Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Ohne Dich
Rammstein

Vedle všech textů Rammstein, které šťourají do vosího hnízda různorodých palčivých společenských a politických problémů současnosti, stojí i některé písně s tématy výrazně jinými. Písně osobnější a intimnější. Pokud se bavíme o Rammstein, více než snad u kterékoliv jiné kapely, je nutné se podívat rovněž na videoklip. Ten v sobě nese příběh horolezců, jež nesou svého umírajícího přítele na vrchol hory. Videoklip tak může napovědět, že se jedná o píseň plnou bratrství, která se zdá brát přátelství mezi muži snad i stejně vážně jako vztah mezi mužem a ženou. Skutečnou pohnutkou k napsání tohoto textu však přece jen bylo nejspíše něco jiného.

Bratrstvím až na vrchol

Ohne Dich je vlastně milostná balada. Stejně jako textově, ani zvukově to rozhodně není to, s čím si Rammstein primárně spojujeme. Sice zde zůstávají typické výrazné údery vířivého bubnu a v refrénu se nakonec přeci jen objevují i ty hutné, masivní, kovové kytary, avšak hlavně ve slokách je zde také mnoho houslí, díky kterým zní píseň trochu jako crossover mezi hard rockem a soundtrackem historického velkofilmu.

Na rozdíl od typických milostných balad videoklip spíše napovídá, křesťansky řečeno, lásku k bližnímu svému. Kapela je vlastně jeden velmi provázaný tým, jenž musí táhnout za jeden provaz, spolupracovat a dobře spolu vycházet – stejně jako oni horolezci, co jistí jeden druhého, zatímco lezou na vrchol hory. Tam totiž není žádný prostor pro sobeckost jednotlivců. Buď na tu horu dolezou všichni a nebo se s každým ztraceným členem výpravy šance na vylezení hory razantně zmenšuje.

Je to přesně to, co kapely musí dělat, aby si splnily svůj sen. Bohužel ne každé kapele to vydrží tak dlouho jako Rammstein, která je jedna z mála úspěšných kapel, kde jsou stále všichni členové stejní od vzniku kapely. Mohli jim to fungovat tak dlouho, protože spoléhali na princip: když jeden nemůže, druzí jej stejně vynesou společně nahoru. Na chvíli do jejich pevně spjaté party vstoupil i režisér Jonas Åkerlund: "Trvalo dlouho, než jsem je přesvědčil, že to bude fungovat, ale pak když jsem jim konečně ukázal všechny úpravy, bylo to opravdu zvláštní, protože bylo ticho, ani jedno slovo. Pak se Till postavil, objal mě a řekl: 'To je ono, člověče, nic neměň.'," prozradil švédský režisér tohoto skvělého videoklipu.

Pravý význam písně zůstává, jak je to u Rammsteinů obvyklé, záhadou

Pokud se však přeci jen zaměříme pouze na píseň samotnou a oddělíme jí od videoklipu, který dává jejich písním často malinko různorodý význam, je to jako obvykle mnohem záhadnější. Rammstein málokdy vysvětlují své texty, a tak je i tento text trochu záhadou. A jak to tak bývá, kde je záhada, tam jsou i drby. Na různých fanouškovských fórech tak můžete třeba narazit na teorie, které praví, že se jedná o píseň napsanou v době, kdy měl zpěvák Till Lindemann strasti ve vztahu.

V tom ale tkví síla Rammstein a také to, proč se o Rammstein vždycky, když něco vydají, tak moc mluví. Jak ostatně sám frontman kapely Lindemann řekl v rozhovoru pro Zoo magazín v roce 2015: "Poslechnou si píseň a budou mít tolik různých způsobů, jak o ní přemýšlet. Prozrazení významu písně ničí celý ten sen o písni, a to v dobrém i špatném smyslu. Nevěřili byste, jak všemožně si lidé interpretovali naše alba."

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Rammstein

Deutschland
Česky

Deutschland

překlad od Spolupracovník

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost