Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Rocket Man
Elton John

Psal se rok 1971, kdy byly potlačeny pokusy o liberalizaci tvrdého autoritativního režimu, jež vládl v SSSR a v zemích sovětského bloku. Napětí vzrůstalo a zbrojení probíhalo v plném proudu. V rámci studené války se nesnažily obě strany ukázat pouze, že mají ty nejlepší a nejničivější zbraně, ale snažili se pokročit na polích všech vědních oblastí.

Jednou z oblastí, kde se USA (+ spojenci) a SSSR (+ spojenci) předháněli, byla oblast kosmologie a kosmických letů. Zatímco o zbraních nikdo v dobrém smyslu zpívat nechtěl, ani umělci, skladatelé, textaři, zpěváci vesmírnému fenoménu neodolali. V 70. letech tak vznikla velká hudební vlna písniček inspirovaných vesmírem, z čehož dokonce vznikl i celý podžánr zvaný jako space rock, který dodnes zastupují kapely jako Spiritualized.

Ikonická píseň Rocket Man Eltona Johna je však spíše popovou verzí Bowieho Space Oddity, kterou ne náhodou produkoval stejný muž – anglický hudební producent Gus Dudgeon. K písni inspirovala Eltona Johna kniha Ilustrovaný muž (The Illustrated Man) Raye Bradburyho, kde se nacházela jedna povídka právě s názvem Rocket Man.

Je zajímavé, že ačkoliv je Eltonova píseň velice optimistická, euforická a plná svobody, samotná povídka, která sloužila jako inspirace, je vcelku drsná a depresivní. Vypráví totiž příběh o otci, který vždycky na tři měsíce odletí do vesmíru a pak se jen na pár dní vrátí zpátky. Nakonec ale nejenže nemá čas věnovat se synovi, který k němu nejprve vzhlíží a chce se stát také kosmonautem (což si poté rozmyslí), ale nakonec také tragicky zahyne, když se jeho raketa zřítí do slunce.

Rocket Man byla nejen jedna z nejpamátnějších písní Eltona Johna, ale i jeho přezdívkou, jenž byla symbolicky vybrána pro název autobiografického snímku, který režíroval i druhý režisér Bohemian Rhapsody Dexter Fletcher.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od Elton John

Cold Heart (Pnau remix)
Česky

Cold Heart (Pnau remix)

překlad od kari

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost