Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Here Comes the Sun
The Beatles

Bylo po Woodstocku a éra věčného jara 60. let, hippies a jejich obrovské vlny naděje na revoluci, mír ve světě a všeobecnou lásku pomalu doznívala. Mnozí z hnutí se vrátili do svých škol či ke svým povoláním, mnozí se zotavovali z užívání tvrdých drog a litrů alkoholu, mnozí to bohužel nepřežili.

U nás v Československu byly potlačeny naděje na pozitivní změnu příjezdem sovětské armády a to byl jeden z dalších tvrdých příznaků vystřízlivění, které moc dobře vnímal i západní svět pohrávající si v intelektuálních i akademických kruzích s myšlenkou, že komunismu lze dosáhnout i demokratickým způsobem. Here Comes the Sun je skoro jako moment, kdy chtěli Beatles dát světu naději, že nic není ztraceno a že si z myšlenek lásky a míru konce 60. let může svět pořád něco vzít, byť se začal razantně měnit.

Měnil se i hudební průmysl a s ním se museli změnit i Beatles. Kluci, jejichž největší starostí bylo ještě před 5 lety utíkat před fanynkami, založili vlastní nahrávací společnost ve spolupráci s firmou Apple. Měli tak svou budovu s kanceláři a bylo s nimi zacházeno a vyžadováno po nich, aby se vzhledem k tomu, jaký důležitý vliv mají na kapitál firmy Apple, stali něco jako byznysmeny a manažery, kteří budou řídit nahrávací společnost Apple Records.

Podle George Harrisona se najednou Apple Records stala pro kapelu regulérní prací. Měli zde své kanceláře, kam museli každý den ráno docházet a starat se o směřování společnosti. V roce 1969 se navíc objevily problémy se smlouvou na práva k vydávání písní a Beatles se tak museli účastnit dlouhých jednání s šéfy Sony/ATV Music.

Po období rozčarování z poměrů v hudebním průmyslu, který se v té době stával tvrdým byznysem, se nahromadila v Harrisonovi frustrace tak, že jednoho dne nepřišel do kanceláře Apple Records a místo toho zašel ke svému dobrému kamarádovi Ericu Claptonovi. Když se po několika hodinách cítil znovu dostatečně svobodný a cítil znovu lásku k hudbě, napsal tuto uklidňující a pozitivní píseň.

Samotný Harrison o písni řekl: "Chodili jsme tam (do Apple Records, pozn. red.) jako do školy a někdy jsem si zase připadal jako byznysmen. Byl to samé: 'Podepište tohle' a 'Podepište tamto'. Každopádně se tehdy zdálo, jako by zima v Anglii trvala navždy a jaro si dávalo na čas. Jednoho dne jsem se tedy rozhodl, že odjedu z Apple a šel jsem na návštěvu k Ericu Claptonovi. Pocit, že jsem tam tehdy nemusel jít a vidět znovu všechny ty zlé účetní, byl úžasný. Obešel jsem si několikrát jeho zahradu a potom jsem s jednou z Ericových akustických kytar složil Here Comes the Sun."

Píseň pomohla Harrisonovi k uznání jeho skladatelského přínosu pro Beatles, který byl přece jen vždy upozaděn McCartneym a Lennonem. Píseň převzali a nazpívali ve své podobě například Nick Cave, Booker T. & the M.G.'s, Richie Havens nebo Nina Simone.

Překlad

Titulky

Popisek

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost