Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Mariah Carey
Mariah Carey

Hip-hop, Pop, R&B, Soul

Narození: 27. března 1970 (54 let), USA

Mariah Carey

Přidat do oblíbených

Životopis

Mariah Carey, jméno, které je synonymem mimořádného pěveckého talentu a průkopnické hudební kariéry, je jednou z nejúspěšnějších a nejvlivnějších umělkyň v historii popu a R&B. Její cesta, poznamenaná rekordními úspěchy i osobními triumfy a výzvami, vykresluje portrét umělkyně, jejíž houževnatost a talent z ní učinily trvalou ikonu hudebního průmyslu.

Strmý vzestup pěveckého fenoménu

Mariah Carey se narodila 27. března 1969 v Huntingtonu ve státě New York a již od útlého věku projevovala náklonnost k hudbě, kterou ovlivnila její matka, operní pěvkyně. Carey se přestěhovala do New Yorku, aby se mohla věnovat pěvecké kariéře, a pracovala v různých zaměstnáních, aby se uživila, přičemž se příležitostně účastnila nahrávacích sezení. Velký zlom přišel, když Tommy Mottola, tehdejší prezident Columbia Records, obdržel její demokazetu. Mottola byl ohromen jejím neuvěřitelným hlasovým rozsahem a jedinečným talentem a podepsal s ní smlouvu, čímž připravil půdu pro její raketový vzestup ke slávě.

Stejnojmenné debutové album Mariah Carey, vydané v roce 1990, zaznamenalo úspěch u kritiky i na trhu a ukázalo její pětioktávový hlasový rozsah a silný emotivní styl zpěvu. Hity jako Vision of Love a Love Takes Time obsadily přední příčky hitparád a vynesly Carey ceny Grammy v kategoriích Nejlepší nový umělec a Nejlepší ženský popový pěvecký výkon. To znamenalo začátek desetiletí dominance v popových a R&B žebříčcích.

Triumfy a strasti: Procházky slávou a osobním životem

Zpěvaččina kariéra v 90. letech prudce stoupala a každé další album upevňovalo její postavení v hudebním průmyslu. Alba jako Music Box a Daydream přinesla některé z jejích nejikoničtějších písní, včetně Hero, Fantasy a One Sweet Day - spolupráce s Boyz II Men, která vytvořila rekord jako nejdéle se držící píseň na prvním místě v historii amerických hitparád.

Careyina cesta však nebyla bez problémů. Po velmi medializovaném manželství a následném rozvodu s Tommym Mottolou následovalo období osobních a profesních problémů, včetně široce medializovaného citového a fyzického zhroucení v roce 2001. Toto období vyvrcholilo vydáním filmu a soundtracku Glitter, který se kritikům i fanouškům příliš nepozdával.

Znovuobjevení a odolnost: Dědictví, které přetrvává

Mariah Carey, kterou nezdary neodradily, se v roce 2005 triumfálně vrátila na vrchol hudebního průmyslu s albem The Emancipation of Mimi. Album se stalo kritickým i komerčním comebackem a přineslo hity jako We Belong Together a Shake It Off. Tento comeback upevnil její odolnost a schopnost znovu objevovat sebe sama, přizpůsobovat se vyvíjející se hudební scéně a zároveň zůstat věrná své umělecké vizi.

Carey má na hudební průmysl obrovský vliv. Svým hlasovým stylem a tvorbou písní inspirovala celou generaci umělců. Je známá svým charakteristickým používáním fistule a posunula hranice vokálního projevu v populární hudbě.

Kromě hudebních úspěchů dodává Mariah hloubku i její osobní život, včetně její filantropie, propagace duševního zdraví a toho, že je milující matkou svých dvojčat. Je autorkou autobiografie The Meaning of Mariah Carey, která nabízí intimní pohled na její životní zkušenosti a kariéru.

Cesta Mariah Carey od mladé dívky s velkými sny v New Yorku ke světové hudební ikoně je důkazem jejího neuvěřitelného talentu, houževnatosti a odhodlání. Její kombinace komerčního úspěchu a osobní autenticity jí zajistila nejen místo v análech hudební historie, ale také srdce milionů fanoušků po celém světě. Její odkaz jako hlasové kapacity a průkopnice v hudebním průmyslu zůstává nepřekonaný.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost