Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Bee Gees
Bee Gees

Disco, Pop, Rock, Soft rock, Soul

Založeno: 1958, Anglie
Zánik: 2012 (po 54 letech)

Bee Gees

Přidat do oblíbených

Životopis

Bee Gees jsou hudební skupinou, jejichž název pochází ze zkratky Bratři Gibbové – spelované jako Bee Gee(s). V průběhu své kariéry zažili jednu z vůbec nejúžasnějších změn stylu, když začínali v polovině 50. let jako chlapecké pěvecké trio s původním názvem The Rattlesnakes, jejichž písně zpočátku zněly spíše jako skautské hymny hrané hlavně s akustickou kytarou a společným zpěvem. Jak začínali Bee Gees dospívat, naskočili na vlnu rock'n'rollu a stali se z nich jedni ze zdatných sekundantů Beatles. V druhé polovině 70. let pak Bee Gees naskočili na další vlnu, tentokrát však nehráli druhé housle, ale byli to oni, kdo vedl hudební pokrok kupředu, když stáli u zrodu disco a taneční hudby.

Z Manchesteru k protinožcům a zase zpátky

Bratři Gibbové se narodili v Manchesteru a už v tomto městě fotbalu a textilních továren začali s hudbou, když ještě jako malí kluci s kamarády založili výše zmiňované The Rattlesnake. Rodina Gibbů se brzy přestěhovala do Austrálie, chlapci ale u hudby zůstali a od mala si díky ní různými způsoby přivydělávali. Jednou například spolu s jinými dětmi vystoupili na představení v kině. Obvyklé bylo, že tyto děti zpívaly na playback, ten se však pokazil a bratři Gibbové se okamžitě chytili příležitosti a k překvapení všech přítomných zazpívali naživo.

Už v roce 1960 bratři Gibbové ochutnali velké slávy, když vystupovali na queenslandské závodní dráze v rámci programu o přestávkách mezi závody a jejich výplatou tehdy bylo vše, co ji fanoušci motosportu darovali. Někdy v tomto období vznikl název Bee Gees, který se však psal původně jen bez výslovnostního tvaru jako BG's a to podle nejstaršího z bratrů Barryho Gibba. Nedlouho poté začali Bee Gees vystupovat i v některých televizních relacích a pro turisty ve queenslandských pobřežních resortech.

V roce 1962 dokonce dělali předskokany populárnímu rock'n'rollovému zpěváku Chubbymu Checkerovi na obrovské show na stadionu v Sydney, na získání první smlouvy od nahrávací společnosti však museli čekat ještě rok. Jak Bee Gees zářili už v útlém věku, v období dospívání začali mít problémy prosazovat se. V roce 1965 vydali své první LP The Bee Gees Sing and Play 14 Barry Gibb Songs. Jejich hudba se ale tehdy nesetkala s žádným velkým komerčním úspěchem a Bee Gees kvůli tomu dokonce začaly odmítat hudební festivaly.

Brzy tak podepsali novou smlouvu s australskou, tehdy novou, nezávislou nahrávací společností Spin Records (neplést však se stejnojmennou slavnou americkou nahrávací společností). Díky tomu získali přístup do malého studia v Sydney, kde si měli možnost mnoho věcí vyzkoušet a zlepšit své nahrávací techniky. Zdálo se však zatím, že ani tohle nepomohlo a bratři Gibbové, frustrovaní z neúspěchu se rozhodli vrátit do rodné Anglie. Ještě předtím však zkusili štěstí a odeslali svá dema slavnému manažerovi Beatles Brianu Epsteinovi. Ten, když si je poslechl, předal je další velké hudební rybě - Robertu Stigwoodovi.

Jak se stali Bee Gees slavnými díky Beatles, málem se na ně zapomnělo a pak byli nesmrtelnými díky disku

Tenhle promotér a producent stojící například i za jedněmi z nejslavnějších muzikálů všech dob - Jesus Christ Superstar a Hair (Vlasy) - tehdy o kapele prohlásil, že jsou tím vůbec nejzajímavějšími talenty roku 1967. Jakmile odjeli Bee Gees z Austrálie, najednou se jim začalo dařit i tam a jejich singl Spicks and Specks byl prvním velkým hitem kapely, když skončil 4. v australské hitparádě a úspěch zaznamenal také například v Nizozemí nebo dokonce i Japonsku.

Pro další singl New York Mining Disaster Bee Gees s manažery přichystali trik, když do rádií poslali pouze bílou obálku s nepopsanou deskou. Někteří rádioví DJové si mysleli, že se jedná o nový singl Beatles a píseň tak začali okamžitě hrát s těmi nejvyššími rádiovými rotacemi. S další barokně popovou písní To Love Somebody a následnou Holiday začali Bee Gees dobývat také Ameriku. Jejich písně se staly okamžitě klasikami a brzy se dočkaly coververzí od The Animals, Janis Joplin nebo Roda Stewarta.

Jak to tak bývá, s úspěchem často přichází i neshody, a v roce 1969 rostla rivalita mezi Barrym a Robinem. Robin, který podle některých přebíral Barrymu pozici frontmana, poté na krátko skupinu dokonce opustil. Vydal i svůj sólový singl, baladu Saved by the Bell, která zaznamenala v celé západní Evropě až nečekaně velký úspěch. Robinovo srdce však patřilo stále Bee Gees a rozhodl se ani ne po dvou letech vrátit do skupiny. Barry tehdy dojemně prohlásil, že se skupina už nikdy nerozpadne, ať se stane cokoliv.

S koncem 60. let a Beatlemánie však zároveň začaly další problémy kapely, když se jim opět přestávalo dařit prodávat desky. Pokles slávy Bee Gees byl dokonce tak prudký, že je odsunul do malých anglických hudebních klubů. Bratři věděli, že svým laskavým popem nemůžou konkurovat rychle vyvíjející scéně a nástupu tvrdých kytar. Bee Gees se tak začali orientovat více na původně černošské žánry soul a R&B. Pomalu si osvojovali také úplně nový žánr, který tehdy vznikl v těch nejzapadlejších klubech černošských čtvrtí - disko.

Na písni Nights on Broadway Barry Gibb vůbec poprvé použil své falsetto, které se pak stalo poznávacím znamením Bee Gees. A odsud už to bylo jen kousek k disku. Když do něj Bee Gees poprvé naplno spadli, nazpívali a nahráli písně pro ikonický snímek Saturday Night Fever (Horečka sobotní noci). Prakticky nesmrtelnými se stali díky trojici písní How Deep Is Your Love, Stayin' Alive, a Night Fever. Gibbsovu vysokému hlasu se nedalo uniknout a Bee Gees se stali hlavními postavami diskotékové revoluce konce 70. let.

Jednou, když vylezete až na vrchol, máte zajištěno, že na vás bude vzpomínat ještě minimálně několik generací. Píseň Stayin' Alive je svou energií a celkovým poselstvím tak výjimečnou písní, že se na ní může vzpomínat klidně i za 200 let. Ať už to tedy byl nástup alternativního rocku do mainstreamu, elektronické taneční hudby či rapu, písně Bee Gees přežily všechno a zůstaly naživu. Je jen obrovská škoda, že z tohoto světa již odešli Maurice i Robin Gibbovi a jediný, kdo zůstal naživu, je tedy pouze nejstarší z bratrů - Barry.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost