Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

The Prodigy
The Prodigy

Electro, Rave

Založeno: 1990 (před 34 lety), Anglie

The Prodigy

Přidat do oblíbených

Životopis

The Prodigy, kultovní anglická skupina elektronické taneční hudby, vznikla v roce 1990 v Braintree v Essexu. Původní sestavu tvořili Liam Howlett (producent, klávesista a skladatel), Keith Flint (tanečník a zpěvák), Leeroy Thornhill (tanečník a příležitostný živý klávesista), Sharky (tanečník) a Maxim (MC a zpěvák). Kapela je známá jako průkopník žánru big beat ovlivněného breakbeatem a svůj styl popisuje jako elektronický punk.

Rané začátky a vzestup ke slávě

Vznik The Prodigy během undergroundové rave scény na počátku 90. let vedl k jejich počátečnímu úspěchu, když se debutové singly Charly a Everybody in the Place dostaly do první pětky britské hitparády. Jejich debutové album Experience z roku 1992 znamenalo odklon od raveových kořenů a zahrnovalo vlivy techna, breakbeatu a rocku. Jejich druhé album Music for the Jilted Generation z roku 1994 ještě prohloubilo jejich uznání a bylo nominováno na Mercury Music Prize.

Vrcholné období The Prodigy: The Fat of the Land

Vydání alba Firestarter v roce 1996, na kterém zpíval Keith Flint, vystřelilo The Prodigy k mezinárodnímu uznání. Jejich třetí album The Fat of the Land, vydané v roce 1997, dosáhlo celosvětového úspěchu a obsadilo přední příčky hitparád ve Velké Británii a USA. Jejich skladba Smack My Bitch Up však vzbudila kontroverzi kvůli svému textu a videoklipu a vyvolala kritiku různých organizací.

Vývoj a kontroverze

Na začátku roku 2000 vydali The Prodigy skladbu Baby's Got a Temper, která se setkala se zklamáním kritiků a kontroverzí kvůli odkazům na drogu Rohypnol určenou ke znásilnění na rande. Čtvrté studiové album Always Outnumbered, Never Outgunned vyšlo v roce 2004 a hned v prvním týdnu se dostalo na první místo UK Albums Chart.

Kompilace a odkaz

V roce 2005 vydali The Prodigy kompilaci Their Law: The Singles 1990-2005, která obsahovala nové remixy jejich klasických skladeb. Toto vydání a jejich účast na různých soundtracích, například k filmu Need for Speed: Most Wanted, zdůraznily jejich trvalý vliv. Reedice jejich prvních dvou alb v deluxe edicích v roce 2008 ještě více upevnila jejich odkaz v elektronické hudbě.

Komerční úspěch a uznání

The Prodigy jsou jednou z nejúspěšnějších elektronických skupin všech dob, celosvětově se prodalo odhadem 25 milionů desek, z toho více než 4,7 milionu ve Velké Británii. Získali sedm po sobě jdoucích alb na prvním místě britské hitparády a řadu ocenění, včetně dvou cen Brit Awards, tří cen MTV Video Music Awards a dvou nominací na Grammy.

Osobní život a přínos

Liam Howlett, zakládající člen skupiny, zahájil svou hudební kariéru v dospívání a skupinu The Prodigy založil po setkání s Keithem Flintem a Leeroyem Thornhillem. Jeho vize a producentské schopnosti byly klíčové pro utváření jedinečného zvuku kapely. Přítomnost Keitha Flinta na pódiu a jeho vokály se staly charakteristickým znakem identity The Prodigy. Flint v roce 2019 tragicky zemřel, přičemž zanechal v hudebním světě výraznou stopu.

Tato biografie vyzdvihuje cestu The Prodigy od kořenů na raveové scéně až k legendě elektronické hudby, která se vyznačovala přelomovými alby, celosvětovými turné a osobitým zvukem, jenž propojoval elektronickou a rockovou hudbu. Jejich přínos hudebnímu průmyslu byl významný jak z hlediska jejich inovativního zvuku, tak z hlediska vlivu na pozdější umělce a žánry.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost