Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Sia
Sia

Acid jazz, Electropop, Indie pop, Pop

Vlastní jméno: Sia Kate Isobelle Furler
Narození: 18. prosince 1975 (48 let), Austrálie

Sia

Přidat do oblíbených

Životopis

Sia je poněkud netradiční případ popové hvězdy. Ty se totiž většinou stávají slavnými, zvláště v případě zpěvaček, již záhy po dosažení plnoletosti, kdy si talentované osoby zpravidla ujmou ti správní lidé a dají ji vše potřebné k tomu, aby měla šanci se stát hvězdou světových rozměrů. V případě Sii to bylo, dá se říct, naruby. Nejdříve se jí nedařilo proniknout s vlastním jménem, a tak pracovala za pomyslným jevištěm pro popové hvězdy, kdy jim buď písně psala nebo produkovala.

Když to totiž konečně začínalo vypadat, že by Sia mohla dosáhnout vlastní slávy, začala raději podporovat druhé. Jakmile se ale jednou dostala do záře reflektorů, nebylo úniku. Přes různé trable okolo nahrávacích společností, které jí provázely v první polovině prvního desetiletí, a následné osobní trable ohledně vlastní nejistoty, se teprve v roce 2014 do toho Sia konečně naplno obula. Vytvořila si novou image se zakrytou tváří, která ji chránila, a z její duše ale dala průchod tomu nejlepšímu a největšímu, co jí kdy napadlo.

Popelka hudebního světa

Příběh téhle popové popelky začal v Jižní Austrálii ve městě Adelaide, kde se narodila do hudebně-umělecké rodiny. Její otec byl hudebník, její matka učitelka umění. Její první hudební působení bylo v místní acid-jazzové kapele Crisp. Jakmile se kapela rozpadla, rozhodla se Sia v roce 1997 vzít štěstí do svých rukou a zamířit do samotného srdce populární hudby - Londýna. Tady začala působit jako vokalistka další acid-jazzové kapely, tentokrát samotných králů tohoto žánru, známé kapely Jamiroquai.

V roce 2000 podepsala Sia smlouvu se Sony Music a vydala svůj první singl Taken for Granted, který zaznamenal velice slušný úspěch a dopadl až na 10. místo britského oficiálního singlového žebříčku popularity. Vydání alba Healing is Difficult, které je koncepčním albem inspirovaným soulem, jazzem a smrtí první lásky Sii, pronásledovaly spory s jejím manažerem, když Sia nebyla spokojena s tím, jak album propaguje a rozhodla se opustit své hudební vydavatelství a podepsat smlouvu s menším labelem Go! Beat, který patřil do konglomerátu velkého Universal Music.

Bojovnice o slávu a uznání, která se jí nakonec málem zalekla

Colour the Small One z roku 2004 obsahovalo odvážné spojení akustické hudby s elektronikou. Píseň Where I Belong měla být součástí soundtracku k filmovému trháku Spider-Man 2, jenomže Siin nástup na filmová plátna a potenciální průnik do povědomí amerických posluchačů musel být odložen kvůli sporům filmové společnosti a hudebního vydavatelství Sii.

Sia začala být frustrována z toho, že po nadějném začátku její kariéry nyní uvízla na mrtvém bodě, a tak se rozhodla přestěhovat do New Yorku a zkoušet se prosadit na americkém trhu. V roce 2005 se jí podařilo dostat její píseň do závěrečné scény kultovního dramatického seriálu HBO o rodině pohřebáků Odpočívej v pokoji a slavná poslední scéna celé série znamenala pro Siu nárůst popularity v USA.

V následujícím období vydala Sia 2 DVD záznamy koncertů a hudební videa. Vyšlo jí také album Some People Have Real Problems, ze kterého byly vydány 4 singly. Žádného výrazného globálního úspěchu se ale kromě umístění okolo první desítky v nizozemské a španělské hitparádě Sia nedočkala. V roce 2009 Siu oslovila Christina Aguilera a na jejím albu Bionic se nacházejí 3 písně napsány Siou.

Pro Aguileru coby porotkyni se Sia také stala poradcem v pěvecké reality show The Voice. Když vše vypadalo po vydání alba We Are Born na to, že se jí konečně podaří prorazit do té největší hry, jakoby se skromná zpěvačka zalekla slávy. Přestalo se jí líbit, že jí lidé poznávají, rozhodla se na koncertech nosit paruku, která zakrývala její obličej. Schválně sabotovala marketingovou část tour a co hůř - její špatný psychický stav začala řešit alkoholem a drogami. V jeden moment dokonce prý uvažovala o sebevraždě.

Slávě nebylo úniku

Rozhodla se úplně přestat se sólovou kariérou a pouze psát písně ostatním a nebo s nimi zpívat. V období let 2011 až 2013 spolupracovala například s Davidem Guettou, Beyoncé, Kylie Minogue, Flo Ridou či Rihannou. Sláva se k ní však začala vracet jako bumerang a písně Titanium a Wild One Davida Guetty a Flo Ridy se staly obřími.

Jakoby si uvědomila, že již stejně není úniku, vrátila se k sólové kariéře a vydala album 1000 Forms of Fear, z něhož vzešla dance popová píseň Chandelier. Ta se stala prvním doopravdy mainstreamovým hitem sólové Sii a v roce 2015 bylo vše dovršeno spojením s producentem a skladatelem Gregem Kurstinem, kdy se tyto 2 geniální mozky dnešní popové hudby spojily a vzešlo z toho album This Is Acting, jež obsahovalo Siinu nejúspěšnější píseň do dnešního data - Cheap Thrills - a deluxe verze obsahovala také další globální hit - The Greatest.

Ke konci roku 2017 vydala Sia komerčně úspěšné vánoční album Everyday Is Christmas a v roce 2018 se věnovala spolupráci s DJem a producentem elektronické hudby Diplem a hudebníkem Labrinthem. Jejich superskupina bylo nazvána podle jejich počátečních jmen LSD.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost