Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

We Will Rock You
Queen

Brian May je perfektní ukázkou toho, že chytrý člověk uspěje prakticky v jakémkoliv oboru. Tento držitel doktorátu z astrofyziky vždy velmi dobře rozuměl tempu, melodii – a to i když nejspíš nikdy úplně nepronikl do hudební teorie a není známo, že by uměl třeba číst noty a hrát podle nich. Stejně jako v případě mnoha dalších velkých hudebníků druhé poloviny minulého století jako třeba v případě Paula McCartneyho, Eddieho Van Halena nebo Erica Claptona však měl obrovský cit pro hudbu, který měl navrch před teoretickými poučkami.

Inspirováno hymnou fotbalových fanoušků Liverpoolu

Když byli Queen čím dál větší a větší a začali hrát koncerty ve velkých halách. Třeba konkrétně na koncertě v Bingley Hall ve Staffordu v roce 1975, anebo následně odehráli velké koncerty zdarma v londýnském Hyde Parku v létě 1976. Uvědomovali si však, že jejich vystoupením ještě něco chybí. Queen byli dojati, když slyšeli právě po koncertu v Bingley Hall, jak začali fanoušci na konci vystoupení spontánně zpívat hymnu fotbalových fanoušků, především těch liverpoolských, You'll Never Walk Alone od Garry & The Pacemakers.

Kapela chtěla do svého repertoáru přidat nějakou podobnou hymnu, do níž by mohla zapojit také diváky. Vrcholem koncertů Queen byla tehdy totiž píseň Bohemian Rhapsody a ta přeci jen se svými dlouhými, vcelku komplikovanými slokami, obsahující také některá arabská slova, nebyla vůbec vhodným kandidátem pro to, aby si fanoušci mohli zazpívat s kapelou. Úvodní část Mama, I just killed a man... byla sice dobře zapamatovatelná a fanoušci se k ní často přidávali. Sloka, kdy se protagonista písně přiznává ke vraždě, však asi také nebyla to pravé ořechové, co by chtěli Queen zpívat s tisícovkami fanoušků společně.

Freddie Mercury a Brian May se tak pokoušeli napsat písně, jež by seděly jako velké stadionové hymny lépe.

Pro vytvoření stadionového efektu při nahrávání pomohla Brianu Mayovi znalost fyziky

Mercury přišel s hymnou vítězů We Are the Champions, May oproti tomu zvolil ráznější přístup. Vybral vtipně název We Will Rock You dle ukolébavky pro děti. Píseň měla být jedna z posledních na koncertech, kdy Queen hráli většinou už v pozdních hodinách. Rock you má poté samozřejmě také dvojí význam, kdy název může v angličtině znamenat jak "Budeme vás kolébat", tak vlastně s opačným významem vyznívající, tehdy ještě pořád vcelku nové slovní spojení, existující teprve někdy od dob vzniku rock'n'rollu v polovině 50. let, vzniklé dle rock'n'rollové hudby: "budeme vás bavit". Queen samozřejmě zvolili spíše opak původního významu a chtěli lidi ještě před tím, než půjdou spát, pořádně probrat a pobavit. Je zde tak zajímavý lexikologicko-historický aspekt, kdy si v 60. a 70. letech slovní spojení "rock you" začali lidé asociovat s tímto novým opačným významem směrem k původnímu.

Už ve studiu při nahrávání písně chtěli Queen přenést na lidi efekt zapojení diváků. Jenže jak toho docílit, pokud nemůžete do studia nahnat tisícovky lidí jako na stadionu? Ve filmu Bohemian Rhapsody tleskal a dupal, kdo měl ruce a nohy, a tak to byly zrovna manželky členů kapely, které se přišly podívat byly na zkoušku kapely. Ve skutečnosti však šlo hodně o Mayovu znalost fyziky, resp. akustiky, kdy přidali do jednotlivých stop tleskání a dupání efekt zpoždění (delay) a nahrávalo se s různými prvočíselnými vzdáleností tleskajícího/dupajícího od mikrofonu. Díky tomu to vytváří dojem, že kolem vás stojí mnoho tleskajících a dupajících lidí.

Dupalo se a tleskalo každopádně v jednoduchém tempu, kterému rozumí skoro úplně každý bez ohledu na to, jestli je hudebníkem nebo ne. Brian May si uvědomil, že nyní dokážou zapojit fanoušky nejen do zpívání textu, ale také do hraní hudby a fanoušci se tak vlastně stanou součástí rytmické složky kapely jako další monstrózní hudební nástroj vedle bicích Rogera Taylora.

Neodmyslitelná součást koncertů Queen a sportovních akcích

Queen ale měli také výborný otvírák jejich alba News of the World, které bylo vydáno na konci října 1977, a tak pár týdnů před tím vydali We Will Rock You spolu s We Are the Champions jako dvojí singl.

We Will Rock You se skutečně stalo neodmyslitelnou součástí pozdějších turné skupiny a jednou z jejich nejznámějších písní vůbec. Zároveň se však tahle skladba objevuje snad na všech možných sportovních kláních po celém světě, kde se sejde alespoň několik stovek lidí – ať už se jedná třeba o baseball v Americe nebo házenou u nás.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Queen

Bohemian Rhapsody
Česky

Bohemian Rhapsody

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost