Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Deutschland
Rammstein

Všichni jsme si už tak nějak zvykli, že když něco vydají Rammstein, je z toho obvykle poprask. Když vydají pouze audio singl, fanoušci se ptají, proč použili tohle slovo a proč zrovna tento a tento řádek. Pak ale vydají videoklip a to je obvykle teprve materiál, o kterém se píše jako o nějakém velkém skandálu nebo politické kauze na předních stranách velkých médiích. Menší média pak detailně rozebírají smysl jednotlivých záběrů.

Videoklip je epickou cestou skrze staletími

Rammstein jsou ale jedna z mála kapel, jež zajímá jak intelektuály, tak dělníky z fabrik, kteří se o tom, co vydali Rammstein, často baví při pracovních pauzách jako třeba o včerejším fotbalu. Rammstein jsou skutečně jedna z mála kapel, která vydává videoklipy, jenž samotnou píseň povýší do úplně jiné dimenze a samotné písni se v míře důležitosti sdělení nejen vyrovnají, ale někdy jí dokonce i předčí.

Singl Deutschland je kontroverzní vlastně už jenom kvůli tomu, že se zamýšlí nad německým národem a jeho historií. Málokterý národ má takový velký rozptyl mezi tím, na co může být ve své historii pyšný a za co, ne že se stydí, ale co se musí většině jejich současných obyvatel přímo hnusit.

Hned 10minutový videoklip s velkofilmovou výpravou tak láká na mnoho historických, ale kromě toho také kulturních odkazů. Hned na začátku se objevují některé nápadné podobnosti s filmem Harry Potter a Relikvie smrti. Scenérie připomíná místo hrobky Albuse Brumbála a socha bez nosu Lorda Voldemorta. Historicky se pak jedná o ztvárnění pokusů o dobytí Germánie v roce 16 př. n. l. Rammstein však ve videoklipu mísí časová období, a tak se hned vzápětí objevuje kapela jako posádka astronautů cestující napříč minulostí.

Černá, červená, zlatá

A jelikož Rammstein kontroverzi skutečně milují, když se v klipu poprvé objeví postava Germánie, zjistíme, že Rammstein do ní obsadili ženu černošského původu, což pořádně naštvalo lidi pevně politicky ukotvené na jedné nebo druhé straně základního politického spektra. Ve skutečnosti ale barva pleti herečky společně se zlatou barvou brnění a červenou barvou drahokamu dává dohromady barvy německé státní vlajky – o což tady šlo především.

Několik záběrů v úvodu videoklipů připomíná kromě Harryho Pottera také filmy Prometheus, Spectre Jamese Bonda nebo Dr. Divnoláska. Pak ale zaujme další historický odkaz – obrovská digitální vzducholoď hořící na pozadí kapely odkazující jak jinak než na katastrofu letu Hindenburg v roce 1937. A aby těch historických a kulturních odkazů nebylo málo, v textu Rammstein hned prvními slovy odkážou sami na sebe – na jeden ze svých největších hitů Du hast.

Komunisté v NDR, nacisté i současné gangy

Rázem se ale dostáváme o několik let napřed. Přeskočíme prozatím 2. světovou válku a jsme v době, kdy se snažili Německo podmanit komunisté. Na pozadí je vidět kladivo a kružítko, coby znak NDR a typické vlídné polibky komunistických pohlavárů. Pak se dostáváme před německými ovčáky (je to skutečně hodně německý videoklip) k záběrům, které zobrazují Germánii jako gangsterku, za kterou stojí policie – nejspíše odkaz na německé podsvětí, drogové dealery a zkorumpovanou policii, která zločince kryje.

Řádoví bratři v Německu se hodně zasadili o to, aby Evropa poznala, co to jsou klobásy a co to je kysané zelí, ale ani ti nejsou v tomhle videoklipu ušetřeni kritice a jsou zobrazeni, jak provozují kanibalismus, když ujídají ze samotné Germánie.

Scény ve vězení a létající peníze odkazují na další významnou německou událost - inflaci a ekonomickou krizi po 1. světové válce.

No a tady je již nevyhnutelné, aby Rammstein nezamířili také do těch nejspíše vůbec nejtemnějších dob jejich historie - do dob nacistického Německa. Nejprve je ukázána raketa V2 – první raketa na kapalné palivo použita ve válce, vyvinutá pod vedením slavného i neslavného konstruktéra, který nejprve pomáhal nacistům, ale poté i Američanům do vesmíru – Wernhera von Brauna. A pak už se zde objevují záběry na vůbec nejkontroverznější část videoklipu, kdy je kapela vyobrazena jako Židé čekající čekají na popravu, zatímco na pozadí tohoto impozantního záběru vylétají rakety.

Německo: Prokletí i požehnání

Následuje další skok historií, tentokrát do 70. let a skupina levicových teroristů bojujících za rudou armádu RAF, která drží Germánii v rukojmí. Přes Císaře Viléma II. - posledního císaře Německa - a čarodějnické procesy se dostáváme k Řádu německých rytířů a 13. až 15. století.

Záběry, ze kterých mrazí po zádech, se začnou rychleji střídat. Germánie rodí dítě, které má být nějakým novým Německem, a napětí se na všech frontách stupňuje. Přichází současné ozbrojené složky, proti nimž stojí současné levicové extremistické skupiny házející zápalné lahve. To je nejspíše nedávná minulost, jež se odehrála v roce 2017 při zasedání summitu G-20 v Hamburgu. Kolem jezdí tanky, padá omítka, lasery vše spalují a bolševičtí papalášové provozují homosexuální orgie.

Poté ale nastane klid a Germánie coby anděl všechnu tu vřavu uklidní a píseň končí.

Ač některé videoklipy Rammsteinů nejsou lehce čitelné a některé dokonce záměrně matou a dávají jiný význam než text samotný, zde je vše poměrně jasně v souladu s textem, který perfektně vystihuje celé toto společné dílo písně i videoklipu jedním řádkem: "Německo - tvé milované. Je prokletím i požehnáním."

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Rammstein

Ohne Dich
Česky

Ohne Dich

překlad od Spolupracovník

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost