Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Nazareth
Nazareth

Hard Rock, Heavy Metal

Založeno: 1968 (před 56 lety), Skotsko

Nazareth

Přidat do oblíbených

Životopis

Nazareth, slavná skotská hardrocková skupina, zanechala v hudebním průmyslu nesmazatelnou stopu díky své bohaté historii a významnému přínosu. Přinášíme vám podrobný pohled na jejich cestu s důrazem na jejich profesionální úspěchy i osobní život.

Skotská rocková sága

Skupina Nazareth vznikla v prosinci 1968 ve skotském Dunfermline a vyvinula se z poloprofesionální místní skupiny The Shadettes, která vznikla v roce 1961. Původní sestavu tvořili zpěvák Dan McCafferty, kytarista Manny Charlton, baskytarista Pete Agnew a bubeník Darrell Sweet. Inspirovali se legendami jako The Beatles a The Rolling Stones a svůj název převzali z textu písně The Weight od skupiny The Band. Je pozoruhodné, že všichni členové opustili svá stabilní denní zaměstnání, aby se mohli plně věnovat svým hudebním ambicím.

Pionýři hard rocku

Hudební cesta skupiny Nazareth nabrala významný směr, když se v roce 1970 přestěhovali do Londýna. Debutové album vydali v roce 1971, ale teprve jejich třetí album Razamanaz z roku 1973, které produkoval Roger Glover, je katapultovalo do první desítky britských hitů jako Broken Down Angel a Bad Bad Boy. Jejich album Hair of the Dog z roku 1975 s hity jako Hair of the Dog a Love Hurts dále upevnilo jejich postavení v rockovém světě. Love Hurts se stalo celosvětovou senzací, v několika zemích se dostalo do top 10 a v USA získalo platinový status.

Triumfy a výzvy

Koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let došlo k různým změnám v sestavě, přibyl druhý kytarista Zal Cleminson a kapela se podílela na filmových soundtracích, například na skladbě Heavy Metal. Navzdory poklesu popularity v USA a Velké Británii zůstali oblíbení v Evropě, zejména v Německu. Devadesátá léta přinesla obnovenou pozornost, když Guns N' Roses udělali coververzi skladby Hair of the Dog, což zdůraznilo vliv Nazareth na budoucí rockové kapely. Kapela pokračovala v koncertování a hudební produkci a přizpůsobovala se změnám a ztrátám ve skupině, jako byl odchod původního bubeníka Darrella Sweeta v roce 1999 a bývalého klávesisty Johna Locka v roce 2006.

Muži, kteří stojí za hudbou

Dan McCafferty, ikonický hlas skupiny Nazareth, vedl rodinný život mimo záři reflektorů, byl ženatý a měl dvě děti. Trpěl chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a zemřel v listopadu 2022. Pete Agnew, nezlomný baskytarista a doprovodný vokalista, je otcem Leeho Agnewa, který se k Nazareth připojil jako bubeník po smrti Darrella Sweeta. Další dva Petovi synové, Stevie a Chris, jsou rovněž hudebníci a pokračují v rodinném hudebním odkazu.

Rockoví průkopníci a ikony

Vliv skupiny Nazareth na rockovou scénu je nepopiratelný. Připisuje se jim zásluha na změně krajiny skotské pop/rockové hudby a jsou označováni za průkopníky stadionového heavy rocku a metalových hymen. Jejich oddanost hudbě a vliv na budoucí generace hudebníků, včetně kapel jako Guns N' Roses, vypovídá o jejich trvalém odkazu. Podle posledních zpráv Nazareth neuvažovali o odchodu do důchodu a pracovali na svém 23. studiovém albu, což svědčí o jejich trvalé přítomnosti v hudebním světě.

Cesta skupiny Nazareth od skromných začátků v Dunfermline až k tomu, že se stala rockovou legendou, je příběhem vášně, houževnatosti a hudební inovace. Jejich profesionální úspěchy spolu s osobními závazky a výzvami vytvářejí obraz kapely, která nejen otřásla světem, ale také obstála ve zkoušce času a zanechala nesmazatelnou stopu v historii rockové hudby.

Překlady videoklipů

Love Hurts
Česky

Love Hurts

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost