Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Let It Be
The Beatles

Píseň Let It Be symbolizovala konec jedné z největších kapel, možná vůbec té největší, která kdy na světě byla. Ačkoli na veřejnosti vystupoval na konci 60. let Paul McCartney stále optimisticky, v soukromí se cítil smutný z postupného rozpadu Beatles, jejich přátelství a nejspíše jej také trápily i otázky nad tím, co vůbec bude v nejisté budoucnosti a jestli čím dál rychlejší svět na Beatles rychle nezapomene, stejně jako na něj samotného. Jestli nejslavnější kapela světa nezmizí ze světa stejně jako on. Jestli nebude světu pro smích, když se bude snažit písničky napsat pouze sám bez jeho 3 přátel.

Možná nejslavnější píseň Beatles, která však v Británii neskončila na prvním místě hitparády

Hned v první sloce zmíněná maminka Mary není Panna Maria (i když si Paul McCartney zřejmě uvědomoval, že většina posluchačů to tak bude chápat). Jedná se o Paulovu skutečnou matku jménem Mary. Ta se mu zjevila ve snu právě v tomto období, ačkoliv zemřela už v roce 1956 (když bylo malému McCartneymu pouhých 14 let).

Let It Be byl poslední singl, který Beatles vydali před oznámením konce skupiny v tisku. Zajímavé přitom je, že se jeden z nejslavnějších singlů Beatles vůbec v domácí britské hitparádě umístil až na druhém místě za písní Wand'rin' Star ve verzi od Lee Marvina, která byla v té době ohromně populární zejména v Irsku. V jiných zemích se singlu naopak podařilo dostat na první místo. Bylo tomu tak jak v USA, tak v Austrálii, Itálii, Norsku a Švýcarsku.

Beatles vydali během své kariéry dvě verze písně Let It Be, ačkoli obě vycházely ze stejné nahrávky. Poprvé se skupina o píseň pokusila ve filmových studiích Twickenham v Londýně, kde natáčela hudební snímek Let It Be. Začali nahrávat 3. ledna 1969, druhý den natáčení přitom pouze v sólovém podání Paula McCartneyho. Následující dny přibylo několik dalších pokusů o nahrání písně, ale Beatles nakonec v Twickenhamu píseň nedokončili. George Harrison totiž skupinu dočasně opustil a souhlasil s dalším nahrávání Beatles za předpokladu, že se nahrávání přesune do Apple Studios, kde bylo podle Harrisona lepší zázemí pro nahrávání.

Píseň vznikala v době příprav na slavné vystoupení na střeše

Další verze písně byly tedy nahrány až v Apple Studios. Odtud též pochází většina písně tak, jak jí známe zachycenou. V této verzi ale například chyběl závěrečný verš – místo: "And when the night is cloudy..." ("A když je noc zamračená..."), Paul McCartney zopakoval první sloku. Beatles v té době nahráli velké množství verzí této písně. Za jeden den třeba i 28 různých verzí.

Skupina se však v této fázi připravovala také na legendární vystoupení na střeše studia Apple Records, které bylo jakýmsi oficiálním posledním vystoupením kapely na veřejnosti, a proto se Beatles poté soustředili spíše na písně pro koncert na střeše.

31. ledna se ale vrátili k písni Let It Be. McCartney hrál na klavír, John Lennon na baskytaru, Harrison na sólovou kytaru, Ringo Starr na bicí a Billy Preston na varhany.

Tady historie vzniku písně však nekončí. Bylo to až 30. dubna 1969 – tedy v době, kdy již Beatles oficiálně neexistovali. Nové kytarové sólo nahrál přes rotující reproduktor Leslie. Právě toto sólo bylo poté použito na singlové verzi písně. Ale to ještě není vše. Na albu totiž slyšíme jinou nahrávku sóla.

Let It Be bylo dokončeno již bez Johna Lennona

Práce na písni se zastavily v podstatě až za rok od prvního pokusu natočit píseň – 4. ledna 1970. Právě tohle datum je v historii Beatles magické, protože jej někteří vnímají jako úplně poslední sešlost The Beatles jako skupiny, avšak Lennon v té době již v sestavě chyběl.

McCartney nahradil kousek z Lennonovy basové kytary, poté byly dvě trubky, dva trombony a tenor saxofon nahrány najatými hudebníky, stejně jako sestupné klavírní motivy mezi refrénem a slokami. McCartney, jeho žena Linda a George Harrison ztrojnásobili některé vysoké harmonické vokály. Ringo Starr se zaměřil na vyladěni některých bubenických částí a Harrison nahrál nové kytarové sólo. A právě toto sólo je možné slyšet na verzi písně ze stejnojmenného alba Let It Be.

Je to kombinace mnoha různých věcí, které dělají tuhle píseň tak jedinečnou a jsou důvodem, proč mnozí považují píseň za jednu z nejlepších písní Beatles nebo dokonce jednu z nejlepších písní vůbec. Je to srdcervoucí jemný klavírní úvod, sváteční, skoro až náboženská nálada písně, či McCartneyho skoro až nebesky znějící hlas na nahrávce. Kytarové sólo je v rámci kapely rovněž považováno za jedno z nejlepších od Beatles. Let It Be symbolizovalo ohromný přerod původně kapely pro teenagery v jednu z nejdůležitějších kapel moderní hudby, která stihla za pouhých 7 let změnit běh kultury i dějin.

Překlad

Titulky

Popisek

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost