Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Adele
Adele

Blues, Pop, R&B, Soul

Vlastní jméno: Adele Laurie Blue Adkins
Narození: 5. května 1988 (36 let), Anglie

Adele

Přidat do oblíbených

Životopis

Adele Laurie Blue Adkins, žena se silným hlasem i duší, kterou zná celý svět, se narodila v Tottenhamu v roce 1988. Odmala byla posedlá zpíváním a na své pěvecké kariéře, aniž by si to tehdy ještě uvědomovala, pracovala v podstatě už od 4 let. Zpíváním bylo pro ní vším i v době dospívání, a proto si Adele zvolila uznávanou uměleckou školu BRIT School for Performing Arts & Technology.

Když Adele ze školy vycházela, spolu s ní končily také dvě další zpěvačky, které se staly později slavnými - Leona Lewis a Jessie J. Holt silný ročník. Samotné promování, byť z kvalitní umělecké školy, ale samozřejmě ještě neznamenalo záruku úspěchu a teprve poté byla Adele postavena napospas občas nelítostnému hudebnímu světu. Adele se pokoušela prorazit hlavně pomocí tehdy ještě čerstvých nových technologií. I za pomocí kamaráda se dostala Adele na tehdy velice oblíbenou platformu pro začínající hudebníky - MySpace - kde se stala Adele velice rychle populární a zaujala zde také Richarda Russella, šéfa známého hudebního vydavatelství XL Recordings.

Hudební svět o Adele už věděl, ale obyčejní lidé na ní ještě čekali

První velkou prací, kterou její nové vydavatelství pro Adele určilo, byl druhý zpěv na písni My Yvonne anglického kytaristy a zpěváka Jacka Peñateho. Při tomto nahrávání se Adele přihodilo osudové setkání, kdy narazila na producenty Jima Abbisse a Paula Epwortha - producenty, zvukové inženýry a skladatele, do té doby známé například díky práci na debutovém albu Björk, Kate Nash nebo albech kapel jako Massive Attack, Bloc Party, The Kooks nebo Kasabian. V roce 2007 měla Adele své první televizní vystoupení, když dostala příležitost ve slavném hudebním pořadu Joolse Hollanda. Adele tady vystoupila jen s akustickou kytarou, na kterou vybrnkávala píseň Daydremer, a její hlas musel tedy diváky uzemnit.

Debutové album pojmenováno 19, číslovkou označující její tehdejší věk, ale sklidilo velký úspěch u kritiků, odnesla si za něj domů několik prestižních britských hudebních ocenění a dokonce také sošku za kategorii v rámci nejzvučnějšího hudebního ocenění vůbec, když vyhrála Grammy za nejlepšího nového umělce. Přes skvělý hlasový projev a přirozenost písní tomu ale chyběla velikost skladatelská a textařská. Její písně zatím neměly na to stát se globálními hity. Jakoby její hlas písně předháněl a bylo znát, že by potřebovala postoupit o ligu výše.

Jak Adele málem přišla o hlas a hned nato dobyla svět

Rok 2011 byl pro Adele nejprve velice stresující, protože po tom, co jezdila Adele vyčerpávající koncertní šňůry po Evropě i Americe, si málem zničila svůj jedinečný hlas. Musela podstoupit operaci, aby jí byl odstraněn polyp, který se jí vytvořil přímo na hlasivkách. Polyp byl naštěstí skutečně zapříčiněn přepracováním hlasivek a nebyl nádorového původu, stejně tak se naštěstí operace povedla bez jakéhokoliv nenávratného poškození hlasivek.

Tyhle těžké chvíle jakoby byly zkoušky víry Adele v její úspěch a následovala odměna za to, že nesešla ze své cesty. Události následovalo vydání DVD záznamu koncertu v Royal Albert Hall a přelomové album 21. S tím pomáhalo Adele více skladatelů a producentů. V seznamu producentů nechyběl kromě Epwortha a Abisse například ani před érou Uptown Funku ještě veřejnosti prakticky neznámý producent/songwriter Mark Ronson nebo legendární americký studiový bard Rick Rubin, známý svým přístupem, který staví do popředí jednoznačný a přímočarý zvuk.

O samotné psaní písní Adele se kromě již zmíněného producenta Paula Epwortha, který je autorem Rolling in the Deep, postarala kromě jiných i vcelku nečekaná postava - Dan Wilson, frontman v té době už prakticky zapomenuté americké kapely Semisoic, která měla na konci devadesátých let úspěšný singl Closing Time, kromě toho ale nikdy výrazně neprorazila. Wilson při setkání s Adele ve studiu ale složil dnes už ikonickou píseň Someone Like You, která album 21 uzavírala, a když v pořadí vydání singlů navázala píseň na úspěch Rolling in the Deep, zapsala se Adele už nesmazatelně do hudební historie.

V roce 2012 pokračovala Adele v úspěšném tažení a ještě zvětšila své jméno ústřední písní k nové bondovce Skyfall. Za tu posbírala Adele i dvě nejcennější filmová ocenění - Zlatý glób a Oskara. Adele si poté vzala na nějaký čas pauzu na oddech, pokud si ale někdo myslel, že se po návratu už nemůže udržet na vrcholu, Adkins všechny přesvědčila o opaku písní Hello, která se stala dalším hitem globálního rozměru. Turné k cenou Grammy oceněnému albu 25 pak Adele zakončila velkolepým stylem - vystoupením na festivalu Glastonbury a následným diváckým rekordem na londýnském stadionu Wembley, kde si jí přišlo poslechnout téměř 100 000 lidí.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost