Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Avicii
Avicii

Dance, Electro House, Progressive house

Vlastní jméno: Tim Bergling
Narození: 8. září 1989, Švédsko
Úmrtí: 20. dubna 2018 ( 28 let), Omán

Avicii

Přidat do oblíbených

Životopis

Tim Berling se stal za svůj krátký život jedním z nejpopulárnějších skladatelů, producentů a dýdžejů elektronické taneční hudby všech dob. Narodil se roku 1989 ve Stockholmu do rodiny, ve které měl později tři sourozence (jednoho vlastního, dva nevlastní) a s nástupem puberty vzhlížel ke svému staršímu bratrovi, také dýdžejovi.

Z internetového uživatele celosvětovou superstar

Avicii začal s hudbou, když mu bylo 16 let, a o jeho velkém talentu svědčí, že už 2 roky nato podepsal smlouvu se švédskou nahrávací společností. Neustále pak zlepšoval své dovednosti a dodnes jsou k nalezení například vlákna v internetových fórech, do kterých Tim (například pod přezdívkou Timberman) příspíval a ptal se zde, jaký mají ostatní názor na jeho hudbu. Inspirován zvukem Daft Punk a Steva Angelloho pilně pracoval, připravoval remixy i vlastní hudbu, kterou pak nahrával na internet.

Odsud již pak vedla cesta do velké společnosti, když si ho všiml Tiësto a pozval ho na festival taneční hudby na Ibize. V roce 2010 vydal singly Bromance, My Feelings for You a Seek Bromance. Ty zaznamenaly v Evropě docela slušný úspěch. Hotové šílenství ale odstartoval až singl Levels vydán o rok později. Refrén Levels pochází z gospelem inspirované písně Etty James Something's Got a Hold on Me.

Při očekávané premiéře Wake Me Up vylezla na pódium obřího tanečního festivalu skupina s banjem

Avicii navázal na svůj světový megahit písní I Could Be the One, kterou stvořil společně s nizozemským dýdžejem Nickym Romerem. Ačkoliv píseň neslavila takový úspěch jako Levels, objevila se v mnoha televizních reality show a posílila povědomí veřejnosti o jménu Avicii.

Další rok přišel se singlem Wake Me Up. Celý svět taneční hudby napjatě čekal, s čím autor jednoho z nejúspěšnějších tanečních songů přijde. Avicii měl představit píseň na velkém festivalu Ultra Music Festival v Miami. K překvapení všech na pódium přišla bluegrassová skupina s banjem, bubnem a kytarami.

Úspěch díky odvaze prozkoumávat možnosti žánru taneční hudby

Co působilo jako zabloudění muzikantů po cestě z candrbálu, se ukázalo jako geniální tah, když Avicii spojil zdánlivě nesourodé žánry country a taneční hudby. Ačkoliv hned po představení písně byli někteří fanoušci taneční hudby naštvaní a country prvky písně budily rozporuplné reakce, z písně se stal další Aviciiho obrovský hit, kterým ještě překonal úspěch Levels.

Následné album True, které obsahovalo další megahit znějící jako kombinace country a EDM Hey Brother či atmosférou 30. let inspirovanou Addicted to You, se stalo jedním z nejúspěšnějších alb taneční hudby všech dob. Na albu se jako hosté objevili například Adam Lambert, MØ nebo Nile Rodgers.

Aviciiho slávu odneslo jeho zdraví

Ve stejný rok Avicii bodoval díky spolupráci s Coldplay A Sky Full of Stars. Jeho další album Stories vyšlo v roce 2015. Avicii pokračoval v rozšiřování hranic taneční hudby a v žánrově barevném albu přivítal ve studiu Zaca Browna, Wyclefa Jeana, Matisyahu nebo Martin Garrixe. Nejúspěšnější píseň z alba Waiting for Love se stala dalším světovém megahitem. Později se bohužel ukázalo, že tohle album bude Aviciiho posledním. V roce 2016 ohlásil pauzu z důvodu obav o své zdraví a tohoto roku odehrál na Ibize svůj poslední koncert. Mezitím pracoval na sérii EP. V dubnu 2018 se ale bohužel svět dozvěděl šokující zprávu o jeho úmrtí ve věku pouhých 28 let.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost