Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Lucy in the Sky with Diamonds
The Beatles

Lucy, která inspirovala slavnou psychedelickou píseň Beatles z ještě slavnějšího alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, byla jistá Lucy O'Donnell (později provdaná jako Lucy Vodden). Lucy byla spolužačkou Johnova syna Juliana Lennona, když byl zapsán na soukromou základní školu Heath House School ve Weybridge v Surrey. Lennon to prozradil v rozhovoru z roku 1975, kdy řekl: "Julian jednoho dne přišel s obrázkem o kamarádce ze školy jménem Lucy. Načrtl některé hvězdičky na obloze a nazval obrázek právě Lucy in the Sky with Diamonds."

Totožnost skutečné Lucy potvrdil syn Lennona Julian až v roce 2009, kdy tato žena zemřela na komplikace způsobené lupusem. Syn Johna Lennona se s ní před smrtí po dlouhých letech znovu spojil poté, co se objevila ve vysílání BBC, kde uvedla: "Vzpomínám si, že jsme s Julianem oba malovali obrázky na oboustranném stojanu a k velkému potěšení paní učitelky na sebe prskali štětci barvy... Julian měl namalovat obrázek a toho konkrétního dne se jeho otec objevil s šoférem, aby ho vyzvedl ze školy."

Mnoho lidí si však myslelo, že šlo ve skutečnosti o drogy. Bylo známo, že Beatles už od svých raných let, kdy hráli pro námořníky z Hamburgu, často experimentovali s návykovými látkami. Tehdy aby vydrželi hrát v kuse, později v éře 1966 až 1968, aby načerpali inspirace pro jejich písně a spolu s meditacemi dostatečně osvobodili svou mysl od všeho pozemského a dosáhli tak skutečné tvůrčí svobody. V názvu písně se vyjímají prominentní písmena "LSD". O Johnovi Lennonovi přitom bylo známo, že tuto látku užíval.

V roce 1971 Lennon řekl v rozhovoru pro časopis Rolling Stone, že přísahá, že neměl tušení, že počáteční písmena podstatných jmen v názvu písně jsou L.S.D. Mnoho zástupců z řad veřejnosti i fanoušků mu však nevěřilo. A nevěřil mu dokonce ani samotný Paul McCartney. Ten v roce 2004 prozradil, že je "dost zřejmé", že tato píseň byla jedna z mnoha písní Beatles, která byla inspirována LSD. Kdoví, možná tedy hrálo roli obojí a jako pravděpodobná se jeví varianta, kdy si Lennon prohlížel synův obrázek a klukovsky jej pobavilo, že včetně názvu vypadá jako dílo někoho, koho k tomu inspirovalo právě LSD. A tak o tom napsal píseň. Protože ale nechtěl být špatným příkladem pro svého syna a cítil se kvůli tomu provinile, rozhodl se o spojení s L.S.D. zamlčet. Pravdu už se každopádně nikdy nedozvíme.

Překlad

Titulky

Popisek

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost