Highway to Hell
překlad od kari
Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.
Thunderstruck napsali bratři Youngové – kytaristé AC/DC Angus a Malcolm. Často vyprávěli příběh o tom, jak píseň vznikla - když Angus letěl z Nizozemska do Německa a letadlo bylo zasaženo bleskem a málem havarovalo. Melodie už ale existovala nejspíš před tím.
Při znovuvydání alba The Razors Edge v roce 2003 AC/DC prozradili, že nejprve existovala malá melodická vyhrávka. "Zahrál jsem to Malovi a on řekl: 'Ááá, mám dobrý rytmický nápad, který tomu bude dobře sedět na pozadí.' Z toho jsme skladbu sestavili. Několik měsíců jsme si s ní hráli, než to všechno zapadlo. Textově to bylo opravdu jen o nalezení dobrého titulu, něco v duchu Powerage nebo Highway to Hell. Přišli jsme s touto hromovou věcí a zdálo se, že je to dobrý nápad. AC/DC = výkon. To je základní myšlenka."
Thunderstruck spolu s dalším singlem, Moneytalks, pomohlo obnovit úspěch kapely po celém světě, zejména v USA, kde se na ně již pomalu zapomínalo a album The Razors Edge dosáhlo slušných prodejů. Dá se říct, že to bylo hlavně Thunderstruck, které pomohlo vrátit AC/DC na velké stadiony, a to zejména v USA, kde se vše více orientuje na nové trendy daleko více než v Evropě nebo třeba Jižní Americe.
V roce 1999 byla píseň použita ve sportovní komedii Varsity blues a jednalo se o pořádně žhavé zboží. Filmová produkční společnost za ní zaplatila bezmála půl milionu amerických dolarů, což byla v té době nejvyšší částka, kterou kdy za licenční poplatky pro píseň do filmu, kdo zaplatil.
Později se však stala píseň přeci jen dostupnější a použili jí v mnoha dalších filmech jako: Iron Man 2 (2010), Bitevní loď (2012), Doručovatel (2013), Táta je doma (2015), Táta je doma 2 (2017) nebo Deadpool 2 (2018).
V roce 2004 byl také představen australský film s názvem Thunderstruck. Jednalo se o černou komedii o pěti velkých fanoušcích AC/DC, kteří se dohodnou, že pokud z nich někdo zemře, pohřbí ho vedle hrobu Bona Scotta.
Zatím to jsou všechno více či méně známá fakta. Je tu ale i další kuriozita, která možná není zase tak známá a působí rovněž spíše více jako z nějaké černé komedie než z reality.
V roce 2012 někdo provedl hackerský útok na jaderné elektrárny Íránu. Jedním z účinků onoho počítačového červa bylo, že stroje s reproduktory uvnitř elektrárny byly neustále nuceny hrát tuto stopu na plnou hlasitost. Hackerské útoky na jaderné elektrárny jsou samozřejmě vážná věc. Ani nezáleží, kdo je obětí útoku, protože v případě technického výpadku a případné havárie, by mohla pocítit následky celá planeta a především obyčejní lidé, nikoliv politici, proti kterým byl útok nejspíše mířen. Představa, že nějaká země má bezpečnostní poplach, zatímco jim z počítačů celou noc řve na plné pecky Thunderstruck, zní ale přeci jen poněkud úsměvně.
překlad od kari
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter