Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Wham!
Wham!

Dance-pop, Post-disco

Založeno: 1981, Anglie
Zánik: 1991 (po 10 letech)

Wham!

Přidat do oblíbených

Životopis

Skupina Wham!, která vznikla v roce 1981 v anglickém Bushey, byla dynamické popové duo, které tvořili George Michael a Andrew Ridgeley. Proslavili se svými živými a poutavými popovými hity a stali se jednou z nejúspěšnějších skupin 80. let, která v letech 1982-1986 prodala celosvětově přes 30 milionů desek. Jejich hudba, ovlivněná funkem a soulem a poznamenaná tématy mladické nespokojenosti, našla odezvu u širokého publika a vynesla jim mezinárodní slávu.

Počátky vzniku a stoupající sláva

George Michael a Andrew Ridgeley, kteří se seznámili na škole Bushey Meads v Bushey v hrabství Hertfordshire, nejprve vystupovali ve ska skupině The Executive. Po jejím rozpadu založili v roce 1981 skupinu Wham!. Název skupiny Wham! byl zvolen tak, aby odrážel jejich energii a přátelství a vystihoval podstatu toho, co je odlišovalo od ostatních.

Průlom a komerční úspěch

V roce 1982 Wham! podepsali smlouvu s Innervision Records, což znamenalo začátek jejich vzestupu ve světě popu. Jejich první album Fantastic (1983) se zabývalo problémem nezaměstnanosti ve Velké Británii a úzkostí teenagerů. Široké uznání získalo duo svým druhým albem Make It Big (1984), které se umístilo na předních příčkách hitparád ve Velké Británii a USA. Hity jako Wake Me Up Before You Go-Go, Everything She Wants a Careless Whisper byly stěžejní pro upevnění jejich popové dominance.

Průkopnické momenty

Významným vrcholem jejich kariéry byla návštěva Číny v roce 1985, kdy se stali první západní popovou skupinou, jenž tam absolvovala turné. Tato cesta vzbudila velkou pozornost médií a byla považována za významnou kulturní výměnu mezi Západem a Čínou.

Účast na Live Aid a filantropie

V roce 1985 se skupina Wham! také zúčastnila kultovního koncertu Live Aid. George Michael vystoupil s Eltonem Johnem a Andrew Ridgeley se připojil jako doprovodný zpěvák. Skupina Wham! prokázala svého filantropického ducha a věnovala všechny honoráře ze svého singlu Last Christmas na pomoc Etiopii při hladomoru.

Konec jedné éry

Skupina se rozpadla v roce 1986, kdy se Michael chtěl věnovat hudbě, která by oslovila sofistikovanější trh dospělých. Vydali rozlučkový singl The Edge of Heaven a album největších hitů The Final. To vyvrcholilo rozlučkovým koncertem na stadionu ve Wembley. Během pěti let prodali přes 28 milionů desek a 15 milionů singlů.

Život po Wham! a jejich odkaz

Po rozpadu skupiny se George Michaelovi dařilo na sólové dráze, i když se o svém působení ve Wham! zpočátku vyjadřoval negativně. Později svůj názor zmírnil a některé hity skupiny nadále hrál na svých sólových koncertech. Andrew Ridgeley se přestěhoval do Monaka, vyzkoušel si automobilové závody a s malým úspěchem se věnoval pěvecké a herecké kariéře. V roce 1990 vydal u CBS Records sólové album Son of Albert.

George Michael zemřel v roce 2016 a zanechal po sobě odkaz popové ikony. Ridgeley vzdal hold svému příteli a bývalému spoluhráči z kapely a vyjádřil hluboké pouto, které je po celá léta spolupráce spojovalo. Vliv skupiny Wham! na popovou hudbu, její průkopnický mezinárodní dosah a nezapomenutelné melodie upevnily její místo v hudební historii.

Překlady videoklipů

Last Christmas
Česky

Last Christmas

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost