Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Bohemian Rhapsody
Queen

Jak léta plynula a hudba se vyvíjela, ze složitých kompozic klasické a operní hudby se stávaly písně čím dál tím jednodušší a kratší. Freddie Mercury měl ale vždy nemalé cíle a řekl si, proč by nešlo v hudbě postavené na elektrických kytarách udělat něco celkově komplexnějšího, kompozičně složitějšího a dát rockové písni výpravný příběh jaký mají opery. V průběhu písně tak můžeme slyšet několik nečekaných zvratů příběhu, změn tempa, tónin i žánrů. Příběh písně je inspirován legendou o Faustovi - vzdělanci, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Píseň začíná pochybami hlavní postavy o světě.

Freddie Mercury zpívá z role chlapce, který je zmatený a v chaotickém světě si nemůže najít místo. Po tomto úvodu přijde začátek dramatu, kdy se postava přiznává k tomu, že zabila muže (ačkoliv není jasné proč, mnoho lidí se domnívá, že to byl spor o lásku) a Freddie Mercury, který tyhle slova napsal už několik let předtím, když byl ještě na umělecké vysoké škole, se v roli mladíka loučí se svou matkou a lituje své činy. V druhé sloce se tento utrápený mladík doznává k tomu, že má strach ze smrti a jeho nejistota z toho, co bude, ještě sílí.

Po tom, co zazní kytarové sólo se ve sloce číslo 3 schyluje k soudu. Zní to, jakoby společné hlasy vokalistů byli andělé, kteří chlapce obhajují a ujišťují ho, že ho nenechají na pospas, zatímco se o jeho duši uchází Ďábel s Belzebubem. Ve sloce se objevuje arabské slovo "bismillah", které znamená: "Ve jménu Boha." V této části je také zmíněn Galileo Galilei, který byl katolickou církví neprávem odsouzen kvůli jeho vědecké práci. Ve čtvrté sloce se postava vysmívá všem, kteří ho chtějí odsoudit. Rozhodne se pro útěk, který jakoby vyjadřovalo druhé kytarové sólo. V závěrečné sloce pak nastává smíření se s rolí uprchlíka a ponoří se plně do nihilismu, jehož náznaky jsme mohli slyšet již v první sloce.

Vzhledem k tématu provinění se, soudu a útěku, se spekuluje také o tom, zda není celá píseň alegorií pro to, jak se Freddie Mercury cítil, když přiznal veřejnosti, že je bisexuál. Tato verze interpretace však nikdy nebyla oficiálně potvrzena žádným z členů kapely.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Queen

We Will Rock You
Česky

We Will Rock You

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost