Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

U2
U2

Alternative rock, Post Punk, Rock

Založeno: 1976 (před 48 lety), Irsko

U2

Přidat do oblíbených

Životopis

Irskou rockovou skupinu U2 z Dublinu založili v roce 1976 Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen Jr. jako teenageři s omezenými hudebními znalostmi. Rychle se prosadili, v roce 1980 podepsali smlouvu s Island Records a vydali debutové album Boy. Jejich raná tvorba, včetně alba War, které se ve Velké Británii stalo číslem jedna, jim zajistila pověst politicky a sociálně uvědomělé skupiny s hity jako Sunday Bloody Sunday a Pride (In the Name of Love).

The Unforgettable Fire: tvůrčí evoluce

V polovině 80. let se U2 stali celosvětovým fenoménem, známým zejména díky svým živým vystoupením. Jejich čtvrté album The Unforgettable Fire znamenalo výrazný posun v jejich hudebním stylu zahrnující více ambientních zvuků. Tuto změnu do značné míry ovlivnila jejich spolupráce s producenty Brianem Enem a Danielem Lanoisem. Páté album The Joshua Tree, vydané v roce 1987, je katapultovalo mezi mezinárodní hvězdy a dodnes patří k nejprodávanějším albům na světě a obsahuje kultovní skladby jako With or Without You.

Znovuobjevování a experimentování: Devadesátá léta

Po tvůrčí stagnaci na konci 80. let prošla skupina U2 v 90. letech zásadní proměnou. Počínaje albem Achtung Baby z roku 1991 a doprovodným turné Zoo TV Tour se věnovali alternativnímu rocku, elektronické taneční hudbě a industriální hudbě. Toto období experimentů pokračovalo alby Zooropa (1993) a Pop (1997). Ačkoli tyto desky měly střídavý úspěch, U2 znovu získali popularitu s alby All That You Can't Leave Behind (2000) a How to Dismantle an Atomic Bomb (2004), s nimiž se vrátili ke konvenčnějšímu zvuku.

Pokračující úspěch a nové projekty

V průběhu roku 2010 si U2 udrželi status jedné z předních světových rockových kapel. V roce 2014 vydali album Songs of Innocence, po němž v roce 2017 následovalo album Songs of Experience. Navzdory některým kontroverzím, jako bylo netradiční vydání Songs of Innocence prostřednictvím iTunes Store, skupina pokračovala v inovacích. V roce 2023 vydali album Songs of Surrender, jež obsahovalo znovu nahrané písně, a zahájili koncertní rezidenci v klubu Sphere v Las Vegas Valley.

Odkaz a aktivismus

Skupina U2 vydala 15 studiových alb a je považována za jednoho z nejprodávanějších hudebních umělců na světě s odhadovaným prodejem 150 až 170 milionů nosičů. Získali 22 cen Grammy, což je nejvíce ze všech kapel, a v roce 2005 byli uvedeni do Rokenrolové síně slávy. Kromě hudebních úspěchů se U2 aktivně angažují v oblasti lidských práv a sociální spravedlnosti, podporují organizace jako Amnesty International, Jubilee 2000 a War Child. Jejich angažovanost v těchto záležitostech je nedílnou součástí jejich identity stejně jako jejich hudba.

Během své kariéry se zvuk U2 vyvíjel, přesto si trvale zachovával hymnickou kvalitu postavenou na Bonově expresivním vokálu a výrazném zvuku kytary The Edge. Jejich texty se často zabývají osobními a společensko-politickými tématy a rezonují s publikem po celém světě.

Překlady videoklipů

One
Česky

One

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost