help!. Kromě slavné titulní písně zde bylo možné slyšet poprvé také Yesterday nebo píseň inspirovanou lechtivými příhodami Beatles z Hamburgu - Ticket to Ride. Beatles vyšplhali na hudební vrchol, avšak John Lennon později prohlásil, že když v refrénu titulní písně volal "Pomoc!" myslel to naprosto vážně. Beatles začínali být totiž unaveni z věčného koncertování, kdy strávili v jednom kole a mimo nějaký stálý domov vlastně dlouhých 5 let.

Začátek experimentální éry a konec koncertování

Protože byli Beatles dychtiví po tom zapsat se do dějin hudby také jinak než čísly prodejnosti, rozhodli se ukázat něco více z jejich umělecké stránky. Album Rubber Soul doprovázelo klidnější tempo, více experimentální přístup a vlivy folkové hudby. Ještě více se touto formulí řídili na albu Revolver, avšak tentokrát namísto folku vsadili ještě více na experimentální a psychedelický přístup, který má k posluchači přenést pocity spojené s užíváním halucinogenních a psychotropních látek. Právě tento hudební styl nazývající se jako psychedelický rock byl pro Beatles klíčový až do posledních dvou alb, kdy se přece jen vrátili více na nohy.

Jak však začali Beatles ve studiu experimentovat s různými nástroji, dobová technika na to nebyla příliš dobře připravená. Díky technice bylo také přes dav fanatických příznivkyň na koncertech kapelu hodně špatně slyšet a kapela z toho nebyla vůbec nadšená. Jsou známé dokonce příběhy, kdy John Lennon začal během koncertu naschvál nadávat publiku, nikdo to ale přes ten hluk stejně neslyšel. Stejně tak nikdo nereagoval, když na místo pianového sóla začal do klaviatury mlátit svými lokty.

Když k tomu připočteme výše zmíněný fakt, že Beatles strávili na tour celá svá mladá léta a neměli díky tomu čas na žádný rodinný život, rozhodli se úplně skoncovat s koncertováním a věnovat se pouze studiové tvorbě. Svůj podíl na tom také hrál zejména odpor některých států vůči Beatles, který se objevil zejména na konzervativním a nábožensky založeném jihu USA. Ty popudily Lennonovy sympatie k Marxismu a pak především tvrzení o tom, že prý jsou Beatles větší než Ježíš.

Revoluční a koncepční Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

V tomto období vznikly písně jako Norwegian Wood, Nowhere Man, In My Life, Eleanor Rigby a Yellow Submarine. Beatles dovedli svou studiovou práci a pokusy o vynalezení něčeho, co by bylo naprosto jiné než dosavadní hudba, na albu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Kromě neobvyklých studiových technik používali také neobvyklé textové postupy, kdy se jednalo o první velké, tzv. koncepční, album, které nebylo jen posloupností písní nesouvisejících témat, ale bylo koncipováno jako album fiktivní skupiny Seržanta Pepře a každý z kapely zde měl své alter-ego (např. Ringo Stars představoval postavu Billyho Shearse).

Beatles šli s hledáním nových cest ještě dále a využili k tomu veškeré možné prostředky. Dokonce k tomu strávili několik týdnů meditováním s mnichy a užíváním drog v Indii. Snažili se dovést své vědomí do těžko představitelných stavů, aby se znovu překonali a přišli s dalším revolučním albem. V průběhu této cesty se bohužel Beatles také dozvěděli smutnou zprávu o smrti jejich manažera Briana Epsteina.

Když byli Beatles příliš velcí už i na sebe

Následovalo album Magical Mystery Tour. To se vyznačovalo částečným návratem k jednoduché popové melodičnosti jejich začátků - písně jako Penny Lane, Hello Goodbye nebo All You Need Is Love. Zároveň však Beatles vydali své doposud nejbizarnější psychedelické písně jako I Am the Walrus nebo Flying.

Následoval další snímek, tentokrát však animovaný - Yellow Submarine, singl Hey Jude a pak další legendární album - eponymní, někdy též nazývané podle obalu jako The White Album. Tohle album bylo zatím nejdelší - bylo pro svou délku rozděleno na 2 části a Beatles, ačkoliv stále rádi překvapovali, se vrátili především k přímočarosti, silným melodiím a kombinaci velkých popěvkových refrénů se střídáním piána, akustické kytary a řízné kytarové hudby, která často hraničila až s hard rockem. Vznikly zde písně jako Ob-La-Di, Ob-La-Da; hymna všech kytaristů While My Guitar Gently Weeps, na které hrál mimochodem také Eric Clapton; Happiness Is a Warm Gun, Blackbird či Helter Skelter.

John Lennon se čím dál více soustředil na práci se svou sólovou kapelou Plastic Ono Band. Už při nahrávání Bílého alba navíc atmosféra v kapele nebyla nejlepší a ostatním členům se příliš nezamlouvalo, že John Lennon zapojoval do všeho spojeného s Beatles svou budoucí manželku, japonskou umělkyni Yoko Ono. Tlak mezi členy vyvrcholil při nahrávání alba Let it Be. Paul McCartney při nahrávání písně Get Back tehdy prý křičel refrén "Vrať se, odkud jsi přišla!" směrem k Yoko Ono.

Kapela se rozhodla ukončit svou činnost a vystoupila tedy naposled symbolicky na střeše budovy, kde v Londýně sídlila jejich nahrávací společnost. Beatles se rozhodli dát dohromady ještě jedno poslední album - odsunuli tedy vydání Let It Be na další rok a vrhli se do londýnských studií Abbey Road, po kterých i pojmenovali své poslední album a udělali z tohoto studia nejspíše nejslavnější studio všech dob.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost