Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Easy on Me
Adele

Již na základě stručného úryvku této velice očekávané písně, který se dostal na veřejnost již 9. října 2021, bychom předpokládali, že se Adele ve svém novém singlu obrací na někoho blízkého. Název je totiž odvozen od její prosby, aby na ni někdo "šel zlehka".

Adele toho již prožila dost na to, aby si vypěstovala poněkud pesimistický, skoro až ustrašený, pohled na svět kolem sebe. A to ze zpěvačky patřičně udělalo jakéhosi věčného introverta, který se neustále pere s okolním světem, ale i sebou samotným. Píseň tak může být adresována nejen konkrétní osobě, ale i podstatné části světa, který sleduje (takřka 24 hodin) každé její kroky. Stejně tak může být píseň adresována dokonce i sobě samotné nebo jejímu budoucímu já.

Obhajoba i omluva napsána nejspíše jak exmanželovi, tak synovi

Easy on Me je velice intimní písní, která nejspíše vychází ze změn, jež se v poslední době dějí v osobním životě Adele. Ačkoli v této písni nenajdeme žádné specificky romantické výrazy, alespoň zpočátku by se dalo usuzovat, že nová píseň jistý romantický podtón přeci jen má. Mnoho fanoušků se domnívá, že onou osobou, které píseň byla adresována, by měl být Simon Konecki. Jedná se o muže, za kterého byla zpěvačka provdána přibližně od začátku roku 2017 do začátku roku 2021, což znamená, že se rozvedli necelý rok před vydáním této skladby.

Asi nejjasnější vodítko k této hypotéze přichází ve druhé sloce, kdy zpěvačka adresátovi prohlašuje, že: "Vás oba dala na první místo." To je totiž jediná část písně, kde zpěvačka své komentáře otevřeně směřuje ke dvěma osobám na místo jedné.

A jak bylo pochopeno, onou třetí osobou bude Angelo James – syn Adele a Simona. Také tento výrok v plném znění: "Změnila jsem, kým jsem byla, abych vás oba postavila na první místo," naznačuje, že zpěvačka není ve svých současných poměrech skutečně šťastná. A to je vlastně pocit, který víceméně leží v jádru této písně. "Buď na mě mírný, zlato, byla jsem ještě dítě," prosí Adele v písni jak svého bývalého partnera, tak i (a to je ještě emotivnější) jejího syna, resp. jeho budoucí já, které tuhle píseň jednou pochopí.

Tyto pasáže naznačují, že zpěvačka se do tohoto vztahu dostala v době, kdy nebyla dostatečně zralá a zkušená, aby věděla, do čeho se skutečně pouští.

Jak je tedy prezentováno v první sloce, uvědomila si, že ať už měla o vztahu jakékoli představy, nenaplnily se. A druhý verš pak uvádí jako důvod, proč to nevyšlo, nesmiřitelné rozdíly mezi ní a adresátem.

Obraz složité rodinné situace Adele

Těžkou morální otázkou zde samozřejmě je, zda se zpěvačka tak trochu nestaví do role oběti, aby nechala zapomenout na její chyby. Avšak ke cti jí lze přičíst, že se v písni omluvila a možná jak exmanželovi, tak synovi a není to jen jednostranná obhajoba jejich činů.

Easy on Me je každopádně obrazem skutečně zapeklité a složité rodinné situace Adele, kdy v ní manželská nespokojenost zvítězila před jakousi ve společnosti stále tradiční povinností zachovat rodinu stůj co stůj. Kdyby to totiž byl pouze vztah mezi 2 mladými lidmi, asi by se nic nedělo, ale jakmile je uprostřed i někdo třetí, vše se velice komplikuje.

Zjednodušeně řečeno, je to vlastně velice emancipovaná píseň. Vše nasvědčuje tomu, že Adele žádá dítě, aby jí odpustilo, že nebyla schopna udržet rodinu pohromadě. V písni dosvědčuje, jak moc se snažila, aby věci fungovaly, ale nakonec bohužel nikdy nefungovaly.

Nechce tedy, aby syn vyrůstal v přesvědčení, že prostě hodila ručník do ringu nebo se vzdala bez boje. Místo toho si Adele při narážkách na tuto skutečnost přeje, aby Angelo soucítil a zároveň se vcítil do toho, čím vlastně prošla.

Hlavní singl z alba 30

Adele je známá jako poněkud samotářská osoba, která nevyhledává fotografy a rozhovory s bulvárními novináři. Tohle je tak poněkud unikátní sonda přímo do nitra jejich nejbolestivějších a nejosobnějších problémů.

Všechna dosavadní studiová alba Adele, tj. 19 z roku 2008, 21 z roku 2011 a 25 z roku 2015 - byla pojmenována podle čísel a odrážejí věk v životě zpěvačky. Easy on Me je hlavním singlem z alba, které se jmenuje 30. Pokud se však podíváte na datum jejího narození a umíte počítat, zjistíte, že název alba je spíše symbolický, resp. značí spíše dobu, kdy se album, začalo připravovat, protože Adele je v době vydání této skladby ve skutečnosti 33 let.

Zmíněný Angelo James, syn Adele a Simona Koneckiho, se narodil koncem roku 2012. To znamená, že v době vypuštění této skladby, se jeho věk teprve blíží deseti letům. Význam písně jeho matky tedy pochopí asi až za pár let.

Adele tuto píseň napsala společně se svým obvyklým spolupracovníkem, žádaným producentem Gregem Kurstinem.

Překlad

Titulky

Popisek

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost