Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Space Oddity
David Bowie

Major Tom je smyšlená postava vytvořená Davidem Bowiem pro jeho píseň Space Oddity v roce 1969 a s postupem času se stala jednou z nejslavnějších hudebních fiktivních postav. Píseň se stala vůbec prvním úspěšným hitem Bowieho a velice tomu pomohl tehdejší historický kontext. Stejný rok totiž proběhlo první přistání na Měsíci. Rok předtím navíc vznikl veleúspěšný film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, jenž byl natočen na základě novely Arthura C. Clarka. Vesmírná témata byly v tehdejší kultuře neuvěřitelně populární.

Píseň je příběhem o kosmonautovi, který se ztratil ve vesmíru. Vzhledem k tomu, jakou obrovskou kulturní stopu píseň zanechala, vrátil se pak Bowie k postavě Majora Toma i v písních Ashes to Ashes z roku 1980 nebo Hallo Spaceboy z roku 1996. Major Tom se také objevil v klipu písně Black Star ze stejnojmenného posledního alba Davida Bowieho.

Stejně tak na Bowieho píseň odkazovali další umělci. Německý synth-popový zpěvák Peter Schilling v roce 1983 nahrál píseň Major Tom (coming home), Sheryl Crow v roce 2011 píseň Mrs. Major Tom. Bowieho Space Oddity také inspirovala Eltona Johna k napsání jeho velkého hitu Rocket Man, kterou dokonce produkoval stejný producent Gus Dudgeon.

Bowie přitom obyčejně spolupracoval s producentem Tonym Viscontim. Ten jej ale pro tuto píseň odmítl, protože si myslel, že bude Space Oddity jen Bowieho reklamním kouskem, který bude propagovat vesmírnou misi Apollo. Visconti prý dokonce tehdy řekl: "Nejedná se o Bowieho nahrávku, ale Ernie The Milkman," což byla komediální píseň anglického komika Bennyho Hilla, která by se dala připodobnit k českým pohádkovým písním Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Samotná píseň se dostala už několikrát do skutečného vesmíru. Například, když jí přímo ve vesmíru nahrál astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici Christopher Hadfield. Od 6. února 2018 hraje píseň ve vesmíru každý den z autorádia auta Tesla Roadster, který vynesla do vesmíru raketa Falcon Heavy FH-001 vesmírné společnosti Elona Muska SpaceX.

Překlad

Titulky

Popisek

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost