Blues, Pop, R&B, Soul
Vlastní jméno: Adele Laurie Blue Adkins
Narození: 5. května 1988 (32 let), Anglie
Blues, Pop, R&B, Soul
Vlastní jméno: Adele Laurie Blue Adkins
Narození: 5. května 1988 (32 let), Anglie
Přidat do oblíbených
Adele Laurie Blue Adkins, žena se silným hlasem i duší, kterou zná celý svět, se narodila v Tottenhamu v roce 1988. Odmala byla posedlá zpíváním a na své pěvecké kariéře, aniž by si to tehdy ještě uvědomovala, pracovala v podstatě už od 4 let. Zpíváním bylo pro ní vším i v době dospívání, a proto si Adele zvolila uznávanou uměleckou školu BRIT School for Performing Arts & Technology.
Když Adele ze školy vycházela, spolu s ní končily také dvě další zpěvačky, které se staly později slavnými - Leona Lewis a Jessie J. Holt silný ročník. Samotné promování, byť z kvalitní umělecké školy, ale samozřejmě ještě neznamenalo záruku úspěchu a teprve poté byla Adele postavena napospas občas nelítostnému hudebnímu světu. Adele se pokoušela prorazit hlavně pomocí tehdy ještě čerstvých nových technologií. I za pomocí kamaráda se dostala Adele na tehdy velice oblíbenou platformu pro začínající hudebníky - MySpace - kde se stala Adele velice rychle populární a zaujala zde také Richarda Russella, šéfa známého hudebního vydavatelství XL Recordings.
První velkou prací, kterou její nové vydavatelství pro Adele určilo, byl druhý zpěv na písni My Yvonne anglického kytaristy a zpěváka Jacka Peñateho. Při tomto nahrávání se Adele přihodilo osudové setkání, kdy narazila na producenty Jima Abbisse a Paula Epwortha - producenty, zvukové inženýry a skladatele, do té doby známé například díky práci na debutovém albu Björk, Kate Nash nebo albech kapel jako Massive Attack, Bloc Party, The Kooks nebo Kasabian. V roce 2007 měla Adele své první televizní vystoupení, když dostala příležitost ve slavném hudebním pořadu Joolse Hollanda. Adele tady vystoupila jen s akustickou kytarou, na kterou vybrnkávala píseň Daydremer, a její hlas musel tedy diváky uzemnit.
Debutové album pojmenováno 19, číslovkou označující její tehdejší věk, ale sklidilo velký úspěch u kritiků, odnesla si za něj domů několik prestižních britských hudebních ocenění a dokonce také sošku za kategorii v rámci nejzvučnějšího hudebního ocenění vůbec, když vyhrála Grammy za nejlepšího nového umělce. Přes skvělý hlasový projev a přirozenost písní tomu ale chyběla velikost skladatelská a textařská. Její písně zatím neměly na to stát se globálními hity. Jakoby její hlas písně předháněl a bylo znát, že by potřebovala postoupit o ligu výše.
Rok 2011 byl pro Adele nejprve velice stresující, protože po tom, co jezdila Adele vyčerpávající koncertní šňůry po Evropě i Americe, si málem zničila svůj jedinečný hlas. Musela podstoupit operaci, aby jí byl odstraněn polyp, který se jí vytvořil přímo na hlasivkách. Polyp byl naštěstí skutečně zapříčiněn přepracováním hlasivek a nebyl nádorového původu, stejně tak se naštěstí operace povedla bez jakéhokoliv nenávratného poškození hlasivek.
Tyhle těžké chvíle jakoby byly zkoušky víry Adele v její úspěch a následovala odměna za to, že nesešla ze své cesty. Události následovalo vydání DVD záznamu koncertu v Royal Albert Hall a přelomové album 21. S tím pomáhalo Adele více skladatelů a producentů. V seznamu producentů nechyběl kromě Epwortha a Abisse například ani před érou Uptown Funku ještě veřejnosti prakticky neznámý producent/songwriter Mark Ronson nebo legendární americký studiový bard Rick Rubin, známý svým přístupem, který staví do popředí jednoznačný a přímočarý zvuk.
O samotné psaní písní Adele se kromě již zmíněného producenta Paula Epwortha, který je autorem Rolling in the Deep, postarala kromě jiných i vcelku nečekaná postava - Dan Wilson, frontman v té době už prakticky zapomenuté americké kapely Semisoic, která měla na konci devadesátých let úspěšný singl Closing Time, kromě toho ale nikdy výrazně neprorazila. Wilson při setkání s Adele ve studiu ale složil dnes už ikonickou píseň Someone Like You, která album 21 uzavírala, a když v pořadí vydání singlů navázala píseň na úspěch Rolling in the Deep, zapsala se Adele už nesmazatelně do hudební historie.
V roce 2012 pokračovala Adele v úspěšném tažení a ještě zvětšila své jméno ústřední písní k nové bondovce Skyfall. Za tu posbírala Adele i dvě nejcennější filmová ocenění - Zlatý glób a Oskara. Adele si poté vzala na nějaký čas pauzu na oddech, pokud si ale někdo myslel, že se po návratu už nemůže udržet na vrcholu, Adkins všechny přesvědčila o opaku písní Hello, která se stala dalším hitem globálního rozměru. Turné k cenou Grammy oceněnému albu 25 pak Adele zakončila velkolepým stylem - vystoupením na festivalu Glastonbury a následným diváckým rekordem na londýnském stadionu Wembley, kde si jí přišlo poslechnout téměř 100 000 lidí.
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter