Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Amy Winehouse
Amy Winehouse

Jazz, Pop, R&B, Soul

Vlastní jméno: Amy Jade Winehouse
Narození: 14. září 1983, Anglie
Úmrtí: 23. července 2011 ( 27 let), Anglie

Amy Winehouse

Přidat do oblíbených

Životopis

23. července 2011 byla Amy Winehouse nalezena mrtvá ve svém londýnském domě. I se stále přibývajícími měsíci a roky, které uplynuly od jejího tragického odchodu, však jakoby duch Amy Winehouse stále přetrvával někde na Zemi. Když se totiž řekne Amy Winehouse, každý jen trochu znalý soudobé kultury, si vybaví dívku s divoce rostoucími dlouhými černými vlasy, výraznými východními rysy a unikátním hlasem střídajícím chuligánskou drzost a vzdor s noblesní jazzovo-bluesovu náturou. Kdo je ale Amy Winehouse doopravdy?

Už z jejich rysů lze poznat, že její předkové pocházeli z blízkého východu, konkrétně byli její předkové aškenázští Židé. Když ale půjdeme v jejím rodokmenu blíže k současnosti, otec se živil jako řidič taxi a matka pracovala jako lékárnice. Amy Winehouse vychovávali v oblasti Southgate v severním Londýně. Jazzový styl, který inspiroval Amy Winehouse po celou dobu její kariéry, měl kořeny již v jejím dávném dětství, když si k tomuto žánru našla cestu skrze předky. Mnoho z nich se totiž živilo jako profesionální jazzoví hudebníci.

Objev ze severního Londýna

Už od mala byla tedy Amy obklopena hudbou a nejvíce jmény jako Dinah Washington, Ella Fitzgerald nebo Frank Sinatra. Jak to tak ale bývá, v jejich pubertálních letech hledala odvážnější hudební žánry a přišla na chuť R&B a hip-hopu od TLC, Salt-N-Pepa a dalších zástupců těchto černošských žánrů tehdejší doby. Když byla Amy v šestnácti vyhozena ze soukromé umělecké školy, díky spolužákovi - zpěvákovi Tyleru Jamesovi, který odeslal Amyinu demo nahrávku hudebnímu vydavatelství - dostala šanci ve velkém hudebním světě a v roce 200 jakožto teprve dvacetiletá vydala debutové album Frank.

Deska kombinující jazz, pop, soul a hip-hop, na které měl velký podíl producent a hudebník Salaam Remi, se stala obrovsky úspěšná jak u kritiků, tak u fanoušků, a byla nominována na několik významných cen jako Brit Awards nebo Mercury Prize. Hlavní singl Stronger Than Me byl nominován na Ivor Novello Award v kategorii Nejlepší současná píseň.

Úspěch prvního alba okamžitě následovaly první mediální výstupy Amy Winehouse a i díky její rázné povaze a temperamentu, který projevovala při každém rozhovoru, si jí veřejnost začínala čím dál více všímat. Bohužel, její kontroverzní vystupování často nebylo pouze výraznou reklamou na sebe, ale často i reklamou na sebedehonestaci. Problémy s alkoholem a drogami začaly být u ní příliš viditelné.

Snažili se mě přesvědčit, abych se šla léčit. Já nepůjdu

Když byla v některých rozhovorech v televizi viditelně v podnapilém stavu, její nahrávací společnost ji poslala na léčbu, Amy ale místo toho raději rozvázala kontrakt a ještě se jim navrch vysmála sarkastickou písničkou Rehab, ve které v českém překladu zpívá například: "Snažili se mě přesvědčit, abych se šla léčit. Já nepůjdu, nepůjdu, nepůjdu."

Singl, který se dostal do top 10 britské hitparády se stal zároveň součástí druhého alba Back In Black, které kromě Salaama Remiho produkoval a skládáním přispíval i například Mark Ronson. Album nabídlo méně jazzu, ale zůstalo stále věrné inspiracím ze starších hudebních dob, když navracelo zpět období 50. a 60. let a zlatého věku soulu, rock&rollu a dívčích vokálních skupin. Amy Winehouse začínala být také velice úspěšná v USA, prodala tam okolo milionu alb a její písně šířili po světě i Prince nebo Arctic Monkeys.

Kvůli problémům s drogami ale musela přerušit severoamerické turné a je velká škoda, že od té doby jsme o ní slyšeli hlavně kvůli skandálům z bulvárních plátků. Rozpadlé manželství, ostudné chování na veřejnosti, zkažené koncerty. Vrchol byl poslední koncert v Bělehradě, kdy Amy Winehouse v naprosto zdevastovaném stavu nebyla téměř ani schopna zpívat. Nedlouho nato byla nalezena mrtvá v jejím domě v Londýně a přidala se k nechvalně proslulému klubu 27letých tragicky zesnulých hudebníků. Jako příčina smrti byla označena otrava alkoholem.

Ještě před tragickou smrtí stihla Amy nahrát například duet s Tonym Benettem a píseň Body and Soul byla vydána posmrtně. V roce 2015 vyšel dokumentární snímek Amy režiséra Asifa Kapadia, který odhalil nejen mnoho zatím nevydaných archivních záběrů nebo fotografií, ale také pomohl odpovědět lépe na otázku, kdo byla Amy Winehouse a proč její život skončil tak brzy.

Autor životopisu

Překlady videoklipů

Back to Black
Česky

Back to Black

překlad od Nucks

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost