Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Chandelier
Sia

Chandelier je silná a podmanivá píseň, která vznikla na základě záměru Sii psát pro jiné umělce, zejména pro Rihannu. Píseň, která původně vznikla během studiového sezení se Sia na klavír a spoluautorem Jesse Shatkinem na marimbu, se vyvinula v něco, co je pro Siu hluboce osobní. Rozpoznala v ní autobiografické prvky, které odrážejí její boj se závislostí, což ji nakonec vedlo k tomu, že ji sama nazpívala. Název Chandelier (lustr) a myšlenka houpání na něm, původně koncipovaná jako hymna večírku, se proměnily v metaforu jejího boje se závislostí. Vzletný refrén písně, o němž Sia popsala, že z ní prostě vypadl, se vyznačoval výrazným melodickým skokem, připomínajícím styl v písni Free Falling Toma Pettyho.

Textově se Chandelier zabývá životem dívky na večírku a zdůrazňuje dočasnost a neupřímnost pozornosti, které se jí dostává. Text poeticky zachycuje dualitu vzrušení a bolesti v jejím životě a odhaluje neustálý boj se závislostí a neúnavnou snahu o únik prostřednictvím alkoholu. Toto téma je symbolizováno v refrénu písně, kde Sia zpívá o bezstarostném životě a ignoruje následky svých činů. Píseň odráží zpěvaččin život, zejména s ohledem na její tehdejší známé boje se závislostí na drogách a alkoholu.

Hudebně je skladba Chandelier popisována jako elektropopová balada, kterou charakterizují vzletné syntezátory, militantní bicí a hiphopové beaty s prvky elektroniky, R&B a reggae. Sia v písni zpívá zejména intenzivně a s emocionální hloubkou. Píseň je napsána v tónině h♭moll a ve slokách, předzpěvu a refrénu sleduje výrazný akordický postup. Tempo písně je stanoveno na 90 úderů za minutu a vykazuje melancholické téma, které se noří do lesku a únavy života party girl a stírá hranice mezi oslavou a sebedestrukcí.

K písni byl 6. května 2014 vydán videoklip. Účinkuje v něm tehdy jedenáctiletá tanečnice Maddie Ziegler, která předvádí strhující interpretační taneční vystoupení v opuštěném a neudržovaném bytě. Ziegler, známá díky účinkování v reality show Dance Moms, má ve videoklipu blond paruku podobnou té, kterou Sia použila při propagaci alba. Její vystoupení zahrnuje točení, kopání, skákání, plazení a kroucení, což písni dodává dynamický vizuální prvek. Videoklip, který režírovali Sia a Daniel Askill a jehož choreografii vytvořil Ryan Heffington, nasbíral na YouTube více než 2,5 miliardy zhlédnutí. Ziegler se podělila o to, že tento tanec byl pro ni jiný a jedinečný, protože jí umožnil vymanit se ze strukturovaného stylu soutěžních tanců a skutečně se vyjádřit.

Překlad

Titulky

Další překlady od Sia

Breathe Me
Česky

Breathe Me

překlad od Robert Nesta

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost