Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Lady Gaga
Lady Gaga

Dance, Electro, Jazz, Pop, Rock

Vlastní jméno: Stefani Joanne Angelina Germanotta
Narození: 28. března 1986 (37 let), USA

Lady Gaga

Přidat do oblíbených

Životopis

Když si tehdy čerstvě dospělá Stefani Germanotta, studentka newyorské umělecké školy, snila o kariéře zpěvačky, jistě přemýšlela, jaké je to být velkou popovou hvězdou jako Britney Spears nebo Christina Aguilera. Bylo to jistě nesmírně motivující vidět, že mladé ženy mohou vládnout rádiovým vlnám. Byli to ale dva zpěváci a jiná zpěvačka, kdo byl pro dívku, kterou dnes zná celý svět jako Lady Gaga ještě zásadnější a kteří přímo určovali to, kým bude Germanotta ve své pěvecké kariéře.

Ta totiž, podobně jako to bývá v příbězích o čarodějích a čarodějkách, jakoby vzala kus z trojice Bowie, Madonna, Mercury a namíchala z toho lektvar. Jen o tom popřemýšlejte. Gaga je samozřejmě odkaz na slavnou píseň Queen Radio Ga Ga, která tehdy tak rozpumpovala publikum na Wembley během památného benefičního koncertu Live Aid.

Malé televizní role a začátek kariéry zpěvačky

Dále, Lady Gaga proslula svými divokými převleky a stylizací do jakési postavy, která rozšiřovala to, kým skutečně byla. Povýšila to, být obyčejným člověkem na něco většího. A právě David Bowie, který byl zase inspirován filozofem Friedrichem Nietzschem proslul větou: "Už mě nebavilo být člověkem, tak jsem se stal nadčlověkem."

Co se týče hudby, byl to samozřejmě taneční pop, který tak zpopularizovala Madonna, jenž jí dostal na vrchol hitparád a zajistil jí status obrovské popové megastar, kterou znají lidé i v zaostalých koutech celého světa.

Snění a navštěvování umělecké školy ale rozhodně nebylo to jediné, co tehdy Stefani Germanotta pro svou kariéru dělala. Už od pubertálních let toužila proniknout do showbyznysu jakýmkoliv možným způsobem, a tak si v roce 2001 jako patnáctiletá zahrála malou roli v kultovním mafiánském dramatu The Sopranos. O 4 roky později se pak objevila v reality show MTV Boiling Points. Těsně poté Stefani Germanotta nakrátko účinkovala v kapele SGBand. Poté už dostala svou první smlouvu od nahrávací společnosti Def Jam a už jako Lady Gaga začala vystupovat s dýdžejkou Lady Starlight. Jejich vystoupení tehdy byla poněkud extravagantní. Nespoutaná taneční hudba šla ruku v ruce s vyzývavými kostýmy a diváci byli často až zaskočeni z toho, co vidí.

Královna hitparád

Jenže nedlouho na to přišla další změna a s Lady Gaga podepsala smlouvu v Interscope Records. Tady už se jí ujali ti správní lidé. Na počátku to byl především slavný producent Akon a nadějný švédsko-marocký producent/skladatel přezdívaný RedOne. Právě z této spolupráce vzešly písně jako Just Dance, LoveGame a Poker Face, jež pak tvořily kostru jejího debutového alba The Fame. S Just Dance nejprve slavila slušný úspěch v Evropě. Do velké popové star to ale mělo ještě daleko. To až s nástupem singlu Poker Face do rádií prorazila do mainstreamu po celém světě.

Následoval další megahit Paparazzi a Lady Gaga kralovala už po vydání svého prvního alba rádiím. Po roce přišlo pokračování v podobě alba kratší délky The Fame Monster a Lady Gaga znovu válcovala rádiové rotace s novými hity Alejandro a Bad Romance. Druhé album plné délky Born This Way bylo všemi mohutně očekáváno. Došlo k lehkým úpravám zvuku, ale linie tanečního popu zatím přerušena nebyla. Lady Gaga se na některých písních prezentovala ještě odvážnějším a ostřejším dojmem než na prvním albu. Eponymní píseň, Judas a pak hlavně The Edge of Glory znovu vévodily hitparádám.

Rychlé upadnutí v zapomnění?

Po těchto dvou (resp. třech) albech, jež z Lady Gaga udělaly světovou hvězdu, přišlo období, kdy si zpěvačka potřebovala trochu urovnat život. Ten se pro ní stal díky náročným turné příliš rychlým a také přerušit své destruktivní návyky jako užívání drog. Lady Gaga se svým týmem vyzkoušela úplně nový přístup a o dva roky po vydání Born This Way vydala zcela jiné album kombinující dance pop s experimentální elektronikou. Reakce kritiků i fanoušků na album ARTPOP se zásadní změnou stylu byly tehdy dost rozdílné. Do období zkoušení nových věcí patří také následná spolupráce s legendou jazzových vokálů Tony Benettem, ze které vzniklo album Cheek to Cheek.

Protože tyhle alba nebyly úplně určeny masám tak jako alba předchozí, Lady Gaga mohla mít poprvé od vydání debutového alba skutečný strach, že její sláva upadá. Ostatně stačí porovnat narvanou halu při pražském koncertu v roce 2010 a překvapivě prázdnou v roce 2014.

Zrodila se hvězda (Again)

Nálada okolo roku 2016 v hudebním světě navíc velkému návratu příliš nepřála. I její kolegyně jako Miley Cyrus nebo Katy Perry vycítily, že hudební komunita už není stavěná na velké popové hvězdy a vydávaly v tomto období více experimentální a kreativní písně na úkor rádiové přívětivosti. Lady Gaga už ale nechtěla opakovat ARTPOP, a tak na to šla velice přirozeným a klidným albem Joanne, kde většinu zvuků tvoří tentokrát skutečné nástroje kytar, basy a bicích, namísto elektronických syntezátorů.

Ačkoliv se to v té době jevilo jako poměrně nečekaný krok v kariéře, perfektní smysl to začalo dávat, když bylo jasné, jaký bude film Zrodila se hvězda (A Star is Born), ve kterém hraje Gaga hlavní roli po boku Bradleyho Coopera. Album Joanne tak tvoří jakýsi hladký přechod od dřívější taneční hudby k postavě country zpěvačky ve filmu. Právě tím se Lady Gaga znovu, poprvé od singlu The Edge of a Glory, podívala na popový vrchol, ačkoliv jí už někteří začali pomalu odepisovat jako zpěvačku, která byla pouhým módním trendem. Otázkou je, jestli se jí podaří znovu nabytou slávu udržet. Kam odsud teď? Podle jednoho z jejich idolů Davida Bowieho je to vlastně celkem jedno, ale hlavně tam nesmí být nuda.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost