Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Wish You Were Here
Pink Floyd

Je 5. červen 1975 a Pink Floyd právě nahrávají píseň Wish You Were Here na stejnojmenné album. Pro kapelu, která má v té době už za sebou 8 vydaných alb (7 v sestavě s kytaristou Davidem Gilmourem), mezi kterými navíc bylo i veleúspěšné album The Dark Side of the Moon, jež se zapsalo do historických žebříčků prodejnosti alb, už byl celý proces nahrávání dobře známou rutinou. Tu ale naprosto převrátila naruby návštěva, která všechny přítomné muzikanty zanechala v naprostém šoku a smutku.

Do studia totiž přišel původní zpěvák kapely Pink Floyd Syd Barrett, který po prvním albu odešel z kapely kvůli velkým psychickým potížím. Měl vyholenou hlavu a vytrhané obočí. Na sobě oblečení, které by si příčetný člověk takto nikdy neoblékl. Z původně pohledného mladého muže se stala lidská troska. Členové kapely ho nejprve vůbec nepoznali. Nahrávání tohoto alba a vznik písně přitom, stejně jako už o dva roky dříve v případě The Dark Side of the Moon, silně ovlivnila jeho osobnost a životní příběh.

V divoké éře rock'n'rollu konce 60. let zřejmě zpočátku nebylo úplně lehké rozeznat, že se už nejedná o pouhé účinky drog, ale o vážné psychické onemocnění – schizofrenii. Nikdy se nedozvíme, jestli by jí Barrett trpěl i bez užívání drog. David Gilmour se nicméně dle rozhovoru z roku 2006 domnívá, že Syd byl tak komplikovaná osobnost, že by u něj k velkým psychickým potížím stejně došlo a drogy byly pouze katalyzátorem toho všeho.

U Syda Barretta před odchodem z kapely došlo podle jeho spoluhráčů k naprosté změně osobnosti. Z výstředního extroverta toužícího po pozornosti se stal smutný člověk, který se uzavřel do sebe. Často na několik dní dokonce i úplně zmizel, aniž by komukoliv něco řekl. Měl nepřítomný pohled, na pódiu občas prý hrál na kytaru pouze jediný akord za celý koncert, a když byla kapela na koncertě v Los Angeles, byl chvíli dezorientovaný natolik, že se domníval, že jsou v Las Vegas.

Píseň Wish You Were Here byla stvořena jako osobní zpověď basisty Rogera Waterse z jeho pocitů osamění, izolace a odtržení od nejbližší osoby. S těmito negativními pocity alespoň zčásti pochopil, jak strašně se musel cítit Syd Barrett se svou psychickou nemocí, díky které zažíval odtržení daleko větší.

Píseň je však paradoxně unikátní tím, že jí napsali Roger Waters a David Gilmour společně. Oba totiž obvykle psali a skládali písně sami. Syd Barrett později silně ovlivnil i další slavné album Pink Floyd - The Wall, ke kterému byl natočen také slavný stejnojmenný film.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Pink Floyd

High Hopes
Česky

High Hopes

překlad od Nucks

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost