Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Last Christmas
Wham!

Píseň Last Christmas anglického popového dua Wham! už je s Vánocemi spjatá snad stejně pevně jako tradiční lidové vánoční koledy. Je přitom zvláštní, že píseň vlastně není až tolik optimistická nebo oslavná, jako jiné vánoční písně a je při nejmenším hořkosladká. Last Christmas se totiž týká rozchodu.

V refrénu zpívá George Michael o lásce z minulých Vánoc. Zároveň dodává, že letošní Vánoce si najde jinou lásku, která ho zachrání před slzami. O jisté naději tedy píseň přeci jen nakonec je, ale když spočítáte řádky, ve kterých George Michael (který píseň kompletně celou napsal i k ní složil hudbu), vzpomínal na ztracenou lásku se zlomeným srdcem, jejich počet rozhodně převládá.

Píseň vznikla jednu neděli v roce 1984, kdy byli George Michael s jeho parťákem z kapely Andrewem Ridgeleym na návštěvě u Michaelových rodičů. „Dali jsme si něco na zub a pak jsme jen tak seděli a odpočívali s televizí na pozadí, když se téměř bez povšimnutí George asi na hodinu vytratil. Když se pak vrátil dolů, byl celý rozrušený, jako by snad někde našel zlato. A svým způsobem ho vlastně i našel,“ vzpomínal na onen den v rozhovoru jeho bývalý parťák Andrew.

„Šli jsme do jeho starého pokoje, ve kterém kdysi strávil hodiny nahráváním úryvků a znělek rozhlasových pořadů, do místnosti, kde měl klávesy a něco, na čem zaznamenal své nápady. Zahrál mi úvod a tu okouzlující, toužebnou melodii refrénu Last Christmas,“ osvětlil detaily vzniku písně Andrew.

Píseň se stala hitem hned po vydání v roce 1984, kdy píseň vyletěla na první místo světových hitparád a dodnes je jednou z nejznámějších vánočních popových písní. Kult písně ještě více přiživil fakt, že George Michael zemřel 25. prosince 2016. Na 1. svátek vánoční – anglický Christmas Day.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Wham!

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost