Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Bitter Sweet Symphony
The Verve

Snem každého hudebníka je napsat píseň, kterou budou znát po celém světě a její text, či alespoň kousek melodie, bude znát většina běžných lidí, jež potkáte na ulici. Je to jako jakési kulturní DNA, které se může do společnosti vtisknout a zůstat tam klidně i na další stovky let. Když se však konečně povedlo v roce 1997 takovou píseň vymyslet Richardu Ashcroftovi - frontmanovi anglické alternativně rockové skupiny z Wiganu The Verve - nabralo to trochu jiného, doopravdy hořkosladkého směru.

Kapela totiž již byla v alternativní scéně známá předtím. Nejdříve nadchla svými vesmírnými psychedelickými kytarami a pak i akustickými baladami. Pomohla ke slávě například spřátelené skupině Oasis. Ten největší průrazový hit, kterým by se dostali do žebříčků všech koutků světa, ale pořád chyběl.

Teprve až jednoho dne, kdy Richard Ashroft poslouchal orchestrální verzi staré písně Rolling Stones The Last Time, kterou naaranžoval producent písně Andrewa Oldhama, přišel na to jak. Zpočátku nenápadný motiv vzal a napsal k nim slova. Poté The Verve do studia pozvali rovnou celý smyčcový orchestr a ten proměnil nenápadnou melodii v něco obrovského a krásného. Kapela si byla samozřejmě dobře vědoma toho, že použitím melodie porušila autorská práva, a tak se písemně dohodla s Rolling Stones na tom, že si zisky rozděli 50 na 50.

Jenomže pak přišel úspěch. Píseň vyletěla do celého světa a stal se z ní masivní hit, který hrál úplně všude. Jakmile to však zavětřil manažer Rolling Stones Allen Klein, vlastník nahrávací společnosti vlastnící práva na původní píseň, rozhodl se do do dohody vložit a dát celou záležitost k soudu.

To, že soudní spor vyhrál, se ještě dalo očekávat. Naprosto absurdní situace však nastala, když autorství písně nepřipadlo producentovi a autorovi orchestrální verze Andrewu Oldhamovi (což by dávalo daleko větší smysl), ale připadlo (možná i proti jejich vlastní vůli) Micku Jaggerovi a Keithu Richardsovi, jejichž původní píseň měla už z orchestrální verzí, kterou Oldham hodně volně přepracoval, jen velice málo společného. A ne tak ještě s verzí The Verve. Ashroft pak na adresu Rolling Stones štiplavě poznamenal, že je to nejlepší písnička, kterou Rolling Stones vydali za posledních 20 let.

Spor mezi kapelami však nakonec díky soudním tahanicím nevznikl a v roce 2018 Richard Ashroft, ostatně pořád velký fanoušek Rolling Stones, vystoupil jako jejich předskokan na britské části jejich turné No Filter a své vystoupení zakončoval právě touto nejznámější písní jeho bývalé kapely The Verve, zatímco měl na sobě oblečené tričko s logem Rolling Stones.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od The Verve

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost