Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Queen
Queen

Rock

Založeno: 1970 (před 53 lety), Anglie

Queen

Přidat do oblíbených

Životopis

Queen. Jedna z největších kapel historie. Britské kvarteto dokázalo přijít na perfektní kombinaci progresivního rocku, hard rocku, heavy metalu, později však i historické kabaretní hudby, opery a ještě později i hudby taneční.

Zpočátku se kapela po celá léta chlubila heslem "na tomto záznamu nebyly použity žádné syntezátory", což signalizovalo jejich oddanost k éře hard rockových kapel, kterému tehdy vévodili Led Zeppelin.

Freddie Mercury jakožto prvek chaosu k řádným muzikantům

Jenže Freddie Mercury vždy přinášel do kapely tu potřebnou kapku chaosu do perfektního řádu a jeho smysl pro extravaganci – jak módní, tak hudební – leccos změnila. Mercury nejen že byl jedním z nejlepších rockových zpěváků jaké známe, ale do kapely plné přesných a prvotřídních hudebníků se smyslem pro detail (Brian May - student fyziky, Roger Taylor - student biologie, John Deacon - student elektrotechniky) dokázal přidat porci humoru, aranžmá klasických hudby i špetkou kýče, který je však k oslovení velkého publika vždy potřeba.

Prostřednictvím svých legendárních živých koncertů se Queen stali v polovině 70. let jednou z nejpopulárnějších kapel na světě. V domácí Anglii zůstává jejich popularita při srovnání prodejů alb na druhém místě hned po The Beatles a v jiných částech světa je to podobné. I když, jak ukázal ostatně i nedávný filmový snímek Bohemian Rhapsody, Queen mají kromě domácí Anglie přeci jen větší popularitu ve střední a východní Evropě než na západě Evropy nebo v USA, kde jsou přeci jen spíše sledovány aktuální trendy než to, co bylo v minulosti.

I přes jejich obrovskou popularitu byli Queen doceněni hudebními kritiky spíše až zpětně. Nechvalně je například známá recenze časopisu Rolling Stone, který označil kapelu v recenzi jejich alba z roku 1979 Jazz za "fašistickou" z toho důvodu, že píseň We Will Rock You prý lidem nařizuje, že se mají povinně bavit.

Ve Spojených státech dosáhla popularita Queen vrcholu na počátku 80. let. V podstatě až dlouho potom, co byli velebeni v Anglii, Evropě i Asii. Přestože nahrávky Queen nebyly v USA nikdy úplně oceněny, prodávaly se také velice dobře a obrovském počtu a stopy jejich hudby lze slyšet později v tvorbě amerických skupin a interpretů od Metalliky přes Smashing Pumpkins po Lady Gaga.

Z univerzitních premiantů rockovými hvězdami

Původ Queen se nachází v kapele Smile, k níž se v roce 1967 připojil kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Po odchodu vedoucího zpěváka Smile Tima Staffella v roce 1971 May a Taylor vytvořili skupinu s Freddie Mercurym, jenž zpíval předtím v kapele Wreckage. Během několika měsíců se k nim přidal i basista John Deacon a začali naplno zkoušet.

Během následujících dvou let, když všichni čtyři členové dokončovali vysokou školu, spíše jen cvičili a koncerty hráli zřídka. Všichni školu dokončili a basista Deacon dokonce obdržel anglickou obdobu našeho červeného diplomu za skvělý prospěch. V roce 1973 se však začali soustředit na svou hudební kariéru a vydali své debutové album Queen a s ním přišlo i první turné. Queen bylo víceméně hard rockové a heavy metalové album a nepodařilo se získat příliš velký ohlas.

Nečekaný úspěch však přišel hned rok nato. Před jeho vydáním kapela zahrála v populárním hudebním pořadu Top of the Pops s písní Seven Seas of Rhye. Píseň i představení mělo velký úspěch a singl se vrhl do první desítky britské hitparády a připravil půdu pro album Queen II, které se stalo 5. nejprodávanějším albem. V USA se dostali díky neúnavnému koncertování album na 43. místo.

Následovalo album Sheer Heart Attack Queen. Stále byly znatelné vlivy Led Zeppelin, ale začaly být zde slyšet i zvláštní prvky kabaretní hudby, jež jsou dobře slyšet na písni Killer Queen. Album bylo v Británii druhým nejprodávanějším.

Queen poté odjeli na farmu Rockfield ve Walesu, kde se izolovali od civilizace a mohli zde naplno pracovat na svém novém albu. Tehdy se tradovalo, že Queen chystají nejdražší rockové album všech dob. První singl z alba Bohemian Rhapsody se stal něčím, co změnilo hudební historii. Bombastická povaha písně, složitá struktura se změnou tempa i tóniny, kombinování opery a hard rocku, výpravný texty písně i dlouhá délka písně byly něčím, co bylo neslýchané, originální a netradiční.

Náročné dobývání pro Queen prokletého USA nejspíše stálo Freddieho život

Bohemian Rhapsody se také stalo symbolem jejich výstřelků a vizionářství. Práce na písni trvaly tři týdny a na záznamu bylo prý tolik hlasových překryvů, že záznamová páska byla na konci průhledná. Risk se však vyplatil a singl strávil v Anglii devět týdnů na prvním místě. Písně z alba A Night at the Opera měly úspěch i v USA, kde se stalo platinové a dostalo se do první desítky prodejnosti.

Po A Night at the Opera se z Queen staly superhvězdy. V létě 1976 Queen uspořádali bezplatný koncert v londýnském Hyde Parku, který lámal rekordy návštěvnosti. Začaly dlouhé večírky a naplnění hesla "sex, drogy, rock'n'roll". Zatímco zbytek kapely si přeci jen snažil udržet zdravý odstup, Freddie vše prožíval naplno. Přesto Queen pokračovali dál a dál. Vydávali pravidelně písně a jezdili turné po celém světě.

Evropa, Asie a Severní Amerika. Právě USA jako kdyby byla pro Queen prokletá země. Hodně se zde nadřeli na úspěchu, který se ji nikdy nedostal takový jako v domovské zemi a v Evropě a také se traduje, že právě zde se Freddie Mercury nakazil virem HIV. New York byl totiž velkým epicentrem nákazy v jejich počátcích, když se ještě nevědělo pořádně o co jde a vědělo se pouze to, že nějaká záhadná nemoc postihuje hlavně lidi s opačnou sexuální orientací.

Nejhorší na tom všem byl fakt, že kvůli pomalému nástupu nemoci vydali vědci první odborný článek o nemoci nazvané prvně jako GRID (Gay-related immune deficiency) až v roce 1982. Už někdy v období 1975 až 1980 si tedy Freddie Mercury podepsal svůj rozsudek předčasné smrti. A to přitom Queen ještě nebyli ani zdaleka u konce svého příběhu.

Z Afriky na charitativní koncert pro Afriku

Když přišla nová dekáda, Queen byli na vrcholu své popularity. The Game bylo jejich nejrozmanitějším albem. Slyšíme tu rock'n'rollové (resp. rockabilly) Crazy Little Thing Called Love i diskotékové Another One Bites the Dust. Album se konečně stalo jejich prvním americkým albem číslo jedna. Následovala navíc slavná píseň s Davidem Bowiem Under Pressure z roku 1981.

Album největších hitů Queen z roku 1981 - Greatest Hits - je dodnes nejprodávanějším albem britské historie. Jenže stát na vrcholu bývá vratké a od té doby přeci jen úspěch Queen chladl, a to i v jejich rodné zemi. Velké pozorností se dostalo v období první poloviny 80. let vlastně jen hitu Radio Ga Ga a skupina dokonce i změnila nahrávací společnost.

Tváří v tvář jejich snížené popularitě v USA a ubývající popularitě v Británii začali Queen turné po exotičtějších státech světa a jejich koncerty slavily velký úspěch v Latinské Americe, Asii a dokonce i jižní Africe. Tyto kontinenty přitom většina rockových kapel v té době ignorovala.

V roce 1985 se pak jako trochu už zapomenutá kapela objevili na Live Aid. A znovu psali hudební historii. Charitativní festival byl plný obrovských jmen, avšak také nepříliš výrazných hudebních vystoupení a technických problémů. Když ale na pódium dorazili Queen, obrátili londýnský stadion Wembley totálně naruby. Vše ještě umocnil fakt, že jej sledovali miliony lidí na celém světě. Jejich vystoupení je dodnes považováno za jedno z nejpamátnějších koncertních vystoupení všech dob.

Následovala alba Kind of Magic a Innuendo z roku 1991. Skupina však přestala koncertovat a po světě začaly skrze tisk kolovat horší a horší zvěsti ohledně zdraví frontmana Freddieho Mercuryho. 23. listopadu 1991 vydal Mercury prohlášení, že má AIDS. Hned následující den zemřel.

Král umřel, ale královna žije

Následující jaro uspořádali zbývající členové kapely pamětní koncert. Znovu na jejich osudovém stadionu Wembley. Byl vysílán živě více než jedné miliardě lidí. Koncert představil takové umělce jako Davida Bowieho, Eltona Johna, Annie Lennox, Def Leppard nebo Guns N' Roses a podařilo se vybral miliony dolarů pro organizaci Mercury Phoenix Trust, která byla založena za účelem šíření povědomí o AIDS. Koncert také oživil zájem o píseň Bohemian Rhapsody, která se vyšplhala na druhé místo v hitparádě USA.

Po smrti Mercuryho zbývající členové Queen vydali sólová alba a Brian May se například věnoval své vědecké činnosti.

Queen byli zpět v roce 2005, kdy zastal roli zpěváka Paul Rodgers (bývalý zpěvák kapel Free a Bad Company). Pod názvem Queen + Paul Rodgers dokonce vyšlo i nové album Cosmos Rocks. Paul Rodgers se ale rozhodl v roce 2009 odejít.

Ve stejném roce zahráli zbývající členové ve finále American Idol (americký originál Superstar) s účastníkem soutěže Adamem Lambertem. Queen se rozhodli, že z něj udělají nového zpěváka, který s kapelou bude vystupovat a v roce 2014 se uskutečnilo celé turné.

Během následujících let zůstala skupina aktivní a vystupovala naživo s Lambertem. V roce 2018 vyšel dlouho připravovaný biografický snímek pojednávající o osudech skupiny nazvaný Bohemian Rhapsody, kde se představil v hlavní roli herec Rami Malek, jež ztvárnil zesnulého Freddieho Mercuryho. Film Bohemian Rhapsody se stal v České republice nejnavštěvovanějším filmem v kinech za dobu existence samostatné České republiky a nejvýdělečnějším hudebním filmem na světě.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost